ארבעת הלוחמים מגבעתי שנפלו ברפיח
ארבעת הלוחמים מגבעתי שנפלו ברפיחצילום: דובר צה"ל, אייסטוק

הותר לפרסום כי ארבעה לוחמים מפלוגת ההכשרה של חטיבת גבעתי נהרגו במהלך פעילות מבצעית ברפיח.

ההרוגים הם רס"ן טל פשבילסקי (שאולוב) בן 24, מגדרה, מפקד פלוגה בהכשרה בסיירת גבעתי. הוא יובא למנוחות בשעה 14:00 בבית העלמין בגדרה.

סמ"ר איתן קרלסברון, בן 20, ממודיעין, לוחם בסיירת גבעתי. הלוויתו תיערך בשעה 12:00 בבית העלמין הצבאי בעירו.

סמל אלמוג שלום, בן 19, מקיבוץ חמדיה, לוחם בהכשרה בסיירת גבעתי. הוא ייטמן בשעה 11:30 בבית העלמין הצבאי בהר הרצל.

סמל יאיר לוין, בן 19, מגבעת הראל, לוחם בהכשרה בסיירת גבעתי. הלוויתו תתקיים בשעה 11:30 בחלקה הצבאית בבית העלמין בקרני שומרון. לוין ז"ל הוא נכדו של ח"כ לשעבר משה פייגלין. יאיר לוין למד בישיבה התיכונית אהבת חיים בכוכב השחר ובהמשך במכינה ביפו. הוא הניח את הוריו, יוחאי ונעמה, ואחיו - אלרואי ואיתן. מתחילת המלחמה נפלו 650 חללי צה"ל, 298 מהם מתחילת הפעילות הקרקעית בעזה.

באירוע בו נפלו הארבעה נפצעו באורח קשה קצין בסיירת גבעתי וארבעה לוחמים בהכשרה בסיירת גבעתי. כמו כן, לוחם נוסף נפצע באורח בינוני. הלוחמים שנפצעו פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים ומשפחותיהם עודכנו.

ראש המועצה האזורית בנימין ויו"ר מועצת יש"ע ישראל גנץ ספד לסמל יאיר לוין ז"ל: "יאיר, בחור יפה תואר, מטובי בנינו נפל היום כגיבור בקרבות ברפיח נגד האויבים הארורים שלנו בעזה. הוא חלם להתגייס לסיירת גבעתי, התאמן לשם כך כדי להיות הכי טוב שיש בהגנת העם והארץ וכך הוא היה. אנחנו שולחים חיבוק גדול להורים, לאחים וכן לסבא וסבתא משה וציפי פייגלין. אנו חייבים ליאיר ולחבריו את הניצחון שיבוא ואת תקומת המדינה שלנו", הוסיף גנץ.

גנץ ספד גם לאלמוג שנפל, "אלמוג, מהטובים שבבחורים ובלוחמים, נפל אתמול בקרבות הקשים ברפיח יחד עם שלושה מחבריו. הוא רצה את הטוב ביותר גם בשירות הצבאי והתגייס לסיירת גבעתי לשירות מפרך למען המדינה, העם וארץ ישראל שכה אהב. עם ישראל חייב להם את המשך קיום המדינה בראש זקוף וגאה כמו שהם היו וכפי שהם רצו שנהיה. אנחנו שולחים חיבוק גדול לאבא סימן טוב, לאחים ולכל המשפחה".

סבתו של אלמוג, דינה שלום, סיפרה על דמותו לכאן רשת ב': "אלמוג היה ילד מיוחד. עדין, אהב לעזור, הוא היה הגאווה של המשפחה. השווצנו בו והיינו גאים בו".

ראש עיריית מודיעין, חיים ביבס, ספד לסמ"ר איתן קרלסברון. "אנו מתעוררים לבשורה קשה מאוד על נפילתו של תושב העיר, בן העיר סמ"ר איתן קרלסברון, לוחם סיירת גבעתי שנפל אתמול במהלך פעילות מבצעית ברצועת עזה. איתן, בוגר תיכון מכבים-רעות, הותיר אחריו הורים ושלוש אחיות. אני משתתף מעומק הלב בצערה הכבד של משפחת קרלסברון".

ראש מועצהת גדרה, סהר פינטו, ספלד לרס"ן טל פשבילסקי ז"ל. "הלב נשבר וגדרה כולה אבלה על נפילתו של גיבור ישראל, רס"ן טל פשבילסקי. אנחנו מחבקים את המשפחה ומשתתפים באבלה הכבד. המועצה תסייע למשפחה ותלווה אותה בכל שיידרש. המועצה מזמינה את הציבור הרחב ללוות ולחלוק כבוד אחרון עם דגלי ישראל בדרכו האחרונה החל מהשעה 13.00 לאורך רחוב בן גוריון מבית העלמין".

מחקירה ראשונית עולה כי הכוח שנפגע עסק בסריקות של מבנים חשודים. הלוחמים התקרבו לבניין בן שלוש קומות שהיה ממולכד. הם השליכו לתוכו מטעני נפח כדי לבצע בהמשך פיצוץ יזום של זירת מטענים אפשרית. מסיבה שטרם הובהרה, השלכת המטענים גרמה לזירת מטענים גדולה מזו ששיער הכוח שקיימת להתפוצץ והמבנה קרס על הכוח. חלק מהנפגעים נפצעו מהדף ורסיסים למרות ששהו במרחק מהמבנה.

למקום הוזנקו צוותי חילוץ של פיקוד העורף שהצליחו לחלץ את אחד הלוחמים בחיים מתחת הריסות המבנה. חיל האוויר בשילוב יחידת 669 חילצו את הנפגעים מהמקום.

על פי הערכות המבנה שקרס היה מחובר למנהרת טרור והיה שייך למחבל חמאס שהיה מעורב בחטיפתו של גלעד שליט.