כוחות צה"ל בעזה
כוחות צה"ל בעזהצילום: דובר צה"ל

כתב 'ידיעות אחרונות' עמיחי אתאלי מתח ביקורת חריפה בטור שכתב על הדרג הצבאי הבכיר וחלקו במחדלי השבעה באוקטובר.

"התחקירים שיתפרסמו היום יציגו גם לוחמים בדרג הטקטי שהיססו להסתער בבוקר השבעה באוקטובר, אבל זה קרה כי הם חיכו לתגבורת, הם לא העלו על דעתם שבעצם אין יישות כזאת שנקראת צה"ל", כתב אתאלי על האשליה שבה חיו האזרחים לגבי "מיהו צבא ההגנה לישראל".

הוא האשים כי "הקונספציה שהתפוצצה לכולנו בפנים באותו בוקר ב־6:29 התבססה בראש ובראשונה על עיוורון מוחלט של הדרג הצבאי והמדיני. חיינו בסרט שצה"ל שלנו הוא אחר". הוא ציין כי מנגד "התחקירים יעידו על גבורת הלוחמים".

אתאלי תהה: "למה קרו הכשלים, גם הגדולים וגם הקטנים? כי כולנו חשבנו שצה"ל הוא אחר ממה שהוא באמת. היה ממש צריך להקים אותו מחדש באותו בוקר, וזה לקח המון זמן. למעשה, המלאכה עדיין נמשכת ומאז, בתשעת חודשי התמרון מתגלות שוב ושוב הגבורה, התעוזה, והנחישות של הלוחמים, מרמת האוגדה ומטה, לצד בלבול בעייתי מאוד בדרגים שמעל".

הוא הוסיף כי בבוקר השבעה באוקטובר אזרחים ושוטרים חמושים התסערו על המחבלים "למלא את מקומו של הצבא בגלל תפיסות הגנה שגויות והכל מתוך נרטיב של צבא שלא באמת רוצה להילחם, ועסוק בהסברים למה לא צריך להילחם". הוא הפנה אצבע מאשימה: "עם השנים התפתח דור שלם של קצינים בכירים שהם יותר פילוסופים צבאיים מאשר מצביאים קטלניים".