חיילי מילואים באימון. ארכיון
חיילי מילואים באימון. ארכיוןצילום: הלל מאיר/TPS

הממשלה אישרה היום (ראשון) בהוראת שעה לשלושה חודשים את הארכת החוק להארכת שירות המילואים אחרי חוות דעת של היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה.

לדברי היועמ"שית, "יש מניעה משפטית להכביד על המשרתים מבלי לצמצם את אי השוויון", אך הדגישה כי ניתן יהיה להאריך בשלושה חודשים בלבד.

"בנסיבות אלו, מפאת הדחיפות שהוצגה על-ידי שר הביטחון בהארכת השעה לתקופה של שלושה חודשים, ועמדתו לפיה עיכוב הצעת החוק ישליך באופן ישיר ומיידי על ביטחון המדינה, ניתן להאריך את הוראת השעה לתקופה של שלושה חודשים בלבד, אשר תנוצל באופן מיידי כבר בחודש הקרוב כאמור לשם גיבוש מענים לנושא השוויון בנשיאה בנטל והוצאתם אל הפועל, בחקיקה ושלא בחקיקה".

חוות הדעת המלאה

פרסום חוות דעתה מגיע ברקע ההחלטה בממשלה שלא להעלות את ההצעה לדיון בוועדת השרים למרות התכנון המקורי שכן להעלות את החוק.

לפי החוק המוצע, חייל מילואים שאינו קצין יהיה צריך לשרת עד גיל 41 במקום 40 וקצינים עד גיל 46 במקום 45.

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי הפרסום ביום שישי על העלאת הנושא לדיון הוא "מטעה". "מדובר בהצעת מחליטים שהוגשה על ידי משרד הביטחון, וכלל לא נכללה בסדר יום הממשלה. הנושא שעל הפרק נוגע ל-7,000 לוחמים וקצינים שמשרתים כעת במילואים ותוקף השירות שלהם פג בסוף החודש. מדובר בהארכה אך ורק לאותם משרתי מילואים, בקטגוריה של 40-41 ללוחמים ושל 45-46 לקצינים. הבוקר משרד הביטחון עדכן שהוראת השעה הזו תקוצר, וכל שיביאו הצעה מתוקנת היא תעלה לוועדת שרים לענייני חקיקה", אמרו הגורמים.