לוחמי מילואים
לוחמי מילואיםצילום: צילום: TPS

משרד הביטחון פרסם טיוטת צו ותזכיר חוק - שנועדו להאריך את שירות המילואים לחלק מהמשרתים, כך דווח הבוקר (שלישי) בכאן חדשות.

על פי הדיווח, תזכיר החוק נועד להאריך את המועד שבו שירות המילואים לחיילים בתפקידים במערך הלוחם יהיה עד גילאי 41, 46 או עד גיל 50 בהתאם לתפקיד.

במשרד מנמקים את ההצעה ואומרים כי "צה"ל מצא כי לא ניתן להסתמך על התנדבות של יחידים לשירות, שכן הסתמכות מעין זו אינה מאפשרת את מידת הוודאות הדרושה לתכנון כוח אדם למילוי המשימות המבצעיות בשעת לחימה".

טיוטת צו נוספת של משרד הביטחון פורסמה כוללת צו שמחודש אחת לשלוש שנים ומגדיר בעבור חלק מהמקצועות הצבאיים גיל פטור גבוה יותר ממילואים - שהוא 45 או 49, כתלות במקצוע.

התקנות עתידות לפקוע בסוף חודש יוני, אלא שהפעם במסגרת חידושן משרד הביטחון מבקש להוסיף מקצועות נוספים שבהם שירות המילואים יארך למשך שלוש שנים, וביניהם מטיסי כטמ"ם, קציני מנהל אזרחי, בעלי תפקידים במערך אחזקת והנעת נגמ"ש מרכבה וטכנאים באחזקת 'אכזרית'.

בנוסף, הצו ירחיב את הדרישה לשירות מילואים ארוך מקציני זיהוי וקבורה ומקציני חקירות שבויים. בצו צוין כי "הצורך נובע מהיקף החללים הגדול שנדרש להיערך אליו בטווח זמנים קצר, וכן בשל עליית בפעילות חקירת שבויים".

הלילה אישרה מליאת הכנסת את החלת דין רציפות בחוק הגיוס שעתיד לפטור חרדים ש"תורתם אומנותם" משירות בצה"ל.

63 חברי כנסת הצביעו בעד ההצעה, ו-57 הצביעו נגד, בהם שר הביטחון יואב גלנט. חוץ מגלנט, כל חברי הקואליציה הצביעו לבסוף בעד ההצעה. הצעת החוק תוחזר לדיון בוועדת החוץ והביטחון לצורך המשך הכנתה לקריאה השנייה והשלישית.

אישור ההצעה יאפשר לקואליציה לקדם את הצעת החוק שהעלה ח"כ בני גנץ בכנסת הקודמת בנוגע לגיוס חרדים ולהמשיך את הליכי החקיקה מהמקום בו הופסקו בכנסת הקודמת.

בכך תוכל הממשלה להביא בתוך זמן קצר את הצעת החוק לאישור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית.

ההצעה קובעת כי יוסדר מעמדם של בני הישיבות, יגויסו אלפי חרדים מדי שנה והישיבות החרדיות ימשיכו ליהנות מתקציבים מטעם המדינה.