שלושת החטופים שגופותיהם הוחזרו מעזה
שלושת החטופים שגופותיהם הוחזרו מעזהצילום: באדיבות המשפחות

צה"ל איתר וחילץ מרצועת עזה את גופותיהם של החטופים אוריון הרננדז, חנן יבלונקה ומישל ניסנבאום - כך הותר לפרסום.

הגופות חולצו הלילה (שישי) במבצע משותף של צה"ל ושב"כ. ממידע מודיעיני שבידי כוחות הביטחון עלה כי השלושה נרצחו במהלך מתקפת הטרור הרצחנית של חמאס ב-7 באוקטובר ונחטפו מעיקול מפלסים לעזה.

את מבצע החילוץ ביצעו במשותף אוגדה 98 בשיתוף יחידת יהל"ם, יחידה 504 ולוחמי יחידה מיוחדת באמ"ן ובשב"כ בשכונת ג'בליה בעזה.

בצה"ל מציינים כי "הפעילות בוצעה תוך הסתמכות על מידע מודיעיני מדויק שהתקבל ונותח במהלך הימים האחרונים במפקדת השבויים והנעדרים באגף המודיעין, בפיקוד הדרום בשיתוף פעולה עם השב"כ. בתחילת המבצע התנהלה לחימה עצימה במרחב. לאחר הליך זיהוי שבוצע על ידי גורמי רפואה במכון הלאומי לרפואה משפטית ומשטרת ישראל, נציגי צה"ל מסרו במהלך היום הודעה למשפחותיהם".

"צה"ל והשב"כ ממשיכים, גם בשעה זו, בהפעלת כלל המאמצים המבצעיים והמודיעיניים, על מנת לממש את המשימה הלאומית העליונה להשבת כלל החטופים והחטופות", מסר דובר צה"ל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "יחד עם ישראל, רעייתי שרה ואני, מרכינים ראש ביגון עמוק, ומחבקים את המשפחות האבלות בשעתן הקשה. יש לנו חובה לאומית ומוסרית לעשות כל שביכולתנו כדי להשיב את חטופינו - החיים והחללים - וכך אנו עושים".

"אני משבח את כוחות צה"ל וכוחות הביטחון שפעלו באומץ רב בלב שטח האויב, כדי להשיבם למשפחותיהם ולקבר ישראל", דברי נתניהו.

נשיא המדינה יצחק הרצוג הוסיף "בבוקר הזה ליבנו דואב עם משפחות יבלונקה, הרננדז וניסנבאום בעת קבלת הבשורה המרה על חילוץ גופות יקיריהם מעזה".

"אני מחזק את לוחמי צה"ל והשב"כ שפועלים בנחישות להחזרת החטופות והחטופים. חובתנו כמדינה להחזיר את כולם - החיים ואלו שעלינו להביאם לקבר ישראל. יהי זכרם של חנן, אוריון ומישל ברוך", דברי הרצוג.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הגיב: "עם ישראל כולו כואב ואבל עם המשפחות, ומאמץ אותן אל ליבו. מדינת ישראל וצה"ל עושים הכל כדי להשיב את הבנים והבנות הביתה. זו חובתינו המוסרית".

"מצדיעים לצה"ל ולשירות הביטחון הכללי על הפעילות יוצאת הדופן ועל אומץ הלב של חיילנו שפועלים לילות כימים כדי להשיב את החטופים הביתה. נמשיך במלוא העוצמה, כדי למלא את המטרות של השמדת החמאס השבת הביטחון והשבת החטופים", דברי השר סמוטריץ'.

מטה משפחות החטופים הגיב: "חזרתם העצובה של מישל, חנן ואוריון היא שברון לב נוסף ל-125 משפחות החטופים, שחולקות את הכאב, הצער והדאגה הבלתי נגמרת. חזרתם לקבורה, מהווה סגירת מעגל חשובה לבני המשפחה, ויש לפעול להשבתם של כל החללים לישראל".

"חילוץ גופותיהם הוא תזכורת אילמת אך נחרצת, שמדינת ישראל מחויבת להוציא כבר היום את צוותי המו"מ בדרישה ברורה להבאת עסקה שתחזיר את כל החטופים הביתה במהרה: החיים לשיקום והנרצחים לקבורה", לשון תגובת המטה.

שר הנגב, הגליל והחוסן הלאומי, יצחק וסרלאוף, אמר "קיבלתי בצער רב את הבשורה על חילוץ גופותיהם של חנן יבלונקה, מישל ניסנבאום ואוריאן הרננדז הי"ד. עוד פצע שותת דם בלב המיוסר גם ככה. תנחומי מעומק ליבי למשפחות הנרצחים על ידי הנאצים הצוררים ועל אבדן יקיריהן.

משפחות החטופים, זכרם של החיילים שנפלו בקרב חשובים, יקרים ואהובים לכולנו. אנו גאים בהם, מחבקים את המשפחות, זוכרים את הנופלים, מצדיעים לנצח! ומאחלים לחיילנו הגיבורים שממשיכים בקרב שיחזרו הביתה לשלום-עד לניצחון בעזרת השם".

מפורום 'תקווה' המאגד משפחות חטופים נמסר: "משפחות פורום תקווה מבקשות להשתתף בצער משפחתם של חנן יבלונקה, מישל ניסנבאום, ואוריון הרננדז עם השבתם של יקיריהם. אנו מבקשים להודות לצה"ל וכוחות הביטחון בשטח שמסכנים את חייהם למען השבת יקירנו. גם היום, אנחנו מבינים כי חטופים יחזרו לישראל רק על ידי כוח צבאי נמרץ שילחץ את החמאס".

"אלמלא הפעולה ברפיח מאות רוצחים היו משוחררים לרחובות מדינת ישראל והטבח שבוצע ב-7.10 היה משוחזר על ידיהם פעם אחר פעם. אחרי הסרטון שפורסם השבוע בו רואים עם מי יש לנו עסק. נוכחנו שוב בעוצמת השפלות של האויב העומד מולנו".

"את הרוע הזה צריך לרסק עד דק. מדינת ישראל צריכה להפסיק לדבר עם חמאס. את החמאס צריך להכות, את החמאס צריך לדחוק לפינה ואת החטופים ניתן להחזיר רק על ידי העמקת הפעולות ברצועת הטרור. אמרנו ונחזור שוב ונאמר, עסקאות עקרות ודיונים שאין בהם כלום לא ישיבו את החטופים. כניסה לרפיח, ג'בליה ושאר ערי וכפרי הטרור יחזירו לכאן את הילדים שלנו מהר יותר", אמרו בפורום.

מישל ניסנבוים היה החטוף היחיד מהעיר שדרות. בבוקר ה-7 באוקטובר הוא יצא לכיוון רעים שם שהתה נכדתו בת ה-4 וחצי עם אביה - קצין בשירות קבע. זמן לא רב אחר כך אבד עימו הקשר. בסרטון שפרסם חמאס הציג מחבל את מסמכיו האישיים של ניסנבאום. בדצמבר קיבלה משפחתו הודעה שהוא נחטף בידי חמאס.

משפחתו של חנן יבלונקה מתל אביב קיבלה בתחילת חודש ינואר, לאחר כ-90 ימים שהוגדר נעדר, הודעה כי נחטף לעזה.

יבלונקה, אב לירין בת התשע ולאמילי בת ה-12, הגיע למסיבה ברעים עם חבריו, בהם כדורגלן העבר ליאור אסולין, שנרצח. רכבו אותר בסמוך לקיבוץ מפלסים ובתוכו נמצא הנייד שלו.

אוריון הרננדז, תייר ממקסיקו בן 30 ואב לילדה קטנה שנחטף מפסטיבל נובה, היה בן זוגה של שני לוק ז"ל שגופתה הוחזרה לישראל במבצע צבאי בשבוע שעבר.

לאחר החטיפה נשלח להוריו של אוריון מסר בערבית שבו נכתב: "אוריון נחטף לעזה, הוא בחיים והוא בסדר. אנחנו הולכים להשתמש בו לסחר ממניעים פוליטיים".