יוליה שמאלוב ברקוביץ'
יוליה שמאלוב ברקוביץ'צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

עיתונאים, כתבים ואנשי צוות חדשות 13 שיגרו מכתב חריף להנהלה בעקבות החלטת הדירקטוריון למנות את חברת הכנסת לשעבר יוליה שמאלוב ברקוביץ' למנכ"לית חברת החדשות.

"‎אנו, עיתונאיות ועיתונאי 'חדשות 13', מביעים תדהמה ושאט נפש בעקבות החלטתו המבישה של דירקטוריון החברה בהשתתפותכם, למנות את הפוליטיקאית יוליה שמאלוב-ברקוביץ' לתפקיד המפתח של מנכי"לית חברת החדשות השנייה בגודלה בישראל", כתבו עובדים רבים.

העובדים ציינו כי "ברקוביץ' אינה כשירה משפטית וערכית למשרה הרגישה - הן מפני שאינה עיתונאית כבר שנים רבות, הן מפני שפעלה באופן סדרתי נגד החברה וכתביה, הן מפני שנפסלה ע"י שר התקשורת מלשמש כיו"רית הרשות השנייה, הן מפני שהביעה עמדות פוגעניות כלפי נשים העלולות להכתים את כולנו, והן מפני שקשרים בינה לחבר בגוף הבוחר ‎מעלים חשש לניגוד עניינים".

בהמשך המכתב כתבו צוות החדשות כי "מינויה המתוכנן של ברקוביץ', שאושר הבוקר בדיון קצרצר, הינו כה פסול ומופרך - עד כי מתעוררת תהייה בלתי נמנעת, שמא דירקטוריון החברה פעל במודע בניגוד לטובתה העסקית והציבורית, באופן שבפועל משרת את האינטרס של שוחרי רעתה".

העובדים הזהירו: "משכך, החתומים מטה, בעלי ניסיון מצטבר של מאות שנות עשייה עיתונאית, רואים חובה להזהיר כי המהלך שאתם מובילים מסכן את יציבותה של 'חדשות 13' באופן חסר תקדים ועלול לגרום בתוך זמן קצר לקריסת הבית על יושביו. בלית ברירה, אנו מביעים אי-‎אמון בהחלטתכם על כל המשתמע מכך".

עוד ציינו במכתב טענות כי "בין שלל הדמויות הפעילות בתקשורת הישראלית לדורותיה, קשה לחשוב על אדם שהפגין עוינות גלויה יותר ל'חדשות 10/13' ו/או עובדיה, מאשר הגב' ברקוביץ' בשבתה כיו"ר הרשות השנייה. גם בחלוף השנים, התוצאות ההרסניות של כהונתה עדיין צרובות בבשר החברה. ב-2018, עת עתידה של 'חדשות 10' היה תלוי על בלימה בעקבות פיצול ערוץ 2, שימשה שמאלוב-ברקוביץ' כסרבנית המובהקת ביותר לעסקת המיזוג עם 'רשת', באופן שגם לדברי החברה, עלול היה להוביל לקריסתה בתוך זמן קצר. כל זאת, בהתעלם מהפסדי עתק שנרשמו בשוק הטלוויזיה ומאיומי פיטורים ישירים של הנהלת הערוץ על עובדיו".

"לא הועילו הסברינו על הנזק לצופים, שעמדו להישאר עם חברת חדשות משדרת אחת, או עמדותיהם ההפוכות של כל הרגולטורים האחרים - מאגף התקציבים באוצר, דרך רשות התחרות ועד לבכירי משרד התקשורת; שמאלוב-ברקוביץ' נעמדה כחומה בצורה נגד הנתיב היחיד להצלת חברת החדשות, שעה שרבים בענף התקשו להבין את שיקוליה. רק מאבק נחוש שניהלנו אנחנו העיתונאים, הצליח לשכנע באופן תקדימי את מועצת הרשות השנייה להצביע בניגוד לעמדת היו"ר, ובכך להושיע מידה את החברה שהיא מתיימרת כעת לנהל".

העיתונאי מתן חודרוב כתב: "מינויה של יוליה שמאלוב-ברקוביץ׳ למנכ"לית חדשות 13 מביש ואסור שיעבור". הכתב אביעד גליקמן הגיב: "זוהי מלחמה על הבית שלנו".