אבי דיכטר
אבי דיכטרצילום: פלאש 90

ראש השב"כ לשעבר ושר החקלאות אבי דיכטר תקף הבוקר (רביעי) את הפרסום הנוגע לנוהל חיסול מחבלים ברצועה.

"החלטה מטומטמת ומנותקת מהמציאות. אין מילה יותר עדינה להגדיר אותה. היא לא התקבלה בקבינט והשרים אפילו לא עודכנו בכך", אמר בראיון לרדיו 'קול חי'.

דיכטר נתייחס לדיווח של פרשן חדשות 12, עמית סגל, לפיו הפרקליטות הצבאית לא מאשרת לחסל שוטרי חמאס, כל עוד לא הוכחה מעורבותם בטרור.

על פי הדיווח, גם אם ידוע שמדובר באיש חמאס, וגם אם ברור כי הוא חמוש, עדיין יהיה אסור להרוג אותו בלי לברר את מעורבותו בטרור. זאת, על פי פרשנות של הדין הבינלאומי, כך שרק אם יתברר כי אותו אדם עסק בטרור ישירות מותר יהיה לחסלו.

עוד אמר דיכטר: "אני בעד שאלף אימהות מחבלים תבכינה ושאמא ישראלית אחת לא תבכה. לוחם בזמן מלחמה צריך לירות על מנת להרוג בכל מחבל".

על סאגת שחרור מנהל בית החולים שיפא לעזה אמר דיכטר כי "השחרור הוא תקלה ויצטרכו לתחקר אותה, אבל המחלוקת המהותית היא לא על שחרור מנהל ביה"ח שיפא אלא על מקומות הכליאה. הייתה מצוקה קשה עוד לפני המלחמה ועכשיו המשרד לביטחון לאומי חייב להקים מקומות כליאה נוספים".

בהתייחס להתקדמות הלחימה טען כי אין דשדוש אך השגת יעדי המלחמה אינה קרובה. "דשדוש? אני מניח שהלוחמים בשטח מספרים דברים אחרים. השגת יעדי המלחמה עדיין רחוקה".

על הסיוע ההומניטרי לתושבי עזה אמר, כי "מה שקורה היום בעזה זה מרכז העולם. יותר מאוקראינה ומכל חזית אחרת. אנחנו לא רוצים להגיע למצב בו מועצת הביטחון תטיל סנקציות על ישראל אם לא תפסיק את הלחימה. יש לחימה גם בחזית המדינית ואם המחיר לווטו אמריקני זה סיוע הומניטרי – זה מה שיהיה".

עוד אמר דיכטר: "ראש הממשלה מנהל את כל זירות הלחימה המורכבות עם המון ניסיון. מלחמה כזו טרם הייתה מהקמת המדינה. אם ישראל תשיג את יעדיה בצפון בהסכם, יהיה הסכם. אחרת – תהיה מלחמה. העיקר שתושבי הצפון יוכלו לחזור לבתיהם בשלום".