הלוחם במדים
הלוחם במדיםצילום: מתוך הרשתות

ברשתות פורסם ביממה האחרונה סרטון שבו נראה חייל מילואים לכאורה כשהוא קורא למרד בשר הביטחון יואב גלנט וברמטכ"ל, רב-אלוף הרצי הלוי.

צה"ל הודיע כי הפרקליטה הצבאית הורתה על פתיחת חקירה של מצ"ח, והרמטכ"ל הורה לקיים שיח פיקודי מיידי בכל היחידות. "ההתנהגות המתועדת בסרטון היא הפרה חמורה של פקודות צה"ל וערכי צה"ל, ומהווה חשד לעבירות פליליות", מסר דובר צה"ל.

בסרטון, נראה חייל מילואים כשהוא קורא להמרדה מתוך מבנה ברצועת עזה לכאורה. "אנחנו חיילי המילואים לא מתכוונים למסור את המפתחות לאף רשות פלסטינית. לא מתכוונים להעביר את המפתחות של עזה לאף ישות של חמאס, פתח או כל ישות ערבית אחרת. ראש הממשלה, חיילי המילואים מאחוריך. נישאר פה עד הסוף, עד הניצחון", אמר.

הוא פנה לשר גלנט ואמר: "אתה לא יכול לנצח מלחמה. תתפטר - אתה לא יכול לנצח את המלחמה ולפקד עלינו. אני מודיע לך אדון גלנט - אם לא נלך עד הניצחון, 100 אלף חיילי מילואים יישארו על הגדר. לא נזוז מהגדר. נקרא לתושבי מדינת ישראל להגיע לעזה ותחת אבטחה שלנו נקשיב למנהיג אחד - לא שר הביטחון ולא הרמטכ"ל. זה ראש הממשלה".

עוד נשמע החייל אומר בסרטון: "תחשבו טוב-טוב למי אתם מתכוונים לתת את המפתחות. האחים שלנו לא נרצחו או נאנסו סתם. רוצים ניצחון, הכרעה".

"מי שפגע בעם ישראל ובאחים שלנו - אנחנו רוצים להשמיד אותו, ואתה אדון גלנט לא יכול לעשות את זה. תחליף את התקליט או שנלך רק עם ראש הממשלה. רציתם הפיכה צבאית - אנחנו נראה לכם מה זה הכרעה ומה זה ניצחון, איך יהודים אמיתיים מנצחים".

את הסרטון שיתף גם בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, יאיר נתניהו, בחשבון הטלגרם שלו. מלשכת נתניהו נמסר כי "ראש הממשלה הזהיר פעמים רבות מפני הסכנות שבתופעת הסרבנות והגישה המתירנית כלפיה. ראש הממשלה עקבי בעמדתו זו, הוא דוחה על הסף כל גילוי של סרבנות מצד כלשהו, ומצפה מכל המערכות לטפל בהם באופן שוויוני".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד מסר "סרטוני ההמרדה המסיתים שרצים ברשת ביממה האחרונה הם מסוכנים והרי אסון, בין אם הם אמיתיים או מבויימים כדי לעורר מהומה. העובדה שמכונת הרעל והשופרות של נתניהו מהדהדים בהתלהבות סרטונים הקוראים למלחמת אחים ולפירוק הצבא היא עוד ניסיון לבריחה מאחריות של מי שהוביל לאסון הגדול בתולדות העם היהודי מאז השואה. את הטירוף הזה צריך לעצור. את הממשלה הזו צריך לסלק מחיינו לפני שתחריב כל מה שיקר וקדוש למדינה הזו".

יו"ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ, מסר "בצה"ל כצבא העם משרתים חיילים מכל חלקי החברה הישראלית, עם מגוון השקפות ואמונות - אבל יש רק דרג פיקודי עליון אחד: הרמטכ"ל.

הבעת תמיכה בקריאה להמרדה בזמן מלחמה ובכלל, כמו בסרטון שפורסם אתמול - פוגעת בביטחון ישראל. אני קורא לראש הממשלה, לגנות באופן חד וברור את סרטון ההמרדה ולא להתחבא מאחורי מכבסת מילים. כך ראוי שתעשה כל ההנהגה בישראל".