המפסידים. נשיא צרפת מקרון וקנצלר גרמניה שולץ
המפסידים. נשיא צרפת מקרון וקנצלר גרמניה שולץצילום: הדס פרוש, אולייביה פיטוסי, פלאש 90

תוצאות הבחירות לפרלמנט האירופי שהסתיימו אמש (ראשון) היוו מכה קשה עבור מנהיגים בולטים במדינות שונות באירופה בראשן צרפת, גרמניה ובלגיה.

צרפת

תוצאות ראשוניות ומדגמים הראו התרסקות למפלגת המרכז של נשיא צרפת עמנואל מקרון כשמפלגת האיחוד הלאומי בהנהגת מארין לה פן זכה בכמעט כפול מהקולות של מקרון.

מפלגתה של לה פן הונהגה בנוסף על ידי ג'ורדן ברדלה, צעיר בן 28 שסחף את המפלגה והביא לבסוף את נשיא צרפת להכריז על בחירות בזק לפרלמנט שיתקיימו ברפובליקה בעוד שבועיים.

המשמעות היא שבמקרה בו מקרון יאבד את הרוב בפרלמנט, עד לסיום כהונתו ב-2027, יהיה נתון לחסדי הפרלמנט שיתכן ויבחר ראש ממשלה שלא חבר במפלגתו.

ההחלטה של נשיא צרפת לערוך בחירות בזק נפלה בין היתר במטרה לתפוס את המפלגות האחרות כשהן לא מוכנות תקציבית לקמפיין, דבר שעשוי לפגוע בהן.

גרמניה

מפלגת אלטרנטיבה לגרמניה, שהודחה מברית מפלגות הימין הרדיקליות "זהות ודמוקרטיה" אחרי שבכיר במפלגה אמר כי לבישת מדי אס-אס לא הופך את הלובש באופן אוטמטי לפושע, הפכה לשניה בגודלה במדינה.

מפלגת השלטון, ה-SPD (מרכז-שמאל), הגיעה אל המקום השלישי בלבד עם 14 מושבים בלבד.

מפלגת האופוזיציה הגדולה, ה-CDU (מרכז-ימין) היא המפלגה הגדולה ביותר עם 29 מושבים מתוך 96 המושבים שהוקצו לגרמניה.

בלגיה

בבלגיה, בנוסף לבחירות לפרלמנט האירופי התקיימו גם בחירות לרשויות המקומיות ולפרלמנט המדינתי.

בבחירות, הפסיד ראש הממשלה אלכסנדר דה קרו שהודיע בבכי "ממחר לא אהיה עוד ראש הממשלה".

דה קרו היה מהדמויות הביקורתיות ביותר באירופה נגד ישראל כשהאירוע הזכור ביותר הייתה ההחלטה שלו לקיים הצהרה לתקשורת סמוך למעבר רפיח בזמן העסקה לשחרור החטופים בחודש נובמבר, הצהרה לתקשורת שעיכבה שחרור חטופים.

בהצהרה בחודש נובמבר אמר כי "אמנם היה טבח בישראל, אבל אסור לישראל להרוג כל כך הרבה אנשים".

הונגריה

מפלגת "פידס" בהנהגת ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן נחלה ירידה בתמיכה בבחירות כשירדה אל מתחת ל-50 אחוזי תמיכה.

הסיבה היא מפלגת מרכז-הימין החדשה שהוקמה על ידי פטר מגיאר, מי שהיה בעבר מקורבו של אורבן וכיום נחשב למבקר הגדול ביותר של מי שמנהיג את הונגריה ב-14 השנים האחרונות.

יחד עם זאת, בזווית האיחוד האירופי, הדבר אמנם מחליש את מעמד אורבן, אך הונגריה מחזיקה בסך הכל ב-21 מושבים מ-720 מושבי הפרלמנט כולו.

פולין

בניגוד לגל הימין ששטף את האיחוד, בפולין מפלגתו של ראש הממשלה דונלד טוסק הצליחה להפוך גדולה יותר על פני מפלגת חוק וצדק הפופוליסטית שהעבירה בעבר שורה של חוקים שנויים במחלוקת, בהם "החוק הפולני" שמנסה לטשטש אחריות של חלק מהפולנים לסיוע לנאצים.

איטליה

כצפוי, ראש ממשלת איטליה ג'ורג'יה מלוני מחזקת את מעמדה כשמפלגתה "האחים של איטליה" התחזקה באופן משמעותי לעומת מערכת הבחירות של 2019.

מנתוני ראשוניים עולה כי האחים של איטליה היא המפלגה הגדולה ביותר עם 24 מושבים מתוך 76 המושבים המוקצים למדינה.

בישראל ניתן לרשום לרווחה?

בקהילות יהודיות במדינות שונות באיחוד הביעו דאגה מהתחזקות של גורמי ימין קיצוני, אך בכל הקשור לישראל, מפלגות שמאל נחלשו, דבר שעשוי לבלום את הקולות בפרלמנט האירופי שמנסים להשפיע ולהוביל צעדים נגד ישראל.

השמאל האירופי כמעט ולא יוכל לקדם את המהלכים נגד ישראל שרצה, אך לכמה ממפלגות הימין הקיצוני קשרים קרובים עם רוסיה שעשויה להשפיע על תמונת המצב, זאת בנוסף לדאגה ממפלגות כמו אלטרנטיבה לגרמניה שכאמור, מאחורי כמה מבכירה אמירות אנטישמיות.