עו"ד יצחק לקס, יו"ר קרן קהילות
עו"ד יצחק לקס, יו"ר קרן קהילותצילום: ערוץ 7

"משוגעים, רדו מן הגג". כך ב־1979 הטיח שר האוצר יגאל הורביץ בקודמו, שמחה ארליך, עם היכנסו לתפקידו, כאשר ביטל את מדיניותו הכלכלית.

וכיום אנו מטיחים אמירה זו בראשי מערכת הביטחון ובהנהגת המדינה.

בעודני מאזין לפודקאסט המטלטל עם אל"מ חזי נחמה שלחם בעזה ולאחר מכן פיקד על קורס קציני המילואים שהסתיים לאחרונה ובו הוכשרו כ - 70 קציני מילואים מתוך המערך הלוחם, ושומע ממנו שהפיקוד העליון של צה"ל אינו שואף להכרעה וזורה חול בעיני הציבור כשמספר לו אי אמת על הכרעת חמאס וחיסול חטיבת רפיח, נדהמתי לשמוע על שחרורו של מנהל בית החולים שיפא מוחמד עבד אלחלים אבו סלמיה.

מה? זה אמיתי? באמת שחררו את מנהל בית החולים שיפא, איש חמאס בעצמו שתחת בית החולים בניהולו בנה החמאס מנהרות טרור, אפסן טילים שנורו לישראל, ושאליו הובאו חטופים ישראלים ואף נרצחו בו על ידי הצוות הרפואי?

ועוד בטרם הספקתי לעכל את המעשה הבלתי נתפס, הבלתי מוסרי והבלתי מובן של שחרור מנהל בית החולים יחד עם עוד 120 מחבלים שנתפסו בעזה, וזאת בהוראת צה"ל והשב"כ בלא כל תמורה, בו בזמן שמאה ועשרים חטופים ישראלים עדיין נמצאים בתוככי עזה, נותרתי פעור פה עת "האגודה לזכויות האזרח" עתרה לבג"ץ אודות תנאי כליאתם של מחבלי הנוח'בה שרצחו, אנסו ושרפו את נשותינו, ילדינו ואחינו, וטענו כנגד הבשר שמסופק למחבלים שהוא מועט ביותר ומעובד, וכי המחבלים יורדים במשקל וסובלים מתחושת רעב קבועה.

למותר לציין שגם המשנה ליועמ"שית, עו"ד שרון אפק, ביקש הבהרות משב"ס על תנאי כליאתם של אותם מחבלים.

עודני המום מעצם העובדה שבג"ץ לא דחה את העתירה על הסף, התברר לי שיצאה הוראה מהפרקליטות הצבאית הקובעת כי אין לחסל מי ש"ארגונית אינו שייך לחמאס או לג'יהאד האיסלמי". היינו מי שנמנה למשל על משטרת חמאס, או לחלופין איש חמאס שחמוש בנשק אך אינו חלק מ"ארגון החמאס" לא ניתן לחסל אותו.

ואני לא מאמין שזה אמיתי. האם זה לא ברור ומובהק שכל מי שנושא נשק בעזה מטרתו אחת – להרוג את חיילי צה"ל. להרוג את הילדים שלנו, את האחים שלנו, את הבעלים שלנו. מאיפה החלטה שכזאת יוצאת? מה זו יפיופיות הנפש הזו בזמן מלחמה כשמנסים בכל הזדמנות לפגוע ולהרוג כפי שעשו "אזרחים תמימים" גם בלי נשק אלא עם טוריות ובידיים חשופות?

עודני מעכל את ההחלטה ההזויה הזו ומתברר שעתירה נוספת שהוגשה לבג"ץ, הפעם על ידי "רופאים לזכויות אדם" מבקשת צו על תנאי המחייב את ממשלת ישראל ושר הביטחון להסביר מדוע לא יאפשרו לפצועים עזתים בעזה להיכנס לטיפולים בבית החולים בישראל, וגם עתירה זו לא נדחתה על הסף.

שופטי ישראל שכחתם שגם משפחות החולים והמטופלים, "הבלתי מעורבים", השתתפו בטבח של תושבי העוטף? שכחתם מה עשו אותם "בלתי מעורבים" למתנדבי "דרך להחלמה" ויויאן סילבר, עדי דגן, תמי סוכמן מקיבוץ בארי, ואלי אורגד מכפר עזה? הם רצחו אותם בברוטליות נוראית ומזעזעת ב – 7 לאוקטובר. שכחתם מה קרה לעודד ליפשיץ וחיים פרי, גם הם ממתנדבי הארגון שהסיע חולים עזתיים לבתי החולים בישראל, שנחטפו במהלך הטבח מקיבוץ ניר עוז על ידי חמאס לעזה?

אני סופק את כפיי ולא מאמין למה שקורה כאן ולהחלטות הבלתי נתפסות של הצבא ומערכת המשפט, ולפתע שומע שניתנה הנחייה, לא פחות ולא יותר, על ידי שר הבטחון של מדינת ישראל - יואב גלנט, לחבר את קו החשמל 'קלע' משטח הארץ לרצועה לתושבי עזה לצורך הפעלת מתקן המים. ככל הנראה בזכות חיבור החשמל גם מערכות המצלמות מצליחות לעקוב אחר פעילות חיילי צה"ל ולדעת היכן ניתן לפגוע בהם.

וכשחשבתי שבאמת הגענו למקום הנמוך ביותר שניתן להעלות על הדעת הכיצד מדינה, שאמורה להיות שפויה ונורמלית מתייחסת לאויביה הגרועים ביותר, מתברר שמדינת ישראל מאפשרת תנופת שיקום של בתי החולים והמרפאות ברחבי עזה שהיו מקור ליציאת פיגועים ומקום משכנם של המחבלים.

וממש לפני שאני כבר עומד לזעוק זעקה גדולה ומרה על המצבים ההזויים והבלתי הגיוניים שקורים כאן במדינתנו הנתונה במצב מלחמה בשבע חזיתות, ונמצאת תחת איום קיומי של ממש, מתברר על פי הניו- יורק טיימס כי בכירי צה"ל בדרג הבכיר ביותר דוחפים להפסקת המלחמה והשארת שלטון חמאס ברצועת עזה, בניגוד למטרות המלחמה שהציב הדרג המדיני.

ואני שואל את הנהגת המדינה ואת ראשי הצבא: "השתגעתם? נטרפה דעתכם? אתם בכלל מודעים לעצמכם ולסובב אתכם? ומבקש מהם: "משוגעים רדו מהגג".

אני מבקש מהפיקוד הבכיר שיודע להחליף אוגדונרים וקצינים בכירים באמצע הקרבות ולא באמת רוצה לנצח ולהכריע את האויב - אנא קחו אחריות ועיזבו אותנו. תנו למי שיודע ורוצה לנצח לנצח.

ומהנהגת המדינה שלא באמת נראה שהיא מנהיגה ומובילה אותנו למקום ראוי, כשיד ימין לא באמת יודעת מה יד שמאל עושה, חוץ מלהטיח האשמות זה כלפי זה, אנא תחליטו בהקדם על מועד שבו העם יחליט מחדש מיהם מנהיגיו.

הפעם אנחנו רוצים לבחור במנהיגים שרואים את טובת העם והמדינה לפני כל דבר אחר ואפילו לפני חייהם. פשוטו כמשמעו. ממש כמו שמתנהג דור הגבורה שלוחם כעת למען קיום העם והמדינה!

הכותב הינו יו"ר קרן קהילות ששני בניו משרתים פעם שנייה במילואים