גלנט ונתניהו
גלנט ונתניהוצילום: יונתן זינדל, פלאש 90 ומארק ישראל סאלם

בדיון שנערך היום (ראשון) בישיבת הממשלה סביב חוק הגיוס שיאריך את שירות המילואים נרשם עימות בין שר הביטחון יואב גלנט לשרים שלמה קרעי ואלי כהן.

גלנט התריע בישיבת הממשלה: "האיום גובר והסד"כ יורד. מאיפה אתם מתכננים שנביא חיילים? איך אתם רוצים שצה"ל ימשיך להילחם?".

שר התקשורת שלמה קרעי מתח ביקורת על גלנט ואמר: "מגיע לכאן שר הביטחון ודורש כאן דבר שחשוב לביטחון המדינה, זה חשוב לכולנו. אבל את זה הוא מוכן להעביר גם בלי האישור של גנץ".

גלנט השיב: "ביטחון הוא התנאי לקיום שלנו. יש הבדל בין הצורך לגייס חיילים לבין הצורך לפטור אנשים משירות. בלי אישור של גנץ אני לא מוכן". השר כהן אמר לו כי הוא קורא לו "להקדיש את אותה אנרגיה שאתה משקיע בזה גם בהעברת חוק גיוס חדש".

השרה להגנת הסביבה עידית סילמן פנתה לשרים החרדים ואמרה להם: "תביאו את הקדושה לצה"ל. אתם צריכים להיות בתפקידים בכירים, כולל במטכ"ל". גלנט עקץ בתגובה: "בשביל להיות רמטכ"ל, צריך להתחיל מטוראי".

במהלך הישיבה השרים מתחו ביקורת על גלנט ואמרו: "צריך להעביר את שני החוקים יחד גם בלי הסכמה של גנץ והאופוזיציה".

גלנט הגיב להם לסיום: "על כל יושבי החדר הזה מוטלת האחריות לתת לצה"ל את התנאים היסודיים בשביל להמשיך להילחם. האנשים הוא הראשון שבהם, בלי זה אין כלום".

ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה לגלנט: "מה שאתם עושים עם חוק הגיוס זה שיא הציניות והפוליטיזציה. המחנה הממלכתי לא רוצים גיוס חרדים. הם רוצים משבר. יש לכם שבוע להגיע להסכמות עם האוצר. לא צריך לכרוך בין הארכת השירות והמילואים לחוק הגיוס. עד שבוע הבא נגמור עם זה".

גלנט הגיב בהמשך: "זוהי שעה רגישה - צריך לעשות הסכם להשבת החטופים. הניסיון הפוליטי לקשור בין שחרור החטופים לבין פטור מגיוס לחרדים הוא מסוכן וחסר אחריות".

נתניהו גם פנה לשרים שהביעו התנגדות לקיצוץ הרוחבי במשרדיהם ואמר: "נבוא איתכם חשבון בנסיעות לחו"ל ועוד דברים שתצטרכו".

לאחר סיום הדיון קרעי הגיב להדלפות שפורסמו ואמר: "תסתכלו על הציטוטים שיוצאים מישיבת הממשלה מטעמו של גלנט. שר הבטחון הכושל הוא זה שעושה פוליטיקה על גב חיילינו. כשהוא רוצה לקבל ליטוף תקשורתי, הוא דורש הסכמה של גנץ. למרות שהוא יודע שזה פוגע בבטחון המדינה. כשאין לו עניין פוליטי, הוא לא דורש זאת, ואז מוציא ציטוטים כגיבור גדול וא-פוליטי".

"הביתה! מי ששבוי בתפיסה של רפיסות ופוליטיזציה של המערכת, לא ראוי להנהיג את חיילינו ולא יעזרו לו כמה ציטוטים מחמיאים בתקשורת".