שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

לא כל אדם הוא גם בן אדם

מאהל מחאת ההתיישבות הצעירה קופל. ההסדרה כנראה לא תקרה בפרפורי גסיסתה של הקדנציה הזו, ואלפי ילדים ובני משפחותיהם ימשיכו לחיות ללא חשמל מוסדר, עם זרימת מים מקרטעת, אם בכלל, עם שבילי עפר בלתי סלולים ואפילו עם מערכת הגנה ביטחונית משובשת.

מאחר וכך תהיתי ביני לבין עצמי אם במהלך כל ימי קיומו של המאהל מצא אחד מארגוני זכויות האדם לנכון לשלוח ולו נציג אחד כדי שישמע במה מדובר, בכל זאת מדובר בזכויות אדם. אמנם ימני אבל עדיין אדם, לא?

אז בדקתי ושאלתי ומסתבר ש... נו, אתם כבר יודעים... אפילו לא בחשכת הליל, אפילו לא תחת כיסוי של גלימה שחורה שקפוצו'נה מכסה את פני הלובש, אפילו לא בהסתננות יחידים בין שיחים וסלעים ואפילו לא על קצות האצבעות כדי שאף אחד מהברנז'ה לא ישמע. אף אחד מאותם אבירי זכויות אדם לא הגיע כדי לשמוע על המציאות הבלתי סבירה בה חיים כאן אלפי משפחות על ילדיהן (שוב אני מזכיר את הילדים, כאילו למבוגרים זו שמחה גדולה לחיות ככה...), אף אחד מהאבירים הללו לא מצא לנכון להתגנב כדי לברר מה שלום שובתי הרעב, למרות שגם כאן זכויותיו הבסיסיות של אדם אולי נפגעות. שתיקה כללית.

מי צריך טלוויזיה פלשתינית בכלל

בכתבה תמימה ששורבבה לחדשות 12 התלווה אוהד חמו לשני חיילי צה"ל עמוסי ייסורי נפש והתחבטויות, כך לפחות הם טוענים, בעקבות פעילות מבצעית שביצעו בכפרים פלשתיניים. מאחר ותוך כדי כתבה שורבב נתון מדו"ח של 'שוברים שתיקה' וארגוני שמאל קיצוני אני מרשה לעצמי להמר שיש קשר לא מבוטל בין שני לוחמי העבר לפעילות הארגון, בעיקר כאשר כל מה שנאמר באותה כתבה משתלב נהדר בפעילותם היומיומית של 'שוברים שתיקה', אמני השחרת פנינו.

צמד החיילים תיארו את פעילותם כפעילות קלגסית לכל דבר בשעת לילה מאוחרת הכוללת ברובה עמידה אימתנית עם נשקים שלופים מול ילדים קטנים ואומללים (אחד מהם אפילו עיוור), אם בוכייה וצרחות אימים, וכל זה, אם שאלתם, נעשה ללא כל סיבה מבצעית של ממש, אלא סתם כך כדי לתרגל את כוחותינו. קלגסות למהדרין מן המהדרין.

לא נאריך בתיאור הכתבה. מי שראה ראה. ובכל זאת כמה הערות:

לא ממש הבנתי למה מגיע לנו לקבל את תעמולת השמאל הקיצוני הזו במסווה של כתבה חדשותית אובייקטיבית.

יודע כל לוחם שביצע פעילות מהסוג הזה שברוב המקרים הוא לא ממש יודע מה מטרת הפעילות, מי האיש שמחפשים, בעוון מה הוא מבוקש ושאר פרטים. השב"כ נותן פרטים והכוחות יוצאים לביצוע מעצר. כל מה שלפני ואחרי ברוב מוחלט של המקרים לא ידוע לכוחות בשטח, אז מה הסיפור הזה של מעצר שתכליתו לא ברורה ללוחם עמוס המצפון? בשביל מה זה טוב, חוץ מאשר תיוגו של צה"ל כרודן אכזר?

לא מצאתי סיבה לנימה הידידותית שבה נפרדו אוהד חמו ואחד מצמד החיילים מיוסרי המצפון ממחבל שישב 15 שנה בכלא בגלל ירי על מתנחלים. ניתן לשער שעונש של 15 שנה לא היה מושת עליו אם הירי היה מסתכם בניפוץ דוד שמש או חלון רכב. סביר להניח שהיו שם גם כמה נפגעים. לנו לא סיפרו על כך וגם לא ביקשו הרחבות והסברים מהמחבל שכונה כצפוי 'אסיר ביטחוני', אבל למצפוניסטים הרגישים זה לא הפריע להיפרד ממנו בחיבה ובהחלפת כיפים.

לא הבנתי איך קרה שלא זכינו לתגובת דובר צה"ל בסוף הכתבה. ולא, הרמת גבות של יונית ומלמול המילים 'מציאות מאור מאוד מורכבת' זו לא תגובה של גורם רשמי.

התגובה שלא קיבלנו

ועוד קטנה בעניין אוהד חמו ושוברי השתיקה: מה שלא סיפרו לנו אנשי חברת החדשות זה גם לא את תגובת חבריהם של אותם אבירי מצפון מיוסרים. שיטוט קליל ברשת העלה ציטוטים מעניינים מתוך פניות ישירות אל השניים, ובין השאר נכתב שם:

"יצאנו כל המחלקה, עשינו מיפוי זריז וחזרנו למוצב. אף ילד לא השתין שם על הרצפה ואף אחד לא הפך את הבית. עשינו חיפוש אם יש נשק בארונות והחזרנו הכול במסודר למקום... אני לא יודע למה המצאת דברים שקרו בתוך הבית או הכנסת לעצמך דברים שלא קרו, אבל מן הסתם אם תשקר לעצמך הרבה בסוף תחשוב שמדובר באמת".

ומה שכתב המ"מ באירוע המדובר: "אין לי מילים. אל תאמינו לכל מה שמספרים לכם. בטוח ובטח כשמסופר בצורה חד צדדית".

והנה מה שכתב המ"פ: "...מכיוון שהייתי שם אז אומר בפה מלא שלמיטב זכרוני לא היה שום דבר ממה שאמר. ברור שילדים יפחדו, ברור שלעיתים אנשים חפים מפשע מפחדים, אך זהו חלק מהמחיר שאנו משלמים על מנת להגן עלינו. אנו משתדלים לעשות זאת בצורה הכי רגישה ומתחשבת שיש, אבל ללא פגיעה בהגנה על האזרחים. חבל מאוד שחיילי צה"ל מוצגים ככה".

אז אם דבר דובר צה"ל לא הובא שם, לפחות דבר הלוחמים בשטח מובא כאן.

הצעצוע החדש של השמאל

ברכות לשמאל הישראלי שמצא לעצמו שעשוע חדש לעסוק בו. וכמובן יש להודות לתומכי טראמפ שהציתו בשמאל שלנו את הרעיון שבו הם יכולים להשתעשע.

מאז הפריצה אל הקונגרס יש למיטב בניה של התקשורת הישראלית ולגדולי הסוקרים והחוקרים המלומדים שאלה חדשה לדון ולדוש בה: האם תומכי נתניהו יתפרצו גם הם לבלפור על מנת למנוע את חילופי השלטון ביום שאחרי נפילת נתניהו.

הם שואלים את זה בשיא הרצינות ובקול נמוך ומודאג כזה של אינטלגנטים, כאילו באמת תרחיש כזה נמצא מעבר לפינה. חברי כנסת אכן נדרשים לשאלת ההבל הזו ונסקרים מקבלים שיחות טלפון מסוקרים שבאמת בוחנים מה דעתנו על זה, האם זה מה שיקרה גם כאן, ומפתיע לא פחות לגלות שמומחים חמורי סבר מכריזים בראש כל חוצות שכאן זה צפוי להיות אפילו הרבה יותר חמור.

על זה נאמר – בואו. אני מבין את השאיפה הקדושה להכפיש את הימין ולתאר אותו כעדר בבונים נבער מדעת שהקשר בינו לבין דמוקרטיה אפילו לא מתחיל, ובכל זאת, מאחר ואתם, מכפישיי ומכפישותיי קהל נכבד, מתיימרים להיות קצת יותר רציניים, אתם מוזמנים לפשפש בזיכרונכם ולמצוא ערעור כלשהו של הימין על תוצאות בחירות בהן הוא הפסיד. אחסוך לכם את המאמץ, לא היה כזה. אז נא להירגע. חפשו עילה חדשה להתגולל בה על הימין.

ואם כבר עסקינן בקושי לקבל את דין הבוחר, גשו נא למפגיני בלפור, אלה עם הדגלים השחורים ומופעי ההתערטלות, ותזכירו להם שהאיש שיושב שם נבחר באופן לגיטימי ודמוקרטי לחלוטין. תאהבו את זה או לא, זה המצב.

מילה זו מילה

מפלגת 'ישראל ביתנו' והעומד בראשה, חבר הכנסת אביגדור ליברמן, מרעיפים עלינו סרטוני בחירות זועמים על החרדים העושים ככל העולה על רוחם ואינם נשמעים למגבלות הקורונה, נדבקים ומדביקים את כולנו וכו' וכו'.

כל זה אולי נכון וראוי לביקורת, אבל לא ממי שעד לא מכבר יעץ לעם ישראל שלא להקשיב לממשלה אלא לעשות לפי ההיגיון הבריא של כל אחד ואחד מאיתנו. או שאולי רק היגיון חילוני יכול להיחשב היגיון בריא.

שאלה מימין

מצביעי הימין ומנהיגיו כבר הפנימו ששנות כהונתו של ביידן בצירוף ממשלת שמאל בישראל עשויות בהחלט להחזיר אותנו לימים האדומים של פרעות ודמים מעידן אוסלו, או שהעניין הזה לא הופנם ועדיין מה שדחוף להם הוא לאחוז בקרנות צדקתם, להחרים את האחר ולהתמודד כרסיסי מפלגות?

משהו חיובי בקטנה

תודו שיש משהו חיובי במסכות האלה שמחזירות עלינו את הבל פינו החם בימים קרים כאלה.

להערות ולהארות שלכם: [email protected]

לעוד כמה הערות קודמות:

הטבעת של המן והסוד ששומרים מנתניהו

יש גבול לשוויון, דתיים למשל

השמאל המאחזים והיהירות

בדיחה שקטה ושאלות טובות

מחלקים את (בית"ר) ירושלים