שחרור חטופים
שחרור חטופיםצילום: פלאש 90

חמאס מתנגד למתן זכות וטו לישראל על זהות המחבלים "הכבדים" שישוחררו בתמורה להחזרת החיילות החטופות, אף שישראל הסכימה להתפשר על וטו למחצית מ-200 המחבלים הרוצחים שישוחררו.

בנוסף, חמאס מתעקש שלא יהיה דד-ליין שבו תחודש האש אם לא מגיעים להסכמות על שלב ב'.

חמאס מסרב בתוקף לדרישה הישראלית לגירוש מחבלים – גם לא לרצועת עזה – ומתעקש על שחרורם למקום מוצאם, כולל יהודה ושומרון. ישראל מתנגדת לשחרור מחבלים לאזור יו"ש.

ארגון הטרור מתעקש לא רק על ערבות אמריקנית לסיום הלחימה אלא גם על ערבויות מסין, רוסיה וטורקיה.

מוקדם יותר אמר במסיבת עיתונאים שקיים שר החוץ האמריקני בלינקן עם ראש ממשלת קטר כי חמאס הציע כמה שינויים להצעה. לדבריו, חלק מהשינויים שדורש חמאס הם אפשריים וחלקם לא.

"אם חמאס ימשיך לסרב להצעות השונות - יהיה ברור לכולם ברחבי העולם שהאחריות עליו, וכי הוא החליט להמשיך במלחמה", אמר בלינקן. בריאיון לרשת אל-ג'זירה שהתקיים זמן קצר לאחר מסיבת העיתונאים אמר בלינקן כי "נתניהו שב וחזר על תמיכתו בהצעת ביידן ועל הפסקת אש מיידית, והסכים שבזמן הפסקת האש ישראל תיסוג מהאזורים המאוכלסים ותאפשר לתושבים לשוב לבתיהם וליהנות מסיוע הומניטרי רב יותר".

משפחות חטופים מטעם פורום תקווה הגיבו לסירוב החמאס לעסקה שהציעה ישראל, "אנחנו דורשים מהממשלה: הפסיקו לדבר עם חמאס-לא תהיה עסקה עם חיות אדם. כל עוד ממשלת ישראל מדברת עם חמאס היא מסכנת את החטופים".

המשפחות ציינו כי "כדי להשיג עסקה או כל סיכוי לשחרור החטופים כל תושבי רצועת עזה צריכים להבין שאין כל תקווה לחמאס. דורשים ממשלת ישראל להכריז עוד היום 1. לא תהיה כל עסקה ללא שחרור מיידי של כלל החטופים 2. חמאס אינו הריבון יותר ברצועה 3. שליטה מלאה של צה"ל ברצועה עד להשבת כלל החטופים 4. הורדת הסיוע ההומניטרי למינימום הנדרש על פי החוק הבינלאומי. לא ברור איך ממשלת ישראל עוד שוקלת את האפשרות שחמאס ישחרר את כל החטופים לאחר זוועות 7/10".