מסע ההלוויה של סעדיה דרעי ז"לבאדיבות המצלם

מאות בני אדם הגיעו ללוות את רס"ל במיל' סעדיה דרעי בדרכו האחרונה. בהלוויה משתתפים שר הפנים משה ארבל, שר הבריאות אוריאל בוסו, השרה להגנת הסביבה עידית סילמן, חברי הכנסת בועז ביסמוט, גלית דיסטל אטבריאן ועמית הלוי, ומזכיר הממשלה יוסי פוקס.

סעדיה הוא בנם של חיים וללי דרעי, חברת מליאת מועצת בנימין, שמנהלת גם פרויקט סיוע ליתומי המלחמה בשם "חמניות" והתמודדה בעבר בפריימריז של הליכוד. הוא הותיר אחריו את אשתו רחלי, ושני ילדים קטנים - הללי בת השנתיים וינון, בן שנה. בנוסף הותיר אחריו סעדיה גם חמישה אחים ואחיות. הוא למד כאברך בישיבת יפו למבחני רבנות וגויס בשמחת תורה כלוחם מילואים.

נציג צה"ל סגן-אלוף ידידיה דגני ספד: "הלב שלנו מרוסק, אבל ברוח נילחם עד הניצחון המוחלט. חבריך לא יכלו להיפרד ממך כי הם נלחמים. משפחת דרעי, אנו כואבים יחד את האובדן הנורא כל כך ומצדיעים לסעדיה שנפל על הגנת המולדת ומלחמת הקוממיות שלנו בקרבות ברצועת עזה - מלחמה שאין הכרחית ממנה. סעדיה היה לוחם ומפקד שאהוב על כולם. צנוע, עדין נפש, חבר אמיתי מהסוג שכל אחד רוצה לידו ברגעים הקשים".

חיים, אביו של סעדיה, ספד: "עוד לא הסתיימה שנת האבל על סבא יעקב, וכבר הלכת להצטרף אליו בעולם האמת. קבעת את מקומך בבית המדרש, אבל היית לוחם אמיץ וגיבור. סיפרו כמה היית חזק. היית רך כנוצה עם אנשים, ידעת להעביר כל מסר לכל אדם. כמפקד כיתה דאגת לחיילים, היית כמו אבא שלהם. מאז בר המצווה סעדיה היה קורא בתורה, ידע את כל התורה. היית חד בחוכמה ובגמרא, ילד מקסים".

האב אמר עוד: "לפני שנתיים הוא נבחן לרבנות, ידע לפסוק הלכה. יחד עם היכולת הזאת, הוא היה פילוסוף. סעדיה ידע בדיוק מה הוא רוצה, אישה טובה שתדע להעריך אותו. הוא מצא את האישה הכי טובה שאפשר. לפני חמש שנים התחתנתם, אימצתי אותך רחלי כבת שלי. כל כך דאגת לסעדיה, היום את כבר לא צריכה לדאוג לו כי הוא במקום שכולו טוב. חיילינו עושים כל מה שהם יכולים, מוסרים את הנפש, הגיע הזמן לומר לצרותינו די".

האח הלל אמר בהלוויה: "סעדיה היקר, אני לא מפסיד לחשוב כמה מוזר לכתוב עליך ולא לשוחח איתך. יש לי שאלה שאני לא מפסיק לחשוב עליה מאז שהודיעו לנו. אם הקדוש ברוך הוא לוקח את הטובים, עם מה הוא משאיר אותנו כאן כשאתה לא בסביבה? אני לא מבין כלום ממה שהקדוש ברוך הוא רוצה. אני רוצה גאולה, שעם ישראל ישוב לארצו בשמחה, בלי עוד אבידות. לא רוצה שאף אחד יחווה מוות".

אלנתן, אחיו הצעיר של סעדיה, אמר בכאב גדול: "אחי הגדול, אוהב אותך מלא. אתה גידלת אותי, עכשיו אתה לא פה וזה לא הגיוני. כשקראו לי לשמוע את הבשורה הרגשתי שאני עומד להתעלף. נפלת על קידוש השם, בעזרת השם ננצח את המחבלים הארורים. אני לא מאמין שהללי וינון, הילדים שלך, יישארו בלי אבא. תודה על כמעט 15 שנה ביחד".

אמו ללי אמרה הלילה: "מתחילת המלחמה שתקתי, כעת יש לי חובה לא לשתוק/ לא אתן שהקורבן האדיר שהקרבנו ושכלתי הקריבה יהיה לשווא. בשם סעדיה, אנחנו דורשים ניצחון והכרעה מוחלטת. בני לא נפל על מזבח של הסדרה דיפלומטית אלא על ניצחון שלם על האויב".