הפגנה פרו־פלשתינית, אילוסטרציה
הפגנה פרו־פלשתינית, אילוסטרציהצילום: רויטרס, Eduardo Munoz

המימון להפגנות הסטודנטים בקמפוסים בארה"ב נגד ישראל, הגיע גם ממשפחה יהודית.

דו"ח חדש שפרסם המכון לחקר אנטישמיות ומדיניות גלובלית טוען כי קרן באפריונג, אחת המשפחות העשירות והפעילות פוליטית בארה"ב, הזרימה בחודשים האחרונים סכומי כסף גדולים על מנת לעודד ולממן את הפגנות הסטודנטים נגד ישראל.

בראש הקרן עומדת רייצ'ל גלמן, 33, נצר למשפחת יצרני הביגוד המפורסמת לוי שטראוס. קרוב משפחה של גלמן הוא הסנטור הדמוקרטי דן גולדמן המייצג את המחוז העשירי של ניו יורק בבית הנבחרים.

על פי הדו"ח של המכון לחקר אנטישמיות ומדיניות גלובלית, המפרט את העמותות והארגונים שהעניקו תמיכה כספית להפגנות הסטודנטים נגד ישראל, קרן באפריונג היא התורמת הגדולה ביותר לארגוני סטודנטים פרו-פלסטינים שהקימו אוהלי מחאה נגד ישראל.

הקרן גם תמכה בארגונים פרו-פלסטינים אחרים, שחלקם השתמשו בסיסמא "מהנהר עד הים". בין היתר העבירה הקרן בבעלות המשפחה היהודית סכום של 60,000 דולר ל'תנועת הנוער הפלסטינית', וכן 40,000 דולר ל'מרכז המשאבים והארגון הערבי'.

אמה של רייצ'ל גלמן, סוזי, הייתה בעבר מועמדת מטעם הנשיא ביידן לתפקיד השגרירה בישראל. בין השנים 2016-2023 שימשה סוזי גלמן כיו"ר 'הפורום למדיניות ישראל', ארגון שהוקם בשנות ה-90 כדי לתמוך במשא ומתן לשלום ישראלי-פלסטיני.

לאורך שנות כהונתה בתפקיד העבירה גלמן ביקורת חריפה על ראש הממשלה נתניהו וממשלות הימין בראשותו.