שבוע טוב
שבוע טוב ערוץ 7

הקורונה וטבעת המן

כמו גדולתה של הסרת טבעתו של המן בשעתו, כך כנראה גם הקורונה.

מה שלא עשו אינספור נאומים נמלצים על אחדות השורות בין שומרי תורה, מה שלא עשתה שורה אינסופית של שיעורים כלליים על היכולת לקיים מחלוקת בבית מדרש אחד, מה שלא עשו פוליטיקאים שהבינו את חשיבות האחדות אבל לא ידעו איך מתרגמים את זה לשפת המעשה, עשתה קורונה אחת שהכניסה עשרות רבות של בחורי ישיבות מ'מיר', מ'חברון', מ'מרכז הרב' ועוד לשבועיים במלונית אחת. משם והלאה יתכן והכול ישתנה. הכול תלוי בנו.

והאו"ם מהאו"ם?

כדי לאפשר להם למידה יעילה מהבית קיבלו ילדי הרש"פ ספרי לימוד, והנה מה שדלה מכון IMPACT-se כשעלעל בין דפי הספרים כדי להכיר את הרוח המנשבת מהם לעבר הילדים הרכים.

ובכן, הילדים נקראים בספרים הללו "להגן על המולדת בדם", מחבלים מוצגים שם כמודלים לחיקוי, בספר לימוד מתמטיקה מתבקשים התלמידים לחשב את מספר השהידים שנהרגו ותרגיל באוצר מילים מדגיש את "ריח המאסק (בושם) היוצא מן השהיד". בחומר גם מוצגות עלילות דם, אחת מאשימה את "הציונים" בניסיון הצתה מכוון של מסגד אל-אקצה, ואחרת מספרת שישראל משליכה במכוון על אדמות פלשתיניות פסולת רדיואקטיבית שגורמת למחלות. עוד נאמר שישראל מובילה "פעולה מתואמת" ל"גניבת עתיקות פלשתיניות". את השם 'ישראל' מחליף המונח "פלשתין השלמה". כאשר ישראל כן מוזכרת היא מכונה בעיקר "האויב" או "הכיבוש הציוני".

אה... פרט קטן ושולי שכמעט ושכחתי. מדובר בספרי לימוד שהופקו על ידי אונר"א, ארגון הפליטים הפלשתינים של האו"ם.

(באונר"א טוענים שהחומר הבעייתי הוכנס לספרי הלימוד בשוגג. קצת יותר מדי טעויות בשביל שוגג אחד, לא?)

לחיי האובייקטיביות

בראיון לרינו צרור ורזי ברקאי ציינה איילת שקד שחשוב לה לשוב למשרד המשפטים כי יש שם עוד הרבה עבודה, לדוגמא מינוי מתקרב של שישה שופטים לעליון. שקד ירדה מהקו והמשפט הראשון שאמר רינו לרזי היה "אתה מבין רזי, איזו טעות עשו ניסנקורן וגנץ כשהם הפקירו ככה את משרד המשפטים? יש שישה שופטים למנות".

המשפט הזה צריך פרשנות או שהכל מובן? עבור רינו צרור, היושב באולפן על תקן מראיין אובייקטיבי, עזיבת ניסנקורן את משרד המשפטים היא לא פחות מאשר הפקרה. ולמה זו הפקרה? כי יש שישה שופטים למנות, ועכשיו לא הוא, אביר הצדק לבית ניסנקורן, יהיה זה שיעשה את זה, אלא מישהו אחר, אולי חלילה איילת שקד. מישהו הפקיר את עמדת השמירה על המבצר של רינו, רזי והחברים.

השכן שלא ישן

ועוד אחת קטנה מהתכנית של רזי ורינו. התראיין אצלם אחד ממובילי ההפגנה בבלפור ולשאלה למה הוא וחבריו מפריעים לשכנים לישון בשלוש לפנות בוקר הוא השיב שגם הוא לא ישן רגוע כשהנאשם יושב בבלפור.

האמת היא שזו אחלה סיבה שבעולם. מעניין אם היא תופשת בבית משפט, כי אם כן הדרך סלולה לכל הפגנה בכל שעה ביממה וליד כל בית מגורים. הרי כל מפגין יוצא לרחוב כי הוא לא ישן טוב בגלל משהו, ואם זו סיבה מספיק טובה כדי להפריע גם לשנתם של השכנים אז יללא, קדימה...

הריאיון שלא היה

אם זו לא הייתה תופעה הייתי מחריש, אבל זו כן תופעה ולכן אני מרעיש.

כמו כל מראיין, גם אליי מתנקזות הצעות ובקשות לראיונות ברוח התקופה והחדשות הסוערות יותר או פחות. במהלך השבוע האחרון הגיעה אליי הצעה לראיין פרופסור בכיר וידוע שם על סוגיית החיסונים. זה לא שהוא נגד חיסונים, נאמר לי על ידי שלוחי היח"צ שלו, הוא פשוט סבור שהציבור לא מכיר את מלוא הפרטים על החיסונים. הבנתי שברוח התקופה והאורלי-וגיא מישהו מנסה לעורר בנו חשד לחוסר שקיפות והסתרת אינטרסים עלומים, אבל מהדברים עלה גם ניחוח דק של התנגחות נוספת בממשלה ובעומד בראשה.

זה לא שאסור להתנגח בממשלה ובעומד בראשה, במדינה דמוקרטית זה אפילו רצוי, אבל בכל זאת, כשזה הופך להיות אופנה זה מתחיל להיות קצת לא נעים. מומחים ומלומדים מטילים סימן שאלה על החלטות הממשלה ומוסיפים לדבריהם כוכבית קטנה בנוסח 'אני לא אומר שלא צריך להתחסן אבל...' וכך הם יוצאים מסודרים, גם שיגרו בוץ בראש הממשלה וגם לא חשודים בהסתה נגד התחסנות. אחלה. מדברים בשם הסמכות, אבל בלי אחריות.

קיצורו של עניין, החלטתי להיתמם ושאלתי על איזו הסתרת פרטים מדובר. נאמר לי שהציבור לא יודע מספיק על החיסונים, על ההסכמות בין הממשלה ל'פייזר', למה דווקא 'פייזר' ושאר שאלות בסגנון בוגי והצוללות. אז שאלתי, שוב בתמימות כמובן, אם אנחנו יודעים הכול בשקיפות מלאה על כל חיסון אחר, נגד שפעת או נגד כל מחלה אחרת, או שסתם ככה מתחשק לנו לחשוד בנתניהו אז יללא בלאגן. התשובה שקיבלתי הייתה קצרה ולפיה אנחנו יודעים הרבה יותר על חיסונים אחרים. מאחר ותמימים כמוני לא מסתפקים בתשובות קצרות ועמומות, ציינתי שלא ידוע לי כלום על האינטרסים הכלכליים והאחרים שמאחורי הבחירה בחיסון כלשהו לשפעת, ושאשמח לדעת אם מישהו אחר יודע יותר ממני.

מסתבר שהשאלות שלי נותרו תלויות באוויר, ולכן המענה שקיבלתי היה שאולי בעצם כדאי שנרד מרעיון הריאיון...

כאמור, הייתי חוסך מכם את הסיפור הזה אם היה מדובר במקרה בודד ולא בתופעה של מאמצים לדחוף לכלי התקשורת מומחים שיטילו עוד ספקות סביב מניעיהם של ראש הממשלה ושריו, אבל זו כן תופעה שמן הסתם קיימת גם באינספור כלי תקשורת אחרים, אז סברתי שחשוב שתדעו גם את זה.

מתביישים מנתניהו

אדוני ראש הממשלה שלום, אולי הם מתביישים, אולי חוששים ואולי משהו אחר, אבל נראה לי שאף אחד מהיועצים שלך לא מוכן להתנדב לומר לך את זה, ולכן אקח את המשא הכבד הזה על כתפיי ואומר לך את זה בפשטות:

עזוב אותך מסרטונים מצחיקים. זה לא בשבילך. אתה לא מצחיק ולא מגניב בסרטונים האלה וכנראה גם מחוץ להם. זה פשוט לא אתה, והאמת היא שהמצביעים שלך לא בוחרים בך כי אתה מגניב או מצחיק. אם זה היה המדד היו אולי בוחרים בישראל קטורזה, שחר חסון או אורי חזקיה לראשות הממשלה, אבל לא. מי שבוחר בך עושה את זה בגלל המנהיגות והחזון שלהערכתו אתה מציג.

מר נתניהו, אתה הרי לא רואה את יצחק שמיר או את מנחם בגין מנסים להצחיק ולקרוץ לנו דרך הטיקטוק, נכון? אז עזוב, תהיה אתה ואנחנו כבר נשקול בכובד ראש למי להצביע. האמת היא שזה אפילו קצת מעליב לדעת שמישהו מהיועצים שלך משוכנע שאם תגניב אותנו נצביע לך. אז די, בוא נהיה רציניים.

אפשר גם אחרת

נו, ברצינות, נפתלי, פתאום גילית שבצלאל קיצוני? פתאום הוא פרובוקטיבי? הרי עד לפני דקה ורבע סיפרת לנו שהוא ביצועיסט מעולה והתגלה כשר תחבורה מצוין שחשוב לכולנו שיחזור למשרד להמשיך לפעול למען עם ישראל. הרי עד לפני שתי דקות וחצי אפילו סיפרת על ההערכה ההדדית ביניכם בעקבות ההיכרות האישית והמקצועית, אז מה קרה?

נראה לי שאפשר לוותר על הסגנון הזה גם אם לא הולכים ביחד וגם אם נמצאים בחדשות 13.

שפוט השופטים

במשך שלוש שעות נאבקו נציגי הפרקליטות בדרישתם של בני משפחת סנדק ששופט יפקח על חקירת מות בנם, אהוביה ז"ל. על מה ולמה? למישהו יש הסבר להתנהלות הזו? חשבתי שתפקידה של הפרקליטות הוא לחתור לחקר האמת בכל תיק. מה, טעיתי? או שאולי פתאום הפרקליטות לא סומכת על פיקוח של שופט?

להערות ולהארות שלכם: cshimon2@gmail.com

לעוד כמה הערות קודמות:

יש גבול לשוויון, דתיים למשל

השמאל המאחזים והיהירות

בדיחה שקטה ושאלות טובות

מחלקים את (בית"ר) ירושלים

מתחת לאף של כולנו

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו