מליאת הכנסת מצביעה על חוק הגיוס
מליאת הכנסת מצביעה על חוק הגיוסצילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שלישי) את החלת דין רציפות בחוק הגיוס שעתיד לפטור חרדים ש"תורתם אומנותם" משירות בצה"ל.

63 חברי כנסת הצביעו בעד ההצעה, ו-57 הצביעו נגד, בהם שר הביטחון יואב גלנט. מלבד גלנט, כל חברי הקואליציה הצביעו לבסוף בעד ההצעה.

הצעת החוק תוחזר לדיון בוועדת החוץ והביטחון לצורך המשך הכנתה לקריאה השנייה והשלישית.

אישור ההצעה יאפשר לקואליציה לקדם את הצעת החוק שהעלה ח"כ בני גנץ בכנסת הקודמת בנוגע לגיוס חרדים ולהמשיך את הליכי החקיקה מהמקום בו הופסקו בכנסת הקודמת.

בכך תוכל הממשלה להביא בתוך זמן קצר את הצעת החוק לאישור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית.

ההצעה קובעת כי יוסדר מעמדם של בני הישיבות, יגוייסו אלפי חרדים מדי שנה והישיבות החרדיות ימשיכו ליהנות מתקציבים מטעם המדינה.

בהמשך אישרה הכנסת גם החלת דין רציפות על הצעת חוק שירות לאומי אזרחי, שעברה בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת.

במסגרת החוק הצעה להוספת גופים בהם יהיה ניתן לשרת, והגדלת מכסת המשרתים שניתן יהיה להציב בזק"א ובאיחוד הצלה. בהצעת החוק מוצעים מספר תיקונים שנועדו להשלים את התיקון האמור לחוק שירות ביטחון בעניין שילוב תלמידי ישיבות.

ראש האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד אמר: "החטא הגדול ביותר הוא הממשלה הזו שמעיזה לדבר בשם הלוחמים. היום צה"ל הודיע שהוא זקוק ל-15 גדודים. מאיפה ניקח אותם אם הממשלה הזו מעודדת סרבנות והשתמטות. לפחות אל תדברו על המחויבות שלכם ללוחמים ואז תבואו הנה ותעבירו חוקי סרבנות והשתמטות. כנסת ישראל תעמוד היום מול יותר מ-500 חיילים שנהרגו, מול כל האנשים שעשו 180 ימי מילואים – והקואליציה תגיד לא אכפת לנו מכם, אתם לא מעניינים אותנו".

ח"כ אביגדור ליברמן אמר: "מעולם לא הבנתי למה ליהודי אסור להיות לוחם. איפה זה מופיע במקורות? לא מצאתי זכר לכך ששירות צבאי מנוגד ליהדות. כל גדולי המנהיגים היהודים היו כולם לוחמים. למה המנהיגות חרדית מתנגדת לשירות צבאי? אתם לא דואגים לעולם התורה, אין בזה שום דבר יהודי. לא ברור לי איך נציגי הציונות הדתית יכולים לתמוך בהשתמטות. כל ההשתמטות הזו היא אנטי יהודית ואנטי ציונית. איבדנו חטיבה שלמה – הרוגים, פצועים. המצב הבטחוני מחייב להגדיל את הסד"כ של צה"ל. להשתמט מהכול, משירות צבאי או אזרחי – זה הדבר הכי אנטי יהודי".

ח"כ אפרת רייטן: "החוק הזה הוא ממש כל מה שפסול, שגוי ובלתי מוסרי בעבודה ציבורית. היעדר התאמה למציאות ולצרכים בפועל ופעולה נגד ערכי היסוד שעליהם מושתתת מדינת ישראל. מדובר במהלך פוליטי, תכסיס ציני, שגובש בלית ברירה בשל מצוקה משפטית ופוליטית. הממשלה בוחרת בהליך פסול ומקוצר על פני עבודה סדורה וראויה. זהו פשע ממש להעביר חוק כזה דרמטי הנוגע לבניין הכוח בלי חוות דעת של משרד הביטחון. זה חוק למען הכיסא, חוק ששם את טובתכם הפוליטית מעל טובת המדינה. אתם גורסים את הערך של צבא העם".

השר גלנט שוחח עם כתבים לפני ההצבעה על חוק הגיוס ואמר: "לא הייתי מתואם עם גנץ ואני לא מתואם עם גנץ. אני מהליכוד ואשאר בליכוד. אני מסתכל למשרתים בעיניים והם מצפים מאיתנו לגיבוי. שלא נעשה פוליטיקה קטנה על הגב הגדול של החיילים".

מהמחנה הממלכתי נמסר לאחר ההצבעה: "ראש הממשלה והקואליציה הוכיחו הלילה שהם חזרו ל-6.10. בזמן מלחמה, כשחיילי צה"ל נלחמים על הבית, הם נאבקים להנציח את הפטור משירות. עוד לא מאוחר להעביר מתווה רחב וכולל שיספק את צורכי הביטחון והחברה".

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ יולי אדלשטיין, התייחס למעבר חוק הגיוס לדיונים בוועדת החוץ והביטחון בראשותו.

"חוק הגיוס מגיע כעת לוועדת החוץ והביטחון. מדינת ישראל עומדת בפני אתגרים מורכבים, ותפקידנו הוא לתת לה את כל התנאים לנצח. השיקול המרכזי יהיה מתן מענה אמיתי ומדויק לצרכי צה"ל ועל צרכי הביטחון של מדינת ישראל", אמר אדלשטיין.

הוא הוסיף: "זוהי נקודת מפנה היסטורית עבור עם ישראל. זה הכרחי ואין לנו שום ברירה אחרת. כולנו צריכים צה"ל גדול, יעיל וחזק וצה"ל גדול, יעיל וחזק צריך את כולנו. נעשה זאת בצורה נקיה, עיניינית ובשיתוף פעולה מלא של כל הגורמים. למען מדינת ישראל נעשה ונצליח".