שבוע טוב
שבוע טוב צילום: ISTOCK

יורים עלינו עם תעודת ביטוח

פעם, לפני אי אלו שנים היינו שומעים בלגלוג את תירוצי הפלשתינים לשיגור טילים או לביצוע פיגועים כאשר לא בדיוק התאים להם גם לשלם את המחיר עליהם בדמות תגובה צה"לית נמרצת.

הם היו מספרים לנו שהם בכלל לא מעוניינים בירי, ושהיורים הם בכלל מפלג קטן עצמאי ועצבני, ושאם רק ניתן להם תופינים כאלה ואחרים הם יוכלו להרגיע את הזועמים וכיוצא באלה קשקושים והבלים.

היינו שומעים את ההבל הזה ומתעלמים ממנו. הרי לא יתכן שבכל פעם יוקרץ תירוץ אחר שגם נאמין לו וגם נכבול את ידי עצמנו בגללו. אבל כל זה היה פעם מזמן. בימים האחרונים מסתבר שהשתכללנו. אנחנו לא רק מאמינים לתירוצים שלהם אלא גם מדבררים אותם במרץ.

השבוע, לאחר ירי הרקטות שהגיע עד לשמי מרכז הארץ, הפכו כל המומחים הצבאיים לפרשני מזג האוויר. פתאום כולם מסבירים לנו בפלפול מורכב שהפעם מי שאחראי לירי הזה הוא הגשם השטף ואולי בכלל מדובר בברק שהיכה במשגר הרקטות ושחרר אותן באקראי למפגש עם סוללת כיפת ברזל.

כאילו את מי זה מעניין מה קרה בין הברקים והרעמים ברצועת עזה? למה התירוץ המצ'וקמק הזה אמור למנוע מאיתנו להשיב באש מכוונת היטב? למה אנחנו קונים את השטויות האלה? הרי אם לא היו העזתים מכינים את המשגר ומכוונים את הרקטות לעברנו לא היו מועילים כל הברקים שבעולם כדי לשגר אקראית טילים לעבר בת ים, אז רק על ההכנות המוקדמות של הרקטות והמשגרים הם ראויים לעונש, אבל אצלנו כמו אצלנו, פתגמים הופכים למציאות: יור(ק)ים עלינו ואנחנו אומרים שזה גשם...

מכריזים על מכרזים

ראש הממשלה הורה לקדם את מכרזי הבנייה בגבעת המטוס שבירושלים ואירופה כולה נרעדה ונרעשה ואנחנו כצפוי קיבלנו את כל המארז המתחייב: משלחות שהגיעו, גינויים שנשמעו וארגוני שמאל שהפגינו את מחאתם על המהלך המסכל את חלום המדינה הפלשתינית הנכספת. מנגד בירכו גורמי הימין על הצעד המתבקש והמבורך למען בניינה של ירושלים.

שום דבר לא מפתיע ועם זאת אני חייב להודות שלא הצלחתי, והאמינו לי שניסיתי, לקבל תשובה לשאלה אחת קטנטנה: אם הבנייה חשובה כל כך לעתידנו ולבניינה של בירתנו הנצחית, למה עד היום עיכב אותה ראש הממשלה? ארבע שנים ישב בבית הלבן ידידו זהוב הבלורית, ארבע שנים אמרו לנו שלא היה לא יהיה ידיד כמותו לישראל, ארבע שנים סיפרו לנו שבהינף שיחת טלפון יכול ראש הממשלה להשיג כל שיחפוץ מהידיד שאין שני לו, אז למה שוב ושוב סוכלה כל התקדמות בבניית אותן יחידות דיור נחשקות. הרי לפי כל ההצהרות ניתן להבין שאם רק היה מעוניין בכך נתניהו ואם רק היה מנצל את שנות הידידות הללו היינו כעת בשלבי חלוקת המפתחות לדיירים ולא בשלבי הפקדת המכרזים שאחריתם מי ישורנו.

כאמור, ניסיתי לקבל תשובה על השאלה הזו, אבל נכשלתי. אשמח לפתרון.

בני גנץ, תתכונן

בני גנץ החליט לשנות את הטפסים בצה"ל, ומעתה לא ייאמר עוד אבא ואימא אלא הורה 1 והורה 2. אני משער שכעת מתרווח לו שר ביטחונינו בכורסתו והוא משוכנע שכעת מובטח לו שקט מגזרת הלהט"בים וחובבי המשפחות המגוונות. אז זהו, מר גנץ, יש לי חדשות לא משהו עבורך. תתכונן, אל תמהר לרבוץ על זרי הדפנה ואל תרחיב מדי את חיוכך שבע הרצון. זה לא הולך להסתיים בשינוי הזה, כי ברוח התקופה עוד מעט תשמע את זעקות השבר של המשפחות מרובות ההורים.

מה פתאום רק שני הורים? מה עם משפחות שבהן שלושה אבות או שלוש אמהות, צירוף של שני אבות ושתי אימהות, שלושה אבות וארבע אימהות, קומונה המונית של עשרות שותפים להורות, זוגיות פתוחה, פוליאמוריה, ומה עם בן לאם אחת או אב אחד? מה, נשמתו לא מתרסקת כשהוא רואה טפסים עמוסי הורים? מה עם כל אלה ועם עוד רבים שיבואו אחריהם בסך? להם לא מגיע ייצוג בטפסי צה"ל? 'אפליה!' הם יזעקו ואתה אדוני שר הביטחון תרוץ לך אל בתי הדפוס של משרד הביטחון להדפיס מסמכים חדשים עם שורה ארוכה של הורים לכל חייל בודד אחד, כי מי יודע מניין תקדם אותך מתקפת הלהט"ב?

מר גנץ היקר, יערות העד בברזיל בכוננות ספיגה לנוכח מבול הטפסים שאתה צפוי לנסח שוב ושוב. בהצלחה.

מחאה מהלב

ואנחנו חשבנו שמחאת בלפור היא מחאה ספונטאנית המבטאת את רחשי לב העם הקורס תחת עולו של השליט הצורר, מחאה שאין מאחוריה כל התארגנות מסודרת, אז חשבנו.

אבל אז בא החקיין יוסי וידר ב'גלי ישראל', עשה חיקוי של אהוד ברק והתקשר לאמיר השכל. השניים שוחחו על המאבק וקשייו וכאילו בדרך אגב שאל וידר אם יש מצוקה תקציבית לחברים הזועמים בבלפור. השכל השיב שלא מדובר במצוקה משמעותית ו"אהוד ברק" המשיך לנסות ולהתחקות אחר קשייה של המחאה, למה לא באים המונים, אולי הם לא מקבלים על זה תשלום ואם יש צורך בעזרה כלכלית הוא מוכן להירתם ולסייע.

שמע השכל וסיפר כמשיח לפי תומו על ההתארגנות של כרמי גילון לגיוס כספים שחלקם הועברו לצעירים הגועשים בבלפור, ועל זה נאמר כבר: מההההההההה? אז מאחורי המחאה הספונטאנית, זו שיוצאת מהלב, עומד תשלום שמועבר למפגינים כדי שיגיעו? מה, בעצם מדובר בסוג של פרנסה?

והכי תמוה, למה כדי שנדע את זה צריך חקיין? האם לא בשביל דברים כאלה קיים המונח עיתונאים? ואם במקרה הם פספסו את העניין, איך קרה שאף אחד מאותם עיתונאים לא מצא לנכון להמשיך ולתחקר את עניין מימון המפגינים הזה? התשובה לשיפוטכם.

מכחישי שואה בבלפור

ואם כבר במפגיני בלפור עסקינן, איך קרה שבלי שמץ תשומת לב תקשורתית עבר אותו מפגין שבחר ללבוש מדי אסיר במחנה השמדה, טלאי צהוב על חזהו ובידיו שלטים המשווים בין מדינת ישראל של נתניהו לגרמניה הנאצית והכיתוב 'ברוכים הבאים למחנה הריכוז ישראל'? איך קרה שאף אחד מהמפגינים לא חשב שהבחור חרג מנורמה סבירה של מחאה? איך קרה שלא שמענו איש מוחה על זילות השואה, השימוש בשואה ככלי פוליטי והכחשת השואה (כי המשמעות היא שמה שעשו הנאצים ליהודים זה מה שעושה לנו נתניהו. אין הכחשת שואה גדולה מזו)? ועדיין לא הזכרתי את הגאון שמצא לנכון להשוות בנאומו את נתניהו להיטלר.

גם כאן אני נותר ללא תשובה. אשמח לעזרתכם.

משחקים וצוחקים לנו במוח

לא מומחה לזוגיות אנוכי ולא קאוצ'ר דייטים וחתנים הנני, ובכל זאת אני מבקש לתרום תרומה זעירה משלי למיזם 252, שכידוע מבקש להפוך למעט קלה יותר את דרכם של צעירי הציונות הדתית בעולם הדייטים המוביל אל החופה הנכספת.

ובכן, כבר כתבתי על כך בקצרה לפני למעלה משנתיים ואני מבקש להרחיב מעט: אם חפצי זוגיות אתם אל תלכו להופעות סטנדאפ. נכון, הדבר הזה מצחיק ומשעשע אבל גם הורס את תודעת המל"נ (המועמד\ת לנישואים) באופן קשה לשיקום.

סטנדאיפיסטים, כך חונכנו לדעת, מבטאים בהומור קטלני את המציאות שהם ואנחנו חיים בכל יום. הם מסתובבים עם פנקס (ידני או אלקטרוני) ורושמים כל תופעה וכל אירוע שעליו יעמיסו פאנצ'ים לעת מצוא. ואם הם אכן כאלה אך טבעי הוא שנחשוב שסטדנאיפסטים מבטאים את המציאות כהווייתה. כאן מתחילה הטרגדיה.

אם תדפדפו בספר דברי הימים אשר לסטנדאפ, כלומר ביוטיוב, תגלו שכל אזכור של זוגיות טומן בחובו יאוש, מרמור ודיכאון כללי. היא רודפת אותו והוא מתחמק ממנה, היא מטיפה לו והוא לא קולט כלום, הוא רק מקנא בחברים שעוד נותרו רווקים נטולי עול ומשוחררי רדיפה והיא רק מקוננת עם חברותיה על היצור שעמו קשרה את גורלה ויחד הן מתכננות את הבריחה אל האושר, שניהם כבר מזמן לא יודעים מה זה בילוי ואפילו לא מהי אהבה כי הם הרי נשואים ובין נישואין לאהבה אין הרי שום קשר, ולא נשכח גם שברקע נמצא הדבר המנג'ז הזה שנקרא ילדים שרק מוסיפים להחריב את הבניין החרב ממילא, ובקיצור, מכל מופע סטנדאפ יוצא הקהל עם סימן שאלה ענק: מה עבר עליי, מה שתית או איזה חומר לקחתי באותו יום מטורלל שבו החלטתי להתחתן.

עכשיו תגידו לי שכולנו יודעים שהכול זה בצחוק וזה רק הומור ומה אתה כזה כבד, ובכל זאת. אם היה מדובר במופע אחד בין רבים אחרים שאומרים את ההיפך, ניחא. אבל כשכל(!) ענף הסטנדאפ, זה שכאמור מבטא את המציאות, כך הרי לימדונו רבותינו, עסוק בהצגת מוסד הנישואים כמשהו שצריך להימלט ממנו כל עוד רוחכם בכך, או עדיף שלא להיכנס אליו מלכתחילה, זה מתחיל להיות בעייתי.

הומור הוא אחת הדרכים הטובות ביותר להטמיע בנו תובנות, לקבוע ערכים של טוב ורע, להנציח נורמות והכול בדרך נעימה וקלילה, כזו שמשפיעה לנו על הצד האפל של המוח מבלי שנרגיש. כמאמר אריק איינשטיין המנוח, טיפה טיפטיפה עוד טיפה תהיינה לים. כשעוד אחד ועוד אחד ועוד אחת עולים על הבמות, וכל אחד בדרכו שולף סכינים ומיידה את חדות לשונו במוסד הנישואים מתעצם הסיכוי שצעירים ישאפו לדחות את חתונתם ככל הניתן.

בקיצור, אל תזלזלו במצחיקנים הללו. היזהרו מהם.

לא ידעתי

מזכיר המדינה האמריקאי הודיע שמוצרים המיוצרים ביהודה ושומרון לא יסומנו אלא ייחשבו כתוצרת ישראל. האמת, הופתעתי. עד לרגע זה חשבתי שרק באירופה קיים הטירלול הזה של סימון מוצרי ההתיישבות. לא ידעתי שזה קיים גם בארה"ב. החכמתני, פומפאו.

מי שהפתיע אותי בכל הסיפור הזה הוא דווקא הימין שיצא במחולות של התלהבות בנוסח 'אשרינו, ריבונים אנו. נו, באמת, עם הנצח צריך הכרזה של שר חוץ זר, שבעוד חודשיים אורז והולך לאנשהו, כדי לדעת שהוא ריבון...

להערות ולהארות שלכם: cshimon2@gmail.com

לעוד כמה הערות קודמות:

למה לא סופרים את הסרוגים

הציונות הדתית רבין ובדואים

דתיים לא צריכים אתכם כאן

מצעד הדכאונות ודייסת השנאה

דמו דמו דמוקרטיה

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו