ד"ר צבי סדן
ד"ר צבי סדןצילום: עצמי

עמי איילון הוא אוסלואיד קנאי וחסר פשרות. הוא הפרסוניפיקציה של הקונספציה שהובילה לשבעה באוקטובר. הוא השמאל המתנשא והיהיר שלא מקשיב לאף אחד חוץ מעצמו.

הוא קפלן שמוכן להקריב את כולנו למולך השלום שדורש את חלוקת הארץ, ולא משנה כמה פעמים הערבים ידחו את תכנית החלוקה.

לא משנה כמה פעמים התכנית הזאת תכשל. לא משנה כמה אנשים ישלמו בחייהם להגשמתה, איילון שלנו לא ישנה את דעתו כי המציאות היא רק מכשול בדרך להגשמת החזון הדיסטופי שלו לאחוות עמים שלא יכולה להתקיים בין העם היהודי לאומת האסלאם.

יכול להיות שבגלל זה אפילו לכריסטיאן אמנפור הפריע רחש הבועות החנקניות שיצאו מפיו של עמי איילון הטובע במצולות הפרוגרס. בראיון הזה (25.6.24), ש- CNN נתנה לו את הכותרת "המנהיגות הרעילה של נתניהו", איילון אומר ש'מנהיגות רעילה' זה מושג אקדמי, וכשהוא מדבר על המנהיגות הרעילה של נתניהו, הוא מדבר באקדמית, ועם אקדמית לא מתווכחים.

איילון מספר לאמנפור שהוא פגש את רונן בר כשהתחילו מהומות קפלן, ואמר לו ש"הפוליטיקאים אומרים לך מה לעשות אבל אתה (בר) חייב להגיד להם כל יום שהמדיניות הזאת תוביל אותנו לגל של אלימות והוא אמר לי שהוא אמר לו (לנתניהו) אבל ראש הממשלה לא מקשיב". זה, צריך להודות, דבר איום ונורא, שראש הממשלה לא מקבל את דעתו של ראש השב"כ. פשוט לא יעלה על הדעת שבמדינה דמוקרטית ראש הממשלה לא יעשה את מה שראש השב"כ אומר לו לעשות.

איילון מסביר שנתניהו לא מקשיב לשב"כ רק מפני שהוא "מעדיף את השרידות הפוליטית שלו על פני קיומה של ישראל". ככה עובד הראש של האיש הזה: או שראש הממשלה יעשה את מה שהשב"כ אומר לו לעשות או שתהיה אלימות כדי להגן על הדמוקרטיה המהותית של בג"ץ שעליה התחייבו להגן ראשי מערכות הביטחון.

איילון גם אומר שבנוסף למנהיגות רעילה ששבעים וחמישה אחוזים מאזרחי ישראל סובלים ממנה (הוא מקריא את הנתון הזה מהדף, מה שאומר שזה לגמרי נכון), האזרחים היהודים של מדינת ישראל רעילים מאוד גם בלי נתניהו. "נולדנו עם הרעיון של 'לא תהרוג'", אומר האיש שתפקידו היה להגן עלינו, שהפך "עם הזמן לטבע (שני של הישראלים). אנחנו לא שואלים למה להרוג. אנחנו שואלים את עצמנו רק ... איך להרוג". הוא גם אומר למיליוני צופי CNN שהפלסטינים "דורשים חופש והם ילחמו לסיים את הכיבוש". השבעה באוקטובר, הוא מהדהד את דברי הבלע של האנטישמית הקווירית ג'ודית באטלר, גם זה בגלל הכיבוש.

ובאמת מי לא יודע שעזה הייתה כבושה לפני השבעה באוקטובר? מי לא יודע שכפר עזה ואופקים הם שטח כבוש? גם לבנון כבושה. בגלל הכיבוש חמאס רוצח ואונס וחוטף. בגלל הכיבוש חיזבאללה מצטערים שהם נאלצים להסתפק בהחרבת יישובי הצפון ולא ברצח אונס וחטיפה של יהודים. כולם יודעים שכל המלחמה הזאת.. זה רק בגלל הכיבוש. כולם יודעים את זה חוץ מנתניהו והממשלה שלו, שרוצחים יהודים וערבים רק כדי להישאר בשלטון.

לעמי איילון שאומר את מה שהשמאל חושב אין בכלל ספק שאנחנו, הוא מתכוון לימין, המופרעים צמאי הדם שמונעים מדחף בלתי נשלט להרג ורצח. אנחנו אוהבים להרוג, מתים על זה, ובכלל לא חשוב שהשבעה באוקטובר מראה בדיוק את ההפך, שהצמאים לדם יהודי הם הפלסטינאצים. גם לא חשוב שמדיניות ההכלה הנפשעת מעידה על ההפך הגמור, שישראל העמידה את עצמה בסכנה קיומית בדיוק כדי להגשים את הקונספציה של איילון והחברים שלו מהשב"כ והצבא ובג"ץ.

איילון מסתמך על הדיבר "לא תהרוג" כדי להסביר לעולם ולנו שמדינת ישראל לא נלחמת באויביה אלא רוצחת יהודים וערבים. מי שהיה אמור לשמור על חיינו חושב ברצינות שהפציפיזם הנוצרי זה סבבה. "לא תהרוג" זה התרגום הלועזי של "לא תרצח". כמו הנוצרים הפציפיסטים דוגמת המנוניטים והקווייקרים, גם איילון מסתמך על התרגום הנוצרי לעשרת הדיברות בניסיון לשכנע אותנו, רק אותנו, שאין הבדל בין הרג לרצח, ושאנחנו רוצחים. לפלסטינים יש את הזכות להרוג אותנו.. בגלל הכיבוש. אולי בגלל הזכות הזאת להרוג יהודים איילון אמר ל'אל ג'זירה' בחודש מרץ האחרון "אם הייתי פלסטיני הייתי נלחם בישראל".

ככה, בלי לומר זאת במפורש, איילון משוכנע שישראל היא מדינה נקרופוליטית, מושג שטבע אשיל מבמבה (Achille Mbembe) הפרוגרסיבי האנטישמי, פרנקופיל יליד קמרון חסיד של מישל פוקו שאהב ילדים ואייטולות.

מבמבה רואה בישראל את האב טיפוס של מדינה נקרופוליטית, שהורגת בני אדם כמדיניות סדורה רק כדי לשמר את כוחה. מדינה כזאת היא התגלמות הרוע המוחלט שאין לה זכות קיום. המחבל המתאבד, יסביר לנו המופרע הזה בכובד ראש, הוא הביטוי העליון של לוחם חופש. אין הבדל בין עמי איילון למבמבה, ולא יעזרו כל מאמצי השכנוע של הפלסטינאצים שהם בעניין של קיום מצוות השמדת היהודים.

השיחה שלו עם רונן בר מגלה לנו שאיילון גם לא מבין מה זאת דמוקרטיה או יותר נכון, הוא חושב שדמוקרטיה זה רק מה שאיילון אומר שזאת דמוקרטיה, או שתהיה כאן דיקטטורה שמסכנת את קיומה של ישראל. אם מישהו יעז להמרות את פיו, נתניהו המרה את פיו, תהיה הצדקה להפיכה שלטונית, שהושלמה בזמן שגלנט הודיע על עצירת הרפורמה בזמן שראש הממשלה היה בלונדון. גלנט נשאר בתפקידו ככל הנראה מכיוון שנתניהו הבין שהרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המוסד עומדים מאחוריו, או כופים עליו את מרותם.

הדמוקרטיה נוסח איילון, שלפי שעה נראה שניצחה גם בלי דם ברחובות, אם רק תחזיק מעמד עוד קצת זמן, תביא עלינו שלום ממש בקרוב, מיד אחרי שנפסיק לרצוח את אויבינו ובלי להחזיר את כל חטופינו. ממש מעבר לפינה כבר אפשר לראות את קצה זנבו של הנמר שרובץ ליד הגדי. עוד לא אבדה תקוותנו. חכו רק עוד קצת.. ושלום על ישראל.

תפיסת השלום של איילון הזכירה לי את מה שאמר הגנרל ארצ'יבלד וואבר בזמן ועידת השלום של פריז, שהסתיימה עם חוזה השלום של ורסאי: "נראה שאחרי 'המלחמה ששמה קץ למלחמות' הם שם בפריז (נציגי מדינות חבר העמים) די הצליחו להביא ל'שלום שישים קץ לשלום'".

איילון בטוח במאה אחוז שהוא נורא מוסרי, שהוא מהטובים, אבל האמת היא שמדובר באדם שדבק בתפיסת עולם מעוותת, אנטי מוסרית, שאם תיושם תביא לשבעה באוקטובר האולטימטיבי שישים קץ לישראל ולכל מלחמות הכיבוש שלה.