במעמד שרים וחברי כנסת חנכה מועצת בנימין את היישוב החדש "שדה אפרים" במערב בנימין, בהמשך להחלטת הממשלה להסדרת היישוב לפני שבועיים.

ראש המועצה האזורית בנימין ויו"ר מועצת יש"ע, ישראל גנץ, אמר: "היישוב שדה אפרים מחבר את גוש דולב-טלמונים למודיעין ברצף טריטוריאלי אסטרטגי וביטחוני. נמשיך לבנות ולפתח את ההתיישבות ואת הקשר ההיסטורי והתרבותי של עם ישראל לארץ ישראל. היום כולם מבינים שזהו צעד הכרחי כחלק בלתי נפרד מהניצחון שעם ישראל זקוק לו. תודה לשר בצלאל סמוטריץ׳ שהוביל את המהלך. התודה הגדולה היא לתושבים שמחזיקים את המקום כבר שנים, אני מעריץ ואוהב אתכם".

השר יצחק גולדקנופף תקף את הטוענים כי ההתיישבות הן מכשול לשלום וקרא לחזק את ההתיישבות בתגובה לאירועי השבעה באוקטובר. "ישוב ארץ ישראל היא מהמצוות החשובות בתורה. הקמתו של ישוב חדש, היא גם המעשה הנכון והמתבקש בעת הזו. מצוקת הדיור בישראל מובילה לביקושים גבוהים לצד היצע שאיננו מספק, ומטבע הדברים, גוררת העלאת מחירים שהופכים את הדיור בלתי ניתן להשגה. כשר האחראי על הבינוי והשיכון, אני רואה בחבלי ארץ אלו חלק מהותי ומשמעותי בפתרון, והבעתי את תמיכתי הבלתי מסוייגת בהתיישבות עוד בטרם התמניתי לתפקידי", אמר גולדקנופף.

הוא הוסיף "אני מודע לטענות של גורמים שונים, שרואים בהתיישבות מכשול לשלום. המלחמה שנכפתה עלינו, היתה קריאת השכמה עוברם, והזכירה לנו, שאויבינו קמים עלינו לאבדנו, גם לאחר שנים של הקפאת בניה. מי שכפתו פעוטות ושרפו אותם בעודם חיים, עשו זאת בשם שנאת ישראל טהורה, בשם מידת האכזריות שטבועה בהם, ועלינו להשמידם מעל פני האדמה. מי שחשבו שאזרחי ישראל יישברו, ישפילו מבט, יתכופפו וייכנעו – ילמדו שאנחנו עם קשה עורף. דווקא עכשיו, נחזק את האחיזה בארץ ישראל. נסייע לעוד ועוד זוגות צעירים ומשפחות משפרי דיור לבנות את עתידם".

שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות אורית סטרוקה דיברה בטקס על לאה זאב ז"ל, שהקימה את שדה אפרים יחד עם בעלה איתן וילדיהם, ואמרה: ''רוחה הגדולה של לאה, רוח אהבת הארץ ענקית, שורה במקום הזה. אנחנו זוכים להגיע ליום בו המקום הזה, שבו אנשים אוהבי ארץ ישראל נאחזו בציפורניים במסירות עצומה במשך שנים, והיום כל ממשלת ישראל עומדת מאחוריכם, מגבה את הישוב שהקמתם, ומחליטה לקדם ולבנות אותו. אני מודה לכם בשם כל ממשלת ישראל על מה שעשיתם כאן עד היום, ומבטיחה, כשרת ההתיישבות, להמשיך ולהרחיב את הישוב הזה''

שר האנרגיה וחבר הקבינט אלי כהן הוסיף: "אני מברך את ראשוני המתיישבים שהיו החלוצים לנטוע יתד, ואת חברי ראש המועצה ישראל גנץ, שמוביל את בנימין ואת מועצת יש"ע בנחישות ובגאווה. החזרה שלנו לחבלי אבותינו היא נס והיא מעשה ציוני, אך היא חשובה גם לביטחון, ולכן זהו יום היסטורי ומרגש. אני בטוח שהיישוב יפרח, יתפתח ויגדל".