הרב משה הלל הירש
הרב משה הלל הירשצילום: Yaakov Naumi/Flash90

הודעת שר הביטחון יואב גלנט על כוונתו לשלוח צווי גיוס לאלפי בחורי ישיבות עוררה סערה בהנהגה הרוחנית של דגל התורה.

אתמול התקיימה היוועצות במעונו של ראש הישיבה הליטאי הרב משה הלל הירש בבני ברק בהשתתפות יו"ר ועד הישיבות הרב חיים אהרון קופמן בשאלה כיצד לנהוג במידה ובחורי ישיבה יקבלו צווי גיוס.

הרב הירש הורה שלא להתייצב כלל ובימים הקרובים יגבשו עסקנים מכתב עליו יחתמו גדולי הרבנים בקריאה שלא להתייצב.

"זו מערכה של מסירות נפש. זו לא מערכה רגילה, עברנו בעשרות השנים הרבה מאבקי דת אבל עכשיו מדובר במאבק של מסירות נפש - גם אם בחורים יצטרכו ללכת לכלא", צוטט הרב הירש.

עוד אמר: "כל ההוראה של הרב שטיינמן ז"ל להתייצב בלשכת הגיוס - רק כשהיה שיח עם הציבור החרדי, ברגע שאין שיח וכל הצעה שמציעים פוסלים אז גם מצידנו אין שום שיח".

במענה לשאילתה של ח"כ מירב בן ארי בנושא "מחסור בסד"כ בצה"ל", אמר הבוקר השר יואב גלנט במליאת הכנסת כי "תשעת החודשים האחרונים הוכיחו מעל לכל דבר אחר שצה"ל זקוק לחיילים. הדברים הם פשוטים. לא הכול אפשר לקנות בכסף או להביא מחוץ לארץ".

לדברי גלנט: "הנושא שקוראים לו גיוס חרדים עומד ביסוד בעיות חברתיות בישראל מאז שנת 48 ונידון בבג"ץ מאז שנת 98. אתמול נפל דבר, החלטנו שבחודש הקרוב אנו מוציאים צווים לאחר טיוב נתונים. אנו רוצים להצליח, אנו רוצים יחס גבוה בין כמות הצווים שנשלחת לבין ההיענות. אנו לא מחפשים בעיות, אלא להתחיל בטוב, ובתהליך הדרגתי".

"אנו לא רוצים להגיע להתנגחות פוליטית או לשסע בעם, יש פה רצון לעשות תהליך פוזיטיבי שיביא לכיוון המתאים. נשלים מקיץ 24 ועד קיץ 25 גיוס של 3,000 חרדים שזה תואם בעת הזו את הקיבולת של צה"ל. האוכלוסייה החרדית דורשת התאמות ספציפיות. הדוגמה הכי קטנה היא בנושא המזון".