נאומו של ראש הממשלה נתניהוערוץ כנסת

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא הערב (שני) נאום בפני מליאת הכנסת בדיון 40 חתימות שיזמה האופוזיציה והתעמת עם ראש האופוזיציה חבר הכנסת יאיר לפיד.

קודם לעימות אמר נתניהו: "אנחנו לא מוכנים להתפשר על פחות מניצחון מוחלט על מרצחי החמאס. אנו מכים בהם באלפיהם, אנו רודפים את בכיריהם, ונמשיך לעשות זאת עד שנחסל את היכולות הצבאיות והשלטוניות של החמאס, עד שנשיב את 120 החטופים – החללים והחיים כאחד, עד שנבטיח שעזה לא תהווה איום על ישראל ועד שנשיב את תושבי הדרום והצפון בבטחה לבתיהם. דבר לא יעצור אותנו".

נתניהו הוסיף: "אנו נמצאים במאבק על קיומנו המתקיים בשבע חזיתות. את המתקפה נגדנו מובילה איראן שחותרת בגלוי להשמיד אותנו. ככל שאנו מעמיקים את המלחמה ברצועת עזה הולכות ונחשפות בפנינו עוד עדויות להיקף המערכה הרב חזיתית נגדנו. אנו נסכל את המערכה הזו כי איראן טוענה בנו בגדול. היא לא לוקחת בחשבון את הנחישות שלנו לגבות מחיר הרסני מתוקפינו".

עוד אמר כי "אנו עומדים בפני אתגרים גדולים ובפני הכרעות קשות. הם יחייבו הקרבה, אומץ לב ואחדות בתוכנו. אני מבטיח לכם שלושה דברים: הראשון – לא נסיים את המלחמה עד שנשיב את כל החטופים – חללים וחיים כאחד. אנו מחויבים להצעה הישראלית שהנשיא ביידן בירך עליה. עמדתנו לא השתנתה. הדבר השני, שלא סותר את הראשון – לא נסיים את המלחמה עד שנחסל את החמאס ועד שנשיב את תושבי הצפון והדרום בבטחה לבתיהם. הדבר השלישי – בכל מחיר ודרך נסכל את כוונות איראן להשמידנו".

על ועדת הצוללות אמר נתניהו: "בזמן מלחמה אני לא מתכוון להתייחס לוועדות חקירה, אבל ההחלטות שקיבלתי בנושא הצוללות וכלי השיט – היו ונשארו חיוניות להבטחת ביטחון ישראל מול ציר הרשע של איראן. חלקן כבר באו לידי ביטוי במלחמה הנוכחית".

במהלך נאומו הפנו לנתניהו חברי כנסת מיש עתיד את גבם, נתניהו תקף: "דרך ארץ קדמה לתורה, התורה הזאת זרה לאנשים". בזמן נאומו של ראש הממשלה הופעלו אזעקות באשקלון וביישובי העוטף. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כתב: "כפסע מניצחון מוחלט".

לפיד עלה לנאום ואמר: "אדוני ראש הממשלה, הדבר המדהים הוא שלא הבנת. עדיין לא קלטת. לא יישאר ממך כלום. לא יהיה מוזיאון על שמך, לא תהיה ככר, לא תהיה מזרקת בנימין נתניהו. יהיה רק דבר אחד – השבעה באוקטובר".

המתקפה של לפיד במליאהערוץ כנסת

"כל הנסיונות להעביר את האשמה, כל הנסיונות להפיל את האחריות על מי שכפוף לך. כל ההשמצות על צבא ההגנה לישראל, על השב"כ. זה לא יעזור. זה על שמך. לא תהיה ספריה, לא יהיה גשר, לא שדה תעופה. הדבר היחיד שיישא את שמך, זה השבעה באוקטובר".

"מה אתה חושב שיקרה? אתה חושב שנשכח את החטופים? אתה חושב שנעבור על מתינו לסדר היום? אין מנהיג אחד בעולם – אחד! – שהיה נשאר בתפקידו אחרי 24 שעות. אין אחד שלא היה הולך בשמונה באוקטובר. לוקח אחריות, מרכין ראשו, מבקש סליחה, והולך. רק אתה נשאר. צובר עוד כשלונות ועוד כשלונות. מחמיר את המצב עוד ועוד. עומד פה במליאה ומחייך. אל תחייך – לך".

"כל מה שאמרת, יצא הפוך. אתה אמרת שהחמאס מורתע ולא יתקוף. אני יודע שאתה רוצה שנשכח את זה, אבל לא שכחנו. אמרת את זה פה על הדוכן, אמרת את זה לעדת החנפנים שלך בערוץ 14, אמרת את זה בוועדת החוץ והבטחון, לפרוטוקול. שבועיים לפני השבעה באוקטובר עשיתי מסיבת עתונאים והזהרתי מאסון. אתה ואני ראינו בדיוק אותו חומר מודיעיני, ראינו בדיוק אותן אזהרות, רק אתה לא רצית לשמוע. היית עסוק מדי בנסיון להרוס את המערכת המשפטית. פה בכנסת, במסדרונות הסתובבו אלופי צה"ל, הרמטכ"ל, התחננו שתעצור. לא רצית לשמוע".

לפיד הוסיף: "אמרת פעם אחר פעם, 'אתם מפריזים, האיום לא כזה גדול, הם מורתעים, לא יקרה כלום'. אמרת והעברת להם מיליוני דולרים, במזוודות. אתה המצאת את זה. חשבת שאתה קונה שקט בכסף והתברר שעבדו עליך. אתה זה שיזם הכנסת פועלים זרים מעזה. אתה התחלת את זה, והתברר שהם אספו עלינו מודיעין מהיום הראשון".

"אחרי ההסכם הימי עם לבנון, הישג מדיני וכלכלי יוצא דופן, המצאת את השקר העלוב שזה פגע בהרתעה מול חיזבאללה. אם זה נכון, למה לא ביטלת את ההסכם? למה שמרת עליו מכל משמר? מה שהרס את ההרתעה בצפון זה דבר אחד בלבד – אתה נתת לחיזבאללה לבנות אוהלים בתוך השטח הריבוני של ישראל".

"אני רוצה להזכיר לך", המשיך לפיד, "במשמרת שלי הם לא ירו לשטח ישראל. הם לא העיזו. במשמרת שלך פינית את כל הצפון מרוב פאניקה. טעות של היסטריה. כבר שמונה וחצי חודשים הם כותשים את קרית שמונה ואת מטולה".

נתניהו מגיב ללפידערוץ כנסת

בתגובה חזר נתניהו לפודיום והגיב: "על מה אתה מדבר? אתה נכנעת לחיזבאללה ונתת שטחים וגז של מדינת ישראל. הקמת ממשלה יחד עם בנט וליברמן עם תומכי טרור. אתה ובנט הכנסתם פועלים לעזה ואמרת שאין לכם חשש. אתה תמכת בסרבנות ופילגת את העם בעיצומה של המלחמה. תחזור לערוץ 12 אולי תצליח להחזיר להם את הרייטינג סוף סוף".

לפיד השיב: "אתה משקר כמו שאתה נושם. זה לא מפתיע ומרשים שאתה מתעקש לעלות ולדבר על ההישגים של ממשלתי. ההסכם עסק בקידוח גז בעומק הים. מה זה קשור לזה שחיזבאללה מפציץ את ישראל שמונה חודשים? מה שהרג את ההרתעה הישראלית היא שהם הקימו אוהל ואתה שתקת והעברת כסף לחמאס. לא עשית כלום מול חיזבאללה".