במפקדת פיקוד המרכז התקיים אחר הצהריים (שני) טקס החלפת מפקד פיקוד המרכז בראשות הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי.

בפיקוד נפרדו מהמפקד האלוף יהודה פוקס שסיים את תפקידו לאחר שבחודש אפריל האחרון הודיע לרמטכ"ל על כוונתו לסיים את תפקידו ולפרוש מצה"ל. במקומו מונה האלוף אבי בלוט, בן ה-49, בוגר מכינת עלי, ששימש כמפקד אוגדת איו"ש, וכמזכיר הצבאי של ראש הממשלה עד להקמת ממשלת בנט-לפיד.

פוקס אמר בטקס: "את ההתרגשות היום עוטפים גם רגשות כשלון ובושה על שלא עמדנו במשימת חיינו ולא מילאנו את חלקנו הברור בחוזה הבלתי כתוב בין צה"ל לחברה הישראלית. כקצין, ובעיקר כמפקד אוגדת עזה בעברי, אני נושא עמי צער וכאב חד ועמוק. רגשות אלה צובעים את סיום תפקידי והם ילוו אותי כל החיים. כל חיי ממש".

הוא הוסיף: "בשלש השנים האחרונות נערכנו בפיקוד למצבי חירום ולשינוי מצב היסוד. תוכניות אלו אמורות לאפשר לצה"ל להתמודד גם עם שינויים משמעותיים. לפחות עד לעת זו, הצלחנו לשמור על הזירה שלא תהפוך לזירה עיקרית ולא תסיט את כוחות צהל ותשומת הלב מהדרום, הצפון וממטרות המלחמה".

פוקס שיתף: "עשיתי ככל שביכולתי להגן על תושבי מדינת ישראל ותושבי האזור, התייחסתי בכובד ראש לכל אבן ובקבוק שהושלכו, וראיתי את עצמי אחראי לכל פצוע או פצועה בגוף או בנפש כל אחת ואחד שנפל צרב אותי. תחקרנו, למדנו והפקנו לקחים. לא תמיד הצלחתי. לעיתים נכשלתי. אשא איתי את מחיר הדמים לעד".

"לצערי הרב", המשיך, "בחודשים האחרונים כמו גם בשבוע האחרון, הפשיעה הלאומנית הרימה ראש, ובחסות המלחמה, ויצר הנקמה, זרעה פורען ופחד בתושבים פלסטינים שלא היוו כל איום. לדאבוני, ההנהגה המקומית וההנהגה הרוחנית ברובה, לא ראתה כמונו את האיום. היא מורתעת ולא מוצאת את הכוחות לצאת בגלוי ולפעול לאור ערכי היהדות שהיא מחנכת את ילדיה לאורם".

הוא הדגיש כי "גם אם הפורעים הינם מיעוט, הרי שהשותקים נוכח פשעיהם, אינם מוציאים אותם ואת מעשיהם מן הכלל ומכניסים בכך את הביקרות כלפי כולם. זו איננה יהדות בעיני. לפחות לא זו עליה גדלתי אני בבית אבי ואמי. זו אינה דרכה של תורה. מדובר על אימוץ דרכי האויב והליכה בחוקותיו. זו היתה אחריותי לפעול. וגם כאן למרבה הצער, לא תמיד הצלחתי".

פוקס, הלוי ובלוט
פוקס, הלוי ובלוטצילום: דובר צה"ל

הוא ציין כי "יכולתו של פיקוד מרכז לעמוד במשימותיו, להגן על מדינת ישראל ותושבי הגזרה, תלויה גם בקיומה של רשות פלסטינית מתפקדת וחזקה, בעלת מנגנוני ביטחון אפקטיביים השומרים על החוק והסדר. זוהי נקודת המוצא של מפקד הפיקוד והיא נשענת על החלטת ממשלה. על אף אתגרי הביטחון, והם רבים, ערעור יזום, של המציאות הביטחונית בזירה זו, בתקופה זו, מסכן את ביטחונה של מדינת ישראל".

לדבריו, "הדאגה לחייהם של אזרחים פלסטיניים עובדים, יצרניים, המנהלים את חייהם בכבוד, איננה רק אחריותו של מפקד פיקוד המרכז מכוח חוק, והיא איננה רק ערך מוסרי, היא גם משרתת את האינטרס הביטחוני של מדינת ישראל".

לטענתו, "זריעת פחד בקרב אזרחי המדינה בצל אירועי השבעה באוקטובר, היא טעות מסוכנת. החברה הישראלית והחברה הפלסטינית מעורבות בגזרה, נוסעים ונעים על אותם כבישים. וחיים האחד לצד השני. על אף האתגר העצום בתקופה זו, עלינו למצוא את הדרך הנכונה לקיים בה חיים ולהבטיח אזרחות חפצת חיים".

פוקס פנה לרמטכ"ל: "אני בוש ונכלם כמפקד אבל קודם כל כאזרח מההתקפות הפרועות שאתה חווה. זו שיטה שיש מי שאימץ אותה גם כאן - דברים איומים נאמרים, ואז מגיעה התנצלות רפה או חיזוק וחיבוק, עד להתקפה הפרועה וחסרת האחריות הבאה".

האלוף בלוט אמר: "המערכה הרב זירתית מאיימת לגלוש גם למרחב הפיקוד. עד כה ציר הרשע נכשל מלממש את אשר הוא זומם. המורכבות הזו מחייבת חשיבה שונה. הרוחות ממזרח הן רעות, ואנו כפיקוד בהחלט יכולים להשפיע על הדרך ועל הרוח שתשרה במחוזותינו. זו תהיה רוח של ניצחון, יוזמה והתקפיות, והיא תחייב אומץ ועוצמה רבה".

הוא התייחס גם לפשיעה הלאומנית: "אנחנו לא נמצמץ בנושא ונעשה מה שטוב ונכון למדינת ישראל - ננצח ונישאר בני אדם, ונגלה אפס סובלנות כלפי גילויי אלימות מכל סוג".

הרמטכ"ל פנה לפוקס: "אני מנצל את ההזדמנות להודות לך גם בשם המיעוט - המיעוט שלא יודע להכיר תודה, שלא יודע להעריך, שבוחר לגנות תדיר את העוסקים בצורכי ציבור באמונה. מיעוט שבחר באופן לא ראוי לתקוף אותך, יהודה, חדשות לבקרים, על אף שלא חדלת ממאמציך התמידיים להגן. פעלת עם מצפן ערכי יציב ולפי צו החוק, אותו יש הרוצים לכופף ויש הרוצים לשכוח".