עומר סמדג'ה וסעדיה יעקב דרעי
עומר סמדג'ה וסעדיה יעקב דרעיצילום: באדיבות המשפחות

דובר צה"ל התיר הבוקר (שישי) לפרסום את שמותיהם של רס"ל (מיל') עומר סמדג'ה, בן 25, מגנות הדר, ורס"ל (מיל') סעדיה יעקב דרעי, בן 27, מתל אביב, שנהרגו כתוצאה מירי פצמ"רים על הכוח שלהם בעזה.

שניהם לחמו בגדוד 9203, חטיבת אלכסנדרוני (3).

עומר סמדג'ה הוא בנו של מאמן נבחרת הגברים של ישראל בג'ודו והמדליסט אולימפי, אורן סמדג'ה, שאמור לצאת בחודש הבא עם נבחרת הגברים בג'ודו לאולימפיאדה בפריז. את הבשורה המרה על נפילת בנו קיבל אורן סמדג'ה ביום הולדתו.

מאיגוד הג'ודו נמסר, כי הוא "משתתף בצערה הכבד של משפחת סמדג'ה, על נפילתו בקרב ברצועת עזה של רב סמל במילואים עומר סמדג'ה, בנו של מאמן נבחרת הגברים אורן סמדג'ה. הלב שבור ודואב, מחבקים ומחזקים אתכם".

יו"ר הוועד האולימפי יעל ארד הוסיפה: "אסון נורא הלילה עם נפילתו של עומר סמדג'ה, הבן של אורן וליאת היקרים, אין מילים לבטא את הכאב העצום. הלב מרוסק לרסיסים. איתכם בכאבכם ועם משפחת סמדג'ה המורחבת. יהיה זכרו בליבנו לעד".

סעדיה יעקב דרעי במקור בן היישוב עלי בבנימין, נשוי לרחלי, ואב להללי בת השנתיים וינון בן השנה.

הוריו, ללי וחיים דרעי, הם דמויות מרכזיות ביישוב עלי. ללי היתה חברת מליאת מועצת בנימין ופעילת ציבור. לסעדיה יעקב שישה אחים ואחיות.

אמו אמרה: "סעדיה שלי היה ילד שהקדים את רצון כולם לפני הרצון שלו. עשה הרבה יותר ממה שציפו ממנו בכל תחום. הוא היה תלמיד חכם, למד למבחני רבנות והתחיל לימודי תואר ראשון בהוראה.

הוא למד בכל דקה פנויה והיה בעל חוש הומור גדול. אבא מדהים להללי ולינון. הוא היה גיבור בנפש ובגוף ומעולם לא התלונן. בשמחת תורה הוא היה אצלנו והתגייס. סעדיה היה מאוהב בעם הזה, אהב את התורה ואת הארץ ונלחם למענה.

מתחילת המלחמה שתקתי, כעת יש לי חובה לא לשתוק. לא אתן שהקורבן האדיר שהקרבנו ושכלתי יהיה לשווא. בשם סעדיה, אנחנו דורשים ניצחון והכרעה מוחלטת. בני לא נפל על מזבח של הסדרה דיפלומטית אלא על ניצחון שלם על האויב".

ראש המועצה האזורית בנימין ויו"ר מועצת יש"ע ישראל גנץ ספד לדרעי ואמר: "הפרחים הטובים ביותר נקטפים מאיתנו. כך היה סעדיה יעקב: איש, אבא, לוחם, אברך בישיבה ובעל משפחה חם ואוהב. בנימין מרכינה ראש על הפרי המובחר שגדל בה ונפל למען כולנו. אמש שעה לפני הבשורה עמדנו בקשר עם האמא ללי היקרה, כשהיא מעלה רעיונות ויוזמות לשכלל את המענה למשפחות שכולות. היא התרוצצה בין משפחות נופלים וחיזקה, גם אתמול. אמש הבשורה המרה התדפקה על ביתה".

הוא הוסיף: "אני מבקש לשלוח חיבוק גדול לרעייה רחלי, להורים ולכל המשפחה. רוח הניצחון של סעדיה וחבריו חייבת להמשיך לפעם ולחזק את הקברניטים להכות באוייב עד תום. לא לעצור דקה קודם".

הלוויתו של דרעי תיערך היום בבית העלמין הצבאי בחולון בשעה 13:00.

באירוע בו נפלו סמדג'ה ודרעי נפצעו באורח קשה שלושה לוחמים במילואים מחטיבת אלכסנדרוני (3).

הלוחמים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. משפחותיהם עודכנו.