יאיים על שלטונו של ויקטור אורבן?
יאיים על שלטונו של ויקטור אורבן?צילום: רויטרס

סקר חדש שפורסם בהונגריה ממשיך להראות את הגדילה בתמיכה במפלגתו של פטר מגיאר, מי שהיה בעבר מקורבו של אורבן וכיום נחשב למבקר הגדול ביותר של מי שמנהיג את הונגריה ב-14 השנים האחרונות.

לפי הסקר החדש, מגיאר "שותה" את מפלגות האופוזיציה ומשאיר על המפה רק שלוש מפלגות - פידס (יחד עם המפלגה הנוצרית דמוקרטית שמתמודדת יחד איתה) המונהגת על ידי ויקטור אורבן, וכן מפלגת "הקואליציה הדמוקרטית".

הסקר מעלה כי מפלגתו של אורבן ממשיכה להוביל את המירוץ עם 42 אחוזים, מפלגת של מגיאר עם 20 אחוזים והקואליציה הדמוקרטית עם 18 אחוזים.

שאר המפלגות, במקרה בו לא יבחרו להתאחד כפי שהיה בבחירות האחרונות לפני שנתיים, לא עוברות את אחוז החסימה הגבוה שעומד על 5 אחוזים.

18 אחוזים השיבו כי עדיין לא החליטו למי יצביעו בבחירות שצפויות בשנת 2026. יחד עם זאת, המגמה מעוררת תשומת לב בהונגריה ובעולם בנוגע לאפשרות שהאופוזיציה הקרועה אולי תוכל להחליף את אורבן שהצליח בבחירות האחרונות לנצח ברוב גדול לצד אכזבה לאיחוד של האופוזיציה.

המבחן הראשון של מגיאר צפוי בחודש הבא בבחירות לפרלמנט האירופי, אז מדינתו תבחר 22 מתוך 705 המושבים של הפרלמנט האירופי.

מגיאר, שהיה מהמעגל הקרוב ביותר לראש ממשלת הונגריה ושירת בשורה של תפקידים דיפלומטיים - החליט להפנות לו גב.

מגיאר היה בעבר נשוי גם לשרת המשפטים לשעבר הונגריה ג'ודית וארגה ויש לשניים שלושה ילדים משותפים. וארגה הייתה בכירה מאוד במפלגה עד פריצתו של מגיאר ואף סומנה כמי שאמורה להוביל את מפלגת השלטון פידס בבחירות לפרלמנט האירופי.

קריאת התיגר של מגיאר התרחשה זמן קצר אחרי סערה פוליטית בה נשיאת הונגריה התפטרה כשהתברר שהעניקה חנינה למקורב שנכלא שנה אחרי גירושי מגיאר.

לצד פוסט ויראלי שפרסם נגד הממשלה, מגיאר גם פרסם הקלטה באחת מפרשיות השחיתות במדינה שהביכו את השלטון, דבר שהגדיל בו את התמיכה.

בשבת האחרונה המונים יצאו יחד איתו למחות נגד שלטון אורבן, זאת אחרי תקופה ארוכה בה האופוזיציה הייתה רדומה יחסית.

יחד עם זאת, בממשלה ובגופים אחרים התומכים באורבן טוענים כי ההחלטה של גרושתו להיפרד ממנו, גרמה לו לנסות לנקום בממשלה כולה.