עמית סגל
עמית סגלצילום: Tomer Neuberg/Flash90

הפרשן הפוליטי עמית סגל התייחס לעימות בין השר בצלאל סמוטריץ' למשפחות חטופים בכנסת אתמול (שני) במהלכו הסביר השר לבני המשפחות את התנגדותו לעסקת החטופים והדגיש "לא נתאבד קולקטיבית".

"מי שמערבב - ובכוונת מכוון, לא להתבלבל - בין התבטאויות פסולות כלפי משפחות חטופים ובין התנגדות עקרונית לעסקה בתנאים הנוכחיים כמו שהביע סמוטריץ׳, אינו דואג לכבוד המשפחות אלא מעוניין לסתום את פיות מתנגדיו", ציין סגל.

הוא הוסיף "גם הדאגה למשפחות הייתה משכנעת יותר לו במקביל היינו שומעים ביקורת על הארגון הקפלניסטי שהשתמש ממש הבוקר בשמות הנופלים בלי אישור מהמשפחות כדי לנגח חברי קואליציה".

העימות של המשפחות עם סמוטריץ'ערוץ כנסת

העימות של השר סמוטריץ' עם בני המשפחות התרחש בועדת הכספים וספג ביקורת רבה מכלי התקשורת.

משפחות חטופים התפרצו לדברי השר שהסביר את התנגדותו לעסקה והוא אמר להם: "אפשר לנסות להשתיק דעה שלא אוהבים, זה לא מעלים את הדעה ואת הצורך להתמודד איתה. אנחנו שחררנו את סינוואר בעסקת שליט וקברנו עד היום 1,500 יהודים כי שחררנו אחד בעסקת שליט".

סמוטריץ' ציין כי "סינוואר דורש כרגע לשחרר מאות רוצחים עם דם על הידיים כדי לשחרר חטופים. חלילה הדבר הזה עלול להביא לרציחתם של הרבה מאוד יהודים, על זה צריך להסתכל. כשחמאס דורש את עצירת המלחמה כשהוא שורד בעזה זה אומר שהוא חוזר להתחמש, לירות טילים ולאיים על אזרחי מדינת ישראל והרבה מאוד יהודים יכולים חלילה להירצח בשבעה באוקטובר הבא, זאת הדילמה והיא כואב וקורעת".

ברקע קריאות מצד קרובי החטופים אמר סמוטריץ': "יש לי שאלה, אם אתם רוצים לבוא ולהטיח ציניות ודמגוגיה, אתם תטיחו ואני אקשיב ונסיים את הדיון. אם אתם רוצים דיון אמיתי אני מוכן לכבד".

העימות בוועדה עם סמוטריץ'ערוץ כנסת

עוד הוסיף: "אני אעשה המון כדי להחזיר חטופים. אשלם מחירים כבדים, אשלח את האחים הביולוגיים שלי ואת הבן שלי שהתגייס עכשיו ואת מי שצריך כדי להחזיר אותם אבל עם כל הכאב אני לא אשחרר מחבלים רוצחים עם דם על הידיים שרצחו יהודים, לא אמסמס את הישגי המלחמה ולא אעצור אותה רגע לפני השמדת חמאס כי זו סכנה למדינת ישראל".

סמוטריץ' אמר לקרובי החטופים בצעקות בדיון: "אנחנו נמשיך להתאמץ ולהפוך כל אבן כדי להחזיר חטופים, לא נתאבד קולקטיבית, וזו הדילמה".

כמה מקרוביהם של חטופים זעקו לעברו: "כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו".