גלנט במליאה
גלנט במליאהצילום: חיים גולדברג, פלאש 90

שר הביטחון יואב גלנט התייחס היום (רביעי) להישגי צה"ל במלחמה, גיוס חרדים ולשאילתא של ח"כ אוהד טל בעניין חיבור חשמל ישראלי לרצועת עזה.

"ההישגים של חיילי צה"ל רבים", אמר גלנט. "חיסלנו או פצענו 60 אחוז ממחבלי החמאס. פירקנו את 24 הגדודים או את רובם המכריע. השבנו מחצית מהחטופים ואנו נחושים להשיב את השאר".

"מערכת הביטחון נחושה להשיג את מטרות המלחמה ולהשלים אותן. כדי שנוכל לעשות את הדברים האלו מן הראוי שנשמר לעצמנו גם את 'המאפשרים' בשדה הקרב".

על חיבור החשמל אמר כי "הלגיטימציה הבין-לאומית שתובעת תנאים הומניטריים היא תנאי בסיסי על מנת לאפשר את פעולתו של צבא. אנו צריכים לשמור עליה על מנת למנוע משבר הומניטרי בעזה, שלבד מהצדדים המוסריים שלו אנו חייבים לבצע את משימותינו".

"הקבינט קיבל החלטה שיש לקדם את הפעולות ההומניטריות כמאמץ מאפשר להמשך המלחמה. כחלק מכך, אישרתי בעצה אחת עם ראש הממשלה את חיבור החשמל למתקן ההתפלה שמאפשר מים. זיהום מים וכתוצאה מכך הפוטנציאל של התפרצות מחלות יסכן את כוחותינו, את ביצוע המשימות ואת החטופים".

"קו החשמל הזה מיועד למתקן ההתפלה ויש ביכולתנו לוודא שלא מתבצע בו שימוש אחר למעט התפלת המים".

גלנט על חוק הגיוסערוץ כנסת

על סוגיית גיוס החרדים אמר כי "תשעת החודשים האחרונים הוכיחו מעל לכל דבר אחר שצה"ל זקוק לחיילים. הדברים הם פשוטים. לא הכול אפשר לקנות בכסף או להביא מחוץ לארץ. יש דבר אחד שאנו לא יודעים להביא מחוץ לארץ – וזה חיילים וחיילות. מדובר פה בצורך מבצעי ממשי. היערכות מערכת הביטחון תחת אחריותי החלה בקליטת חיילים חרדים טרם המלחמה והמאמץ האמיתי היחיד שעשיתי למעט מאמצי המלחמה בתקופת המלחמה – עסק בנושא גיוס החרדים".

"הנושא שקוראים לו גיוס חרדים עומד ביסוד בעיות חברתיות בישראל מאז שנת 48 ונידון בבג"ץ מאז שנת 98. אתמול נפל דבר, החלטנו שבחודש הקרוב אנו מוציאים צווים לאחר טיוב נתונים. אנו רוצים להצליח, אנו רוצים יחס גבוה בין כמות הצווים שנשלחת לבין ההיענות. אנו לא מחפשים בעיות, אלא להתחיל בטוב, ובתהליך הדרגתי".

עוד אמר כי "אנו עושים את זה כדי לשפר את היכולת המבצעית של צה"ל שאכן זקוק לעוד חיילים והמקורות שלהם הם ברורים. המקורות של הגיוס לצה"ל הם חיילים בסדיר – הארכת שירות, חיילים במילואים ואוכלוסיות נוספות ובראשן החרדית. בהיבט הזה צריך להבין את הפרופורציות ולזכור שהנתח העיקרי בשלב זה עדיין יושב על צבא החובה ועל המילואים כמשלים".

"אנו לא רוצים להגיע להתנגחות פוליטית או לשסע בעם, יש פה רצון לעשות תהליך פוזיטיבי שיביא לכיוון המתאים. נשלים מקיץ 24 ועד קיץ 25 גיוס של 3,000 חרדים שזה תואם בעת הזו את הקיבולת של צה"ל. האוכלוסייה החרדית דורשת התאמות ספציפיות. הדוגמה הכי קטנה היא בנושא המזון".