אבישי גרינצייג
אבישי גרינצייגצילום: אלעזר ריגר

החוק קובע תנאי סף מאוד מקל לכהונה נציב תלונות על שופטים. מלכתחילה, המערכת המשפטית רצתה שבראש הנציבות יעמוד שופט עליון בדימוס. הכנסת שחוקקה את החוק לפני 20 שנה - דחתה את העמדה הזו.

המינוי הוא על ידי הוועדה לבחירת שופטים, כאשר מי שבוחרים את המועמד הם שר המשפטים ונשיא בית המשפט העליון יחד. כלומר, גם לשר המשפטים וגם לנשיא העליון יש זכות ווטו על המינוי.

שופט בית המשפט העליון בדימוס אורי שהם, ואני חושב שיסכימו על זה רוב ככל הבקיאים בדבר - היה נציב גרוע מאוד. חאפר, עצלן, מחמיר מאוד עם שופטים זוטרים, ונוקט בסלחנות מופלגת עם שופטים בכירים.

שהם הבהיר בראיון שהוא אפילו לא עושה גוגל ולא בודק כלל את התלונות שמוגשות אליו אלא מקבל את תשובות השופט הנילון, ומבחינתו זו האמת העובדתית. זאת למרות שהחוק העניק לנציב סמכויות מפליגות לצורך בירור האמת. שהם לא עשה שום שימוש בסמכויותיו. קיבל משכורת של שופט בעליון על כלום.

נעזוב את הנציב שהם בצד, ונחזור לעיקרון. פוגלמן שיש לו זכות ווטו אמר: אני מסרב חד משמעית לכל מועמד שאיננו שופט עליון בדימוס. והיחיד שהסכים לבקשתי לכהן הוא ניל הנדל. כלומר, פוגלמן משתמש בזכות הווטו שלו כדי לקבוע פרסונלית שניל הנדל יהיה הנציב.

אין ולא תהיה שום הסכמה עם שר המשפטים שהציע מצידו כמה מועמדים, כי פוגלמן הציע מועמד אחד ויחיד והטיל ווטו על כל מי שאיננו הוא.

רוטמן הציע לאור המצב הזה, שהכנסת תמנה את הנציב ברוב של 70 ח"כים. רוב גדול מאוד. הרבה יותר גדול ממספר חברי הקואליציה הנוכחית. הוא הוסיף מנגנון דמוקרטי נוסף וקבע שהבחירה תהיה חשאית, כמו שממנים את נשיא המדינה, מבקר המדינה ואת נציגי הוועדה לבחירת שופטים (להזכירכם, ככה הצליחה להיבחר חברת האופוזיציה קארין אלהרר).

מה עושה הנהלת בתי המשפט של פוגלמן? מגישה עמדה מתלהמת שהצעת החוק הזו היא חלק מהשינוי המשטרי, ויש להתנגד לה. מה עושה היועצת המשפטית לממשלה? מגישה עמדה שאומרת שהצעת החוק הזו מנוגדת לעקרונות היסוד של השיטה, ויש להתנגד לה.

בשורה התחתונה - פוגלמן כופה על לוין את המינוי של מי שישב איתו כשופט בבית המשפט העליון ניל הנדל. בהתחלה כשימוש בזכות ווטו, ולאחר מכן כחוות דעת משפטית.

אני לא חושב שנכון לקדם את הצעת החוק של רוטמן בעת הזו של מלחמה ולאור הדם הרע והאווירה העכורה והחשדנות ההדדית על רקע המחלוקת ב-2023 על קידום הרפורמה, ולדעתי הצעת החוק לא תפתור את הקיפאון כי לא יהיה מועמד שיקבל 70 קולות בסיטואציה הפוליטית העכשווית, אבל הצביעות של מערכת המשפט כאן מרקיעה שחקים.

אחרי שישקע אבק המלחמה ואחרי שהצדדים הניצים והמתלהמים סביב הרפורמה המשפטית יירגעו ובתקווה גם יפנו את מקומם, יהיה צורך לעסוק ולטפל בבעיה הזו של מערכת עם השפעה אדירה ושמסרבת לקבל כל ביקורת, ומנסה בכל דרך לכפות את עמדתה. כשמדובר במערכת שאמורה להיות הכי אובייקטיבית ונקיה שיש - זו טרגדיה.

ומה בינתיים? אין ברירה. בינתיים לא יהיה נציב. השרתים של גוגל ינשמו לרווחה.