הרב אריה שטרן
הרב אריה שטרןצילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90

מכתב רבנים שפורסם בשבוע שעבר נגד חוק הגיוס עליו חתמו רבנים מהציונות הדתית עורר סערה והשבוע מצטרפים לחותמיו רבנים נוספים.

המכתב אשר יפורסם השבת בעלוני השבת, הגיע לידי ערוץ 7 ובו ניכרת ההתרחבות בהתנגדות לחוק הגיוס.

בין עשרות המצטרפים לרשימה, שלא הופיעו במכתב הקודם: הרב אריה שטרן לשעבר רב העיר ירושלים, הרב אליהו בלום לשעבר ראש ישיבת נהריה, הרב שמואל ריינר ראש ישיבת מעלה גלבוע, הרב אמנון דוקוב מרבני ישיבת עתניאל, הרב שמואל יניב, רב, מחנך ומחבר ספרים והרב משה ביגל רב היישוב מיתר.

על המכתב המקורי חתמו בין היתר: הרב יצחק שילת, מייסד וראש ישיבת ההסדר במעלה אדומים, הרב יעקב מדן ראש ישיבת ההסדר בהר עציון, הרב בני קלמנזון נשיא ישיבת ההסדר בעתניאל, הרב דוד סתיו רב העיר שהם ויו"ר ארגון רבני צהר והרב יוחנן פריד יו"ר בית הרב קוק.

בקריאה משותפת שמפרסמים הרבנים נכתב, בין היתר: "הרינו להבהיר כי חובה ברורה וגמורה על פי תורתנו הקדושה על כל אדם מישראל להשתתף במלחמת עזרת ישראל מצר שבא עליהם, לרבות לומדי תורה ותלמידי חכמים".

"אנו דורשים מנבחרי הציבור, על כל גווניו וחלקיו, שלא לפרוש מהציבור, ולא לתמוך במתווה הממשלתי המוצע כעת, אשר אינו מהווה אף לא התחלה של מענה אמיתי לצורכי הביטחון והחברה הקיומיים של ישראל, בטווח הקצר והארוך", הוסיפו.

"אנו קוראים לנבחרי הציבור, מכל גווניו וחלקיו, להתעשת, לא להתעלם מדרישה מוסרית ותורנית צודקת זו, להתעלות מעל לשיקולים הפוליטיים הצרים ולקדם במשותף מתווה אמיתי אשר יוביל להגברה משמעותית של השתתפות כל חלקי החברה, כולל החברה החרדית, בהגנת העם והארץ, ולנקוט בכל האמצעים הנדרשים לכך", סיכמו הרבנים את קריאתם.

יחד עם זאת, הרב אליקים לבנון, רב השומרון וראש ישיבת אלון מורה נשאל על ידי רבים האם אכן חתם על הקריאה לחרדים להתגייס. הרב לבנון הבהיר בשיחה עם ערוץ 7, שאכן הוא רואה בחובת הגיוס, מצווה שכולם חייבים בה. עם זאת, הפסקה הקוראת לנבחרי הציבור שלא לתמוך בחוק הגיוס אשר יובא להצבעה בכנסת, אינה על דעתו.

"יש לנו שליחי ציבור נאמנים המבינים בחקיקה ובדרכים המתאימות לקדם את מכלול הערכים והשיקולים המוטלים על הכף ואם לדעתם יש לתמוך בחוק המוצע, הוא משאיר בידם את ההחלטה, וסומך עליהם בכל החלטה שיקבלו", אמר הרב.