קריית שמונה מופגזת וכמעט כל תושביה פונו דרומה, ובכל זאת בית הכנסת 'הכנסת אורחים' שבעיר ממשיך לתפקד ומדי יום מתקיימות בו שלוש תפילות קבועות.

גבאי בית הכנסת, ציון וקנין שוחח עם ערוץ 7, וסיפר על שגרת המלחמה. "משמחת תורה ועד היום מתפללים שלוש תפילות כולל שבתות והחגים שהיו, פסח ושבועות. הכול מתנהל כרגיל. בית הכנסת פתוח כל התקופה", הוא אומר ומציין כי אמנם רבים ברחו אבל כעשרים תושבים החליטו להישאר ובית הכנסת הפתוח נותן להם מענה.

על התפילות בצל אזעקות הוא אומר כי לא פעם ולא פעמיים האזעקות נשמעות בעיצומן של תפילות. "היו נפילות ואזעקות בזמן התפילה אבל אנחנו אימצנו לעצמנו עיקרון שאנחנו ממשיכים להתפלל רגיל, ובינתיים, ברוך ה', כבר שמונה חודשים והכול עבר בשלום".

הפתרון למצב, הוא אומר, ידוע וברור לכולם, והפתרון הוא "להילחם בחיזבאללה ולהרחיק אותו. בינתיים, עד שזה לא יהיה, זה המצב".

"בשמחת תורה רוב המתפללים התפנו, כולל גבאי נוסף. נשארתי. בשמחת תורה היו כאן חיילים סמוך לבית הכנסת. היו בהם חיילים דתיים שבאו להתפלל. אמרתי שאם אסגור את בית הכנסת לא יהיה להם מקום להתפלל והחלטתי שכל זמן שהחיילים פה אני נשאר בשבילם", הוא מספר על ההחלטה שלא לעזוב את העיר ואת בית הכנסת. "הם היו פה שלושה חודשים. אחרי שלושה חודשים הם שוחררו ואמרנו שאם זה היה שלושה חודשים אז אפשר גם להמשיך. המשכנו עם ציבור מצומצם של מתפללים ועם הזמן חלק מהאנשים חזרו לעיר, אנשים עובדים כאן במהלך השבוע ונוסעים בסופי שבוע, וכך הם מתפללים כאן בכל ימי השבוע מראשון ועד חמישי".

לדבריו של ציון כדי שהעם יבין מה מתרחש בקריית שמונה עליו להגיע למקום. "להיות פה יום או יומיים ולראות את השגרה ולהבין. מה שרואים בתקשורת רחוק מהמציאות. בשבת האחרונה היו אצלנו שלושה חברי כנסת שהתארחו כאן וראו שזה לא כזה נורא. התפללנו את כל תפילות השבת, אכלנו, שתינו, שרנו שירים, הם היו מרוצים".

ואין פחד בעיר? ציון משיב: "ובתל אביב פחות מפחיד כשיש מטען או מישהו עם סכין שמחליט לדקור אנשים או לדרוס אנשים? בכל מקום מסוכן. זה לא כמו שמתארים. אנשים חיים כאן. רשתות המזון מגיעות. אנחנו לא במקלטים 24 שעות כמו שמתארים".