איילת שקד
איילת שקדצילום: Avshalom Sassoni/Flash90

השרה לשעבר איילת שקד חזרה מביקור בברזיל שם פגשה את הקהילות היהודיות וראתה כיצד הן פועלות למען ישראל.

"נסעתי לברזיל לשתי מטרות - להיפגש עם הקהילה היהודית בריו דה-ז'נרו ובסאו פאולו. מאוד חשוב לחזק איתם את הקשר בתקופה הזו ולהסביר להם מה קורה בארץ כי הם שגרירים שלנו. בנוסף יצאתי כדי להתרים כסף לבית החולים שניידר שאני משמשת יו"ר עמותת הידידים שלו ושמחתי שהקהילות נרתמו לעזור בחפץ לב", מספרת שקד לערוץ 7.

"הקהילות לא רק תורמות לישראל, לחיילים ולבתי חולים אלא גם הקימו יוזמות הסברה מוצלחות מאוד. פגשתי שם בחורה בשם נטלי קליין שהקימה ארגון הסברה למען ישראל ולמאבק באנטישמיות", היא מוסיפה.

לדבריה, האוכלוסייה הברזילאית ברובה אוהדת ישראל, בניגוד לנשיא לולה שנחשב פרו-פלסטיני. "ברזיל זו מדינה ענקית עם 220 מיליון תושבים ובמדינה הזו זה מדהים - הנשיא עוין את ישראל - אך רוב העם תומך בה. גם בקרב רבים מהפוליטיקאים יש תמיכה בנו. המושלים של סאו פאולו ושל הבירה ברזיליה הם אוהבי ישראל ואפילו קיימו בה ביקור הזדהות בזמן המלחמה".

רמת האנטישמיות במדינה, מתארת שקד, אינה גבוהה במיוחד. "יש אנטישמיות בכל מקום אבל דווקא בברזיל, יחסית לארה"ב ומדינות אירופה, היא מורגשת פחות. סיפרו לי שבתוך יומיים נעלמו ההפגנות נגד ישראל - בעוד במדינות אחרות בדרום אמריקה זה לקח זמן רב יותר".

בביקורה היא חשה שבקהילה היהודית יש הזדהות מוחלטת עם המצב בישראל. "אני מסתובבת בהרבה קהילות יהודיות בעולם ותמיד יש הרגשה שהם מבינים שישראל - בסופו של דבר - היא גם הבית השני שלהם וגם הביטחון שלהם. הם תמיד מתייחסים לישראל כבית וכאופציה. לכן, כשכואב לנו, כואב גם להם. רואים את זה בצורה הכי מובהקת שיש. בקהילות בברזיל סיפרו שמיד לאחר השבעה באוקטובר מאות מטיילים הגיעו אליהם וקיבלו עזרה למצוא טיסות ולחזור הביתה להילחם".

היא גם עומדת על ההבדלים בין הקהילות בברזיל לאלו בארה"ב ובאירופה. "אלה קהילות מאוד ציוניות וקשורות לישראל ללא קשר למה שקורה פה וזו אהבה שלא תלויה בדבר. בארה"ב ובאירופה הקהילות מאוד מגוונת ובחלקים שלהן יש ביקורת קשה נגד ישראל".

שקד בברזילצילום: ללא קרדיט

צילום: ללא קרדיט
צילום: ללא קרדיט
צילום: ללא קרדיט
צילום: ללא קרדיט
צילום: ללא קרדיט