יהודה ולד
יהודה ולדצילום: ערוץ 7

זו תהיה תמונת המצב חודשיים אחרי חתימה על העסקה בתנאיה הנוכחיים:

א. סינוואר יוצא מהמנהרות מסתובב בעולם הערבי כאורח כבוד. במסיבת עיתונאים בקטר אומר: "לשהידים הגיבורים הנוחבה של ה7 באוקטובר תדעו שניצחתם. הגבורה שלכם הובילה לכניעה והפסד של האויב הציוני. הרצח האונס והטבח שעשיתם לא היה לשווא".

ב. נורות רקטות לעבר שדרות ואשקלון ממרכזי אוכלוסיה בצפון הרצועה ובחאן יונס. 5 ילדים נהרגו מפגיעה ישירה בגן משחקים בשדרות. עוד 3 הרוגים מרקטות בבארי. תושבי הדרום מתחילים לעזוב שוב את בתיהם.

ג. עקב הירי המאסיבי גם לתל אביב צה"ל יוצא למבצע "פיגיון הברזל" ונותן פקודה לכבוש מחדש את האזורים מהם יצאו השיגורים כדי להגן על האזרחים. חמאס נערך מחדש אחרי שלמד את צורת הלחימה של צה"ל הכין מלכודות בבתים ובמבצע נהרגים 250 לוחמים.

ד. בשל ההרוגים הרבים הפקרת רוב החטופים ותמונות התבוסה יש ירידה קשה במורל הלאומי. מחאות נרחבות ברחובות של חיילי מילואים שמסרבים להיכנס לרצועה "הגנרלים משחקים בנו כמו רולטה רוסית ומזלזלים בחיינו - מותנו יהיה לשווא".

ה. עקב שיחרור של 20 חטופים בלבד כחלק מהעסקה מעל 100 חטופים נשארו עדיין במנהרות חמאס. בגלל ויתור על מנופי לחץ של ישראל יש דיווחים שחלקם הוברחו במנהרות למצרים.

ו. בגבול הצפון חיזבאללה עקב העסקה הפסיק באופן חד צדדי את האש לישראל אך מסרב להסיג את לוחמיו מהגבול. לישראל אין לגיטימציה בינלאומית ואין תמיכה אמריקאית ליציאה למלחמה יזומה בלבנון. המצב נשאר כמו היום. בשל האיום עשרות אלפי תושבי הצפון מסרבים לחזור לבתיהם.

ז. מאות מחבלים רוצחים עם דם על הידיים שוחררו בעסקה. חלקם חזרו לטרור ובפיגועים ראשונים שהוציאו נרצחו 15 אזרחים ביהודה ושומרון ובפיגועים בירושלים.

גורמים בכירים בחמאס הודו: "נחזור לחטוף ישראלים עד שנשחרר את כל אנשינו מהכלא הישראלי הביתה".

הכותב הוא מנכ"ל מפלגת הציונות הדתית