מחנה אנצאר בלבנון
מחנה אנצאר בלבנוןצילום: לע"מ / אוסף התצלומים הלאומי

אין לי מושג, עדיין, מי נתן את ההוראה הפושעת והמטורפת לשחרר את מנהל בית החולים שיפא בעזה, ואם באמת הסיבה היתה מחסור במקומות כליאה בישראל.

אני מקווה שהפושע שנתן את ההוראה ייעצר ויעמוד לדין. אבל מעבר לשיחרור הנפשע, על פי המידע, בשב"כ נמנעים מלעצור מבוקשים ביו"ש, בגלל מחסור במקומות כליאה בישראל.

הנימוק האחרון ממש לא מובן לי. מה זאת אומרת מחסור במקומות כליאה? איך זה יש מחסור במקומות כליאה.

לפני 42 שנה, במהלך מבצע שלום הגליל הוא מלחמת לבנון הראשונה, עצרו צה"ל והשב"כ אלפי מחבלים. מחבלים שהיו חשודים בחברות באחד מארגוני הטרור הועברו למחנה מעצר ליד ראש הנקרה. כיוון שישראל לא הכירה אז באש"ף, הם לא נחשבו שבויים אלא 'מובאים'.

כאן, כדרכה בקודש, התערבה פרקליטות המדינה. היא הודיעה לרמטכ"ל רפאל איתן כי צעד זה נוגד את החוק הבינלאומי וכי יש לעצרם במתקן כליאה בלבנון.

בצה"ל הרימו את הכפפה. הם חיפשו מקום שנראה רחב דיו, לא רחוק מאחד מכבישי הרוחב, שלא נשלט על ידי הרים ולא מוקף אוכלוסייה פלשתינית. הפתרון נמצא בציר ג'יה–נבטיה, שנחשב ידידותי באותו הזמן, לא הרחק מהכפר הלבנוני אנצאר.

במקום נבנה מתקן כליאה חדש – מאוהלים!, כן, אוהלים. בלי מזגנים, מחנה השבויים חולק לעשרים מכלאות, שכל אחת נועדה לקלוט 500 מחבלים. בכל מכלאה הוקמו 20 אוהלי מגורים, אוהלי שירותים, מקלחות, ואוהלי מטבח. המחבלים גרו באוהלים, אפילו בלי מאווררים. מיטות ברזל באוהלים, מוקפים גדר וסוללות עפר. הם קיבלו מספיק אוכל שלא יהיו רעבים, ובחורף אפילו היו להם שמיכות.

האבטחה נעשתה על ידי חיילי מילואים שישבו במגדלי שמירה סביב הגדרות. במחנה ישבו גם מפקדה גזרתית ופלוגות בתעסוקה שביצעו פעילות בגזרה. ואף שופט לא צעק, ואף יועמ"ש לא איים, והכל קיבלו את מחנה האוהלים בהבנה מלאה.

רק לאחר שהתגלו מנהרות שהאסירים חפרו, פונו האסירים למחנה חדש עם צריפים ומערכות מים וביוב מסודרות, הובאו יחידות אבטחה ברמה גבוהה, הונהגו מסדרים ופשיטות ואף מכשירים לאיתור חפירות. המחנה עצמו סודר ונכבש באספלט, על מנת למנוע חפירת מנהרות. הוצבו בו אוהלים חדשים ומגדלי שמירה, ונבנו גדרות חדשות וקו עצירה צהוב, אותו אסור היה לחצות, כמטר אחד מגדר המכלאה. נגמ"שים ביצעו את הסיורים בין המכלאות השונות. בשיאו הכיל המחנה כ-7,000 עצורים.

ב-23 בנובמבר 1983, בעקבות עסקת השבויים עם הפת"ח ושיחרור ששה מתוך שמונת חיילי הנח"ל שנחטפו שנה לפני כן, פונה הכלא ונסגר זמנית. 4000 מחבלים שוחררו באותה עיסקה. כמה שבועות לאחר מכן, החל מתקן המעצר לפעול מחדש והועברו אליו עשרות חשודים שנתפסו בפעילות טרוריסטית כנגד חיילי צה"ל.

ב-2 באפריל 1985 פונו 1200 המחבלים האחרונים שהיו כלואים בו לכלא עתלית בישראל, 600 נוספים שוחררו למחרת לכפריהם בדרום לבנון - והכלא נסגר. עם הפינוי לרצועת הביטחון, נחרש המתחם על ידי דחפורים.

מאוחר יותר, מחנה המעצר שהוקם בעזה בפלוגת החוף כונה אנצאר 2 וכלא קציעות בישראל מכונה אנצאר 3 – הכל על שם אותו אנצאר.

ובחזרה לימינו: אם מדינת ישראל הצליחה לבנות מחנה אוהלים לפני 42 שנה, אין שום סיבה לא לעשות זאת גם היום. הניסיון קיים, וגם התקדים המשפטי שהתיר זאת לפני 42 שנה.