נתניהו ובן גביר
נתניהו ובן גבירצילומים: חיים גולדברג, פלאש 90 וחיים טויטו

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר דורש מראש הממשלה בנימין נתניהו לכנס עוד הערב את הקבינט המדיני-ביטחוני נוכח המצב הביטחוני בצפון.

בפתח המכתב כתב בן גביר: "מדינת ישראל נמצאת במלחמה קשה מזה למעלה משמונה חודשים. ניהול המלחמה מתבצע עד כה באופן עלום, באמצעות פורומים מצומצמים המשנים את שמם והגדרתם בלוליינות, הכל למען תכלית השליטה הבלעדית בהחלטות והימנעות מדיון בעמדות אחרות שיאתגרו את תפיסת הקונספציה הישנה".

הוא הוסיף בצל פרישת גנץ, "עד כה, שימש 'הקבינט הקטן' לתכלית זו. עם פרישת המחנה הממלכתי שונה מסתבר שם הפורום ל'התייעצות בטחונית', זו כמובן מתכנסת תוך הדרת חברי הממשלה ושרים בכירים ממעגל הדיונים וההחלטות".

לדבריו, "הקבינט הבטחוני מדיני, שהוא הפורום האמור לדון ולקבל החלטות, רוקן כמעט מכל תוכן אמיתי. גם הדיונים המתקיימים בו עקרים מתוכן אמיתי, ונעשים ע"מ לצאת ידי חובה וכאילו לא די בכך, גם ישיבת הקבינט שהיתה אמורה להתקיים היום נדחתה. זאת על אף המצב הבטחוני החמור בצפון".

השר בן גביר הוסיף: "אדוני רה"מ, שרי הקבינט אינם קישוט. שותפיך לממשלה אינם אויר. המצב בצפון הינו בלתי נסבל. והדרת שרי הממשלה והקבינט מכל דיון בנושא, הינה התנהלות בלתי מתקבלת על הדעת. העובדה ששרי קבינט מתעדכנים באמצעות התקשורת על טיוטות ההצעה ששיגרת לחמאס בשם ממשלת ישראל, הצעות שהכחשת בקולך, ושלחלוטין אינן מקובלות על דעתי ועל דעת חלק ניכר משרי ממשלת ישראל, היא עדות לניהול הקלוקל".

עוד הוסיף: "את טענותיי על ההתנהלות הביטחונית טענתי עוד לפני ה-7.10. לצערי הסתבר שצדקתי. אולם גם היום הדרך לא השתנתה, ואין אפילו נכונות לשמוע דעה שונה מהקונספציה שהובילה אותנו לתהומות הנוכחיים. אינני מוכן עוד לקבל התנהלות זו. אני דורש שותפות בקבינט המצומצם, או לחלופין את פירוקו הרשמי. אני דורש קיום ישיבות קבינט סדירות, ושיתוף אמיתי של חברי הקבינט בהכרעות. ממשלת ישראל איננה תיאטרון בובות של איש אחד המחליט לבדו. לא באנו לשמש כניצבים חסרי קול".

השר בן גביר חתם את מכתבו: "נוכח המציאות הבלתי נסבלת בצפון, מציאות של מידתיות הכלה וריסון הנמשכת כבר זמן רב. בפרט לאור אירועי היום כאשר הצפון עולה באש, ולמרות שלא נעלם מעיני המועד שנקבע בשבוע הבא לכינוס הקבינט, אני דורש כינוס דחוף של הקבינט עוד הערב".