שבוע טוב
שבוע טובצילום: ISTOCK

עם העקירה נעקר גם המוח

15 שנים מצוינים בימים אלה לעקירה הגירוש וההרס בגוש קטיף וצפון השומרון. בזה אחר זה עלו מנהיגינו ונאמו על הלקחים ההכרחיים מאותם ימים אפלים: אחדות, אהבה ותרבות השיח והמחלוקת בישראל.

אז דבר ראשון, אל תלמדו אותנו על אחדות ועל תרבות המחאה. לו היה עובר השמאל קמצוץ ממה שעבר הימין בימי העקירה הארץ הייתה נהפכת לא כמשל, כפשוטם של דברים. נסו לדמיין מה היה קורה לראש ממשלה שהיה מעז להעלות בדיון סגור אפשרות להעתקת כפר ערבי אחד ממקום למקום...

אבל יש תובנה נוספת שעליה כמעט ולא דיברו. נטשנו את רצועת עזה ולמעשה מה שהוקם שם עונה בדיוק לקריטריון של 'מדינה מינוס'. אם מישהו רוצה לדמיין איך נראית 'מדינה מינוס' (חיה שלא קיימת אלא רק בלקסיקון של נתניהו), יואיל נא להתבונן במתרחש ברצועת עזה. אין להם טנקים, מטוסים וצוללות, החימוש של הכוחות בעזה מוגבל, ישראל אחראית ליציאה והכניסה משם, ובכל זאת הייצור הזה מצליח לאיים ולהטיח אימה לא רק על תושבי העוטף, אלא ברצותו הוא יכול לשלח חיצי ארס עד לפאתי גוש דן.

התובנה המיידית שאמורה הייתה להיכנס לקודקודנו לאחר ההתנתקות היא שייצור מסוכן שכזה לא יוכל לשכון על הרי השומרון ויהודה החולשים כמעט על כל נקודה במדינת ישראל. אם אנחנו לא רוצים להצטופף באילת או במטולה עלינו להבין שהאמל"ח המצומצם של מדינה מינוס יוכל לטווח כל בית בגוש דן, בירושלים או בעפולה, כל מטוס שנוחת או ממריא בנתב"ג, כל ציר תנועה אזרחי וכל מחסן תחמושת בהאנגר צבאי כזה או אחר.

בקיצור, ההיגיון אומר שאפשר לחשוב על כל רעיון מימין ומשמאל, אבל מדינה פלשתינית מפורזת מינוס או כל הגדרה מטורללת אחרת היא הדבר האחרון שאנחנו צריכים. זו הייתה אמורה להיות התובנה, אבל בפועל? בפועל מספרים לנו על ההישג ההיסטורי של הקמת מדינה מפורזת, על הגשמת נאום בר אילן במעטפת חיוכים טראמפית, והכול כמתווה ימני...

במדינת הקברנים שקט ודממה

אולי קיים משבר תעסוקתי בישראל, אך נראה שבתחום אחד לא חסרה עבודה, תחום קברני התקשורת. חבורת העיתונאים הקוברים אייטמים שאינם מוצאים חן בעיניהם הולכת ומתרחבת.

הנה לנו עוד מבצע קבורה: סיפור ליאת בן ארי ועבירות הבנייה שלה. עורכת הדין כנרת בראשי חושפת בימים האחרונים עוד ועוד גילויים סביב התנהלותה (הבעייתית לכאורה) של הגברת בן ארי, זו המובילה את התביעה נגד נתניהו. אראל סג"ל מוסיף פרטים וחשיפות משלו ומשום מה מהדורות החדשות המרכזיות בישראל לא מוצאות לנכון לספר לציבור שומעיהם וצופיהן ולו בדל פרט מהפרשה הזו.

כך קורה שרוב גדול של צרכני התקשורת והחדשות בישראל לא יודע על חשד ממשי לעבירות בניה של מי שאמורה למנוע עבירות בישראל, כך הציבור לא יודע שבן ארי הואילה (לכאורה, לכאורה, הכל לכאורה, כמובן) לבקש אישור לעבירת הבנייה שלה רק אחרי שהעבירה בוצעה ורק אחרי שפקח של עיריית ראש העין גילה את העבירה. כך אותם שומעים וצופים לא יודעים על הטיעון המרשים לפיו "לגב' בן ארי אין שום מעורבות בהשקעות ובעסקים של בעלה, שהוא אזרח פרטי מן השורה".

אז למה הם לא מוצאים לנכון לדווח, להתייחס, לומר כמה מילים? האם בגלל שמישהו (או מישהם) בתקשורת בוחר לאתרג את הגברת בן ארי?

תגבור לצוות הקברנים

ועוד בעניינה של עו"ד בראשי. מסתבר שלעולמם הקסום של קברני האייטמים והשחיתויות מצטרפים גם פוליטיקאים. ככה זה כשיש הרבה מה לקבור יש מתנדבים חדשים.

עו"ד בראשי מספרת בימים האחרונים שבידיה פרטים ונתונים בדוקים על פרשת שחיתות חמורה ביותר, אבל כדי שהדברים יחשפו יש צורך בחסינות. מאחר וחשיפותיה של בראשי לא תואמות את רוחם הצדקנית של קובעי הטעם הטוב היא לא זוכה לחסינות של חושפת שחיתות ולכן היא מבקשת את חסינותו של חבר כנסת כלשהו.

פנתה בראשי לחברי כנסת מהימין, הציגה את עיקרי הדברים ונענתה בהסכמה מיידית. נחשוף את הפרשה, אמרו לה, אנחנו איתך, אבל עו"ד בראשי בעלת ניסיון רב וככזו היא מבינה שפרשה שתיחשף על ידי ח"כ ימני תיגנז במצולות או תעלה בסערה השמיימה. משהו ממשי לא יקרה מזה. לכן פנתה גם לחברת כנסת מובילה בשמאל והציעה לה לחשוף את הדברים, אבל כאן נתקלה בתגובה מדהימה: לא אשתתף במהלך שעלול לעזור בדרך כלשהי לנתניהו במשפטו.

בראשי קובעת שלא ייצא מהפרשה דבר וחצי דבר לנתניהו, אבל מסתבר שבשמאל מחמירים על עצמם ולא רוצים לחטוא גם בספק-ספקא. תנו לשחיתות להמשיך ובלבד שלא ייווצר חשש כלשהו שהדבר אולי יסייע חלילה למשפט נתניהו.

האמירה הזו חמורה לכשלעצמה, אבל מעבר לכך, מה אומרת כאן הפוליטיקאית הקברנית לכנרת בראשי? שהצדק המשפטי ממש לא משנה לה אם הוא יעמוד לצידו של נתניהו. תגידו, זה לכשלעצמו לא מהווה שחיתות?

החרדים מחרדים

בוודאי גם אתם שמעתם על הכוונה לאפשר ל17,000 אברכים חרדים להיכנס לישראל לקראת השנה החדשה וזאת מבלי לפקח עליהם או לבודד אותם. מייד נזעקו מיטב פוליטיקאינו וכתבינו החרוצים והעלו שוועה השמיימה שהרי מי יודע כמה נגיפי קורונה מביא איתו כל אברך כזה בציקלונו, ומי יודע לאיזה מסע הדבקה ייצא ברחבי הארץ. הצילו, האברכים באים!!!

אלא שכאשר נשאל סגן שר הבריאות, ח"כ יואב קיש, על הדרמה המתרגשת ובאה, התברר ששוב מחרחרי המריבות ושונאי החרדים מיהרו לקפוץ על עגלת ההתססה מוקדם מדי. מסתבר שהאישור המדובר ניתן לא רק לאברכים אלא לכלל הסטודנטים ולומדים בתכניות לימוד ישראליות לתקופה ארוכה ולא לביקור קצר מועד, ועוד מסתבר שהנכנסים לישראל יישלחו לבידוד של שבועיים, כך שלא הפקרות ולא אברכים עמוסי נגיפים לפנינו. אז למה זה טוב כל העליהום הזה?

תעשיית הדיכאונות משגשגת

אם רק העזתם להיחשף לחדשות הרי שכמעט באופן אוטומטי נפלה רוחכם לתהומות של דיכאון עצב ותוגה. כלכלה במשבר, אנשים מיואשים, עוני ומחסור.

ובכן, אין מקום לזלזל במצוקתם של אנשים לנוכח המשבר הכלכלי הפוקד לא רק אותנו אלא את העולם כולו, אבל נראה שיש מי שפיתח את תעשיית הדיכאון לרמה של אמנות. מדובר בעיתונאינו הנשלחים על ידי עורכיהם לאיתור עוד ועוד פינות של מצוקה שעליה לא חשבו אחרים. וכי מה רציתם, שיעסקו בהישגים הישראליים במאבק בקורונה, במעשי חסד הדדיים, במסירותם של צוותים רפואיים? על זה כבר דיברנו יותר משלוש דקות. תנו לנו עכשיו כמה שעות של בכי ונהי בריא וטוב. לזה העם צמא, כך הם משוכנעים.

בקבוצות דיון של מפיקי תכניות חדשות רצות בקשות בהולות לעוד ועוד אייטמים של צער ואומללות, ואם אפשר משהו שאחרים עדיין לא חשבו עליו. באחד המקרים ביקשו לראיין בעל עסק שלא מאמין שהמענק הממשלתי יגיע אליו, ואם מישהו מכיר אחד כזה נא להפנות למפיק הרלוונטי. אתם הבנתם את זה? זה לא שאין מענק כספי להצלת עסקים. יש מענק כזה, והמענק הזה גם יגיע, אבל אם יש מישהו שלמרות שהוא צפוי לקבל את הכסף, הוא לא מאמין שהכסף יגיע אליו, גם זה אייטם בכי וקינות הראוי לשידור כדי לדכדך עוד יותר את רוח העם.

כך קורה שצרכן התקשורת הממוצע בישראל משוכנע שכל הארץ מלאה אבל, חורבן וקריסה טוטאלית. כמה טוב שיש לנו תקשורת.

צפירת הבהלה

והנה עוד פרק בתעשיית הדיכאונות והתבהלה התקשורתית: עודד בן עמי (שש עם, ערוץ 12) פתח אייטם קורונה עם פתיח מבהיל שמספר על תפוסה מלאה במחלקות הקורונה, "יש עומס עד אפס מקום" עד כדי כך שמעבירים חולים מירושלים לתל אביב. מצב מבהיל לכל הדעות. אז מה יהיה? הצילו!!! אלא שכאשר עלה ד"ר גיא חושן, מנהל מחלקת הקורונה באיכילוב, לשידור, התברר שלא ממש כצעקתו.

ד"ר חושן התבקש לספר על המצב ודיווח שאת היום התחילו עם 50 מאושפזים אבל במהלך היום יש ירידה כי כמה מהם שוחררו הביתה ו"המצב די יציב". התחלה מרגיעה, אבל לא איש כבן עמי יוותר. "האם זה קרוב לאי יכולת לקלוט עוד?" הוא שואל למרות שלפני רגע שמע שמשחררים חולים הביתה, וד"ר חושן עונה בנחת: "לא. לא בבית החולים שלנו. אנחנו ערוכים לכל תרחיש. יש עדיין מקומות פנויים", אמר וסיפר על הגעת חולים מאזור ירושלים בגלל שבאיכילוב יש מקומות ריקים. "זה משהו שהוא חריג בשגרה שלנו, אבל עמדנו בעומס", קבע הדוקטור שלטעמו מדובר בשיקוף של המצב בירושלים.

אז בחייאת עודד, למה להבהיל? תרגיע

על תבונה ורגישות

כמה פשוטה וישרה האמת שאותה ניסח הרב זמיר כהן בבהירות מרשימה. איפה הם כל אותם שנחרדו מכך שכוכב הילדים 'רוי בוי' (שעד אותה פרשה מעולם לא שמעתי את שמעו ולא למדתי את לקחו) העליב שני ילדים בדואים, איפה הם כשסדרת טלוויזיה לועגת לכל מה שמקודש לרוב העם היהודי (כן, כן, לא רק לדתיים. אתם הרי זוכרים שאתם אומרים לנו שוב ושוב שהתנ"ך לא שייך רק לדתיים, אז זה נכון, ולכן כשאתם רומסים כל קודש בישראל אתם פוגעים בציפור נפשם של יהודים בני כל המגזרים)? למה אותם הנזעקים מעלבונם של הבדואים לא יוצאים להגנת המונים מול אולפני תאגיד 'כאן' בדרישה להוריד מהמרקע את 'היהודים באים' כי זה פוגע, מעליב, מבזה ומשפיל הרבה יותר מהאכלת בדואים?

צבועים, נמאסתם!

להערות ולהארות שלכם: [email protected]

לעוד כמה הערות קודמות:

הימין רדום והשמאל חוגג

עלי בריקדות ניפגש

שופטים שוטרים ופוליטיקאים

השמאל המבהיל והימין הפראייר

מבר אילן ועד טהרן