יריב לוין
יריב לויןצילום: Chaim Goldberg/Flash90

סגן ראש הממשלה ושר המשפטים יריב לוין התחייב הבוקר (רביעי) כי משרד המשפטים לא יממן את סניגוריהם של מחבלי הנוח'בה כפי שפורסם אמש.

"למול ההחלטה של בית המשפט שאזרחי ישראל יממנו סניגור למחבלי הנוח׳בה, אני אומר - עד כאן", אמר השר לוין הבוקר.

הוא הדגיש: "אני עומד על החלטתי, שהתקבלה כבר בתחילת המלחמה, משרד המשפטים לא יממן! הסניגוריה הציבורית לא תייצג את מחבלי הנוח'בה".

אמש פורסם בכאן חדשות כי בית המשפט אישר ייצוג פרטי למחבלי הנוח'בה וכן אישר לממן את סניגוריהם מכספי משלמי המיסים.

הנהלת בתי המשפט פנתה בימים האחרונים למשרד המשפטים כדי לקבל מקור תקציבי לתשלומים לסניגורים. המימון אושר אך טרם ברור מהיכן יגיע התקציב.

החלטת בית המשפט מגיעה לאחר שהסניגוריה הציבורית הודיעה כי היא מסרבת לייצג את מחבלי הנוח'בה.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שיגר מכתב דחוף לממונה על התקציבים והורה שלא לממן ייצוג פרטי לנוח'בה מתקציב המדינה.

"מדובר באובדן עשתונות ערכי. אזרחי ישראל לא יממנו מכספם הגנה משפטית לאויבים מתועבים כאלה. אף פעם לא, ובפרט בתקופה מאתגרת זובהיבטים הפיסקליים וכשאנחנו נדרשים לגרד מן הגורן ומן היקב מקורות תקציביים למתן מענה לשלל צרכי החברה הישראלית בעת מלחמה ונדרשים לצעדי התכנסות קשים בכדי לשמור על המסגרות הפיסקליות".

בפנייתו לממונה על התקציבים, עם העתקים למנכ"ל האוצר, החשב הכללי והנהלת בתי המשפט כתב השר: "אני מניח שגם לולי הנחייתי זו לא היית מעלה בדעתך להיענות לבקשה ההזויה הזו, אולם למען הסר ספק הריני להודיעך כי אני אוסר על מימון ההגנה המשפטית האמורה מתקציב המדינה. צודקת הסנגוריה הציבורית בהתנגדותה לייצג את מחבלי הנוח'בה ואין לי כל כוונה לאפשר זאת ממקורות אחרים. אבקשך לוודא כי הנחיה זו עוברת לכלל גורמי המשרד למניעת תקלות".