שבוע טוב
שבוע טוב ערוץ 7

כאן לא מודיעין

נכון, אני בור ועם הארץ מוחלט בענייני ביון ומודיעין, אבל יש לי תחושה שצריך לשאול שאלה קטנה, גם אם זה לא נעים, לא נאור ובעיקר לא פוליטקלי קורקט:

נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, מינה אמריקני ממוצא פלשתיני בשם מאהר ביטאר למנהל המודיעין של המועצה לביטחון לאומי. למי שלא יודע, המועצה הזו היא הגוף המקשר בין הבית הלבן לבין קהילת המודיעין האמריקנית.

עכשיו ככה, אשאל זאת בזהירות: מעבר לאמירה שמאחורי המינוי, אמירה שמשמעותה היא שהאדון ביידן, כצפוי, לא ממש סופר את ישראל כשהוא משבץ את המינויים שלו (איך זה, שמאלנים יקרים שלי, ממשיך לשמח אתכם? תיהנו), ישנה שאלה מבצעית לא פשוטה:

האם גם כעת כל פעולה משמעותית של גופי המודיעין הישראליים תצטרך לעבור את הסינון והעידכון של אותו אמריקאי ממוצא פלשתיני? נצטרך להעביר לו דיווח לפני מבצעים בעזה, לפני מרדף אחרי מבוקש מהחמאס, על מידע מודיעיני שמצטבר על מה שזוממים עלינו ברש"פ, על פריסת אנשי המודיעין הישראליים בשורות החמאס, על אנשי הקשר שהצלחנו להחדיר, ככל הנראה, לצמרת ארגוני הטרור? ונצטרך גם לסמוך עליו שישמור הכול בבטן ולא יגלה לאף אחד, רק לנשיא האמריקאי ולא לנשיא שבמוקטעה? (ושוב, אחיי בשמאל, אתם עדיין מאושרים מבחירתו של ג'ו?)

הברק לא מפסיק להכות

בעודנו מדשדשים ומחרטטים בשאלה אם תומכי נתניהו יתבצרו בבלפור ולא יאפשרו חילופי שלטון, צץ לו סיפור שאיכשהו התקשורת הממסדית שלנו מעדיפה אפילו לא לבדוק אותו.

בערוץ 20 הציג אראל סגל קטע ממפגש זום שבו התארח אהוד ברק והתייחס לענייני המשפט של נתניהו ועוד כמה הגיגים מופלאים מבית מדרשו. בין השאר סיפר האיש והחמצוואר בחיוך מדושן עונג על אירוע שהתרחש, כך הוא טוען, לפני מספר ימים ומוכיח, כך אמר, שמה שמפחיד את נתניהו הוא ההפגנות בבלפור.

מדבריו של ברק עולה שלילה אחד הגיע ראש הממשלה נתניהו ברכבו למעונו בירושלים, אבל מחשש למתקפת המפגינים בבלפור לא התאפשרה כניסת הרכב למקום, ובהנחיית גורמי הביטחון נשלחו נתניהו ורעייתו לסיבוב של מספר שעות ברחובות ירושלים. אהוד ברק הרים את גבותיו בחיוך קונדסי ותיאר את הסיטואציה בה "ראש הממשלה מגיע לירושלים ונאלץ להסתובב בעיר במכונית סמויה עם אשתו לידו, שזה לא תמיד קל, שעות ברחבי העיר, עד שהקבוצות האלה יואילו לפנות את הכניסות אליו הביתה", אמר וגיחך לשמחת צופיו באותו שידור זום.

האם אכן אירוע כזה יכול להתרחש בארצנו ולא נדע על כך? אראל סגל שיגר שאילתה למשרד ראש הממשלה המדברר את השב"כ, ושם איש לא מצא לנכון להכחיש את האירוע. העדיפו שם פשוט לא להתייחס.

אז מעבר לחוצפה שבהערתו של ברק על רעיית ראש הממשלה, אתם מבינים את חומרת האירוע? מפגיני שמאל צרים על בית ראש הממשלה ומאלצים אותו להסתובב ברחובות ירושלים בשעות הלילה, לא לתפקד, לא לנהל את המדינה, אפילו לא לישון כדי לאגור כוחות למחר, אלא להסתובב עד שהם יואילו לשחרר את הבית הנצור.

מישהו כאן איבד את הצפון, ומדהים לגלות שאותם מאבדי צפון הם אלה שמאשימים את הימין באי כיבוד רצון הבוחר ובהשתלטות על בלפור. מדהימה לא פחות השתיקה המשונה של כלי התקשורת. אף אחד, למעט תכניתו של אראל סגל, לא מצא לנכון לדווח, לבדוק או לברר פרטים על האירוע המטורף הזה.

הסתה סמויה

אין צורך להכביר מילים על חומרת אירוע שריפת האוטובוס בבני ברק, ואכן הדיווחים המזועזעים עטפו את כולנו מכל עבר, אבל רגע אחד במבול התקשורתי הזה הצליח למשוך את תשומת ליבי. היה זה (כמעט אפשר לכתוב, איך לא) בגלי צה"ל. בכיר בעיריית בני ברק התראיין ובין כל השאלות שהונחו לפתחו הייתה גם השאלה האם נכון שהנהג היה מוסלמי והוא הוכה והוצא מהאוטובוס לפני ההצתה.

אותו בכיר בני ברקי ציין שהוא לא היה במקום כדי לאשר או להכחיש והמשיך הלאה לומר את דבריו על יחסי המדינה והמגזר החרדי. עוד לפני שהאגדה המטורללת הזו על הכאת הנהג הערבי פשטה במחוזותינו והלהיטה עוד יותר את הרוחות, הגיעה במקרה צפירת הרגעה. חצי שעה חלפה מרגע השאלה המוזרה הזו ולמערכות התקשורת נשלחה ללא קשר לשידור הגל"צי הודעה בשמו של הנהג, אייל ציפורי שמו, המספר על תחושותיו הקשות בעקבות הטראומה שעבר.

אז מאחר ולא זכור לי שהשם אייל מוכר כשם שמקורו בהיסטוריה המוסלמית וגם את שם המשפחה ציפורי אנחנו לא צפויים למצוא במדבריות ערב, לא נותר לי אלא לשער שמדובר בנהג יהודי, ולכן אני שואל את החברים מגלי צה"ל, מאיפה צץ הרעיון הזה בכלל? בשביל מה זה היה טוב? סתם לערבב גם ענייני יהודים וערבים לתוך המהומה שממילא קיימת?

ולא, אל תגידו לי שזו הייתה רק שאלה ולא קביעה. ככלי תקשורת יש לכם אחריות על המסרים שאתם מטפטפים לציבור, בדיווחים, בעדכונים וגם בבחירת השאלות שלכם

ואפרופו האוטובוס השרוף, ביותר מדי צילומים מזירת האירוע ראינו צעירים לא חרדים בעליל עוסקים בהבערת אש בפחי אשפה ובהלהטת הרוחות. משום כך אני מרשה לעצמי לשים סימן שאלה גדול סביב המתקפה האנטי חרדית בעקבות האירוע הזה. תודיעו לי כשתהיינה לכם הוכחות חד משמעיות. אולי אני טועה, אבל אולי גם הם. אין לי סיבה למהר ולקפוץ למסקנות.

מי הצוק האיתן כאן?

חיילים שלחמו ב'צוק איתן' תובעים תביעת דיבה את חברם לנשק על עדויות שקריות שהוא מצא לנכון להעיד בפני 'שוברים שתיקה', עדויות שתיארו אותם עצמם כפושעי מלחמה אכזריים. התביעה הזו צפויה להיות ראשונה בין כמה תביעות עתידיות, אבל מה שלא ברור לי כאן הוא למה התובעים בתביעה הזו הם אותם לוחמים ולא מדינת ישראל.

הרי מדובר בעדויות, שהוכחו במצ"ח כעדויות שקר, המתארות לא רק את אותם לוחמים כפושעי מלחמה, אלא את צה"ל כולו כמבצע פשעים שכאלה. העדויות נועדות להכפיש את שלוחיה המבצעיים של מדינת ישראל ולהבאיש את ריחם וריחה בעולם, אז למה הם לבד במערכה המשפטית הזו?

מדינת ישראל היא ששלחה אותם להילחם עבורה את מלחמתה בטרור. אני משער שאלמלא כך רבים מהם היו מעדיפים להישאר בבית או על ערסל בגינה, אבל המדינה שלחה והם התייצבו למשימה. אז למה הם לא זוכים לשכפ"ץ המשפטי שהמדינה צריכה לתת להם מפני תוקפיהם? למה המדינה לא יוצאת לטיהור שמה שלה מול אותם שוברי שתיקה? זו הרי לא מלחמה פרטית של לוחם כזה או אחר?

בהזדמנות זו אזכיר את חוות הדעת המשפטית שכתב לפני שנים שופט העליון נועם סולברג ולפיה תביעת לשון הרע על ציבור שלם (ולא רק על אדם פרטי) יכולה להיות מוגשת על ידי היועץ המשפטי לממשלה. המשמעות היא שטיהור שמו של צה"ל נתון בידיו של היועמ"ש, אם רק ירצה.

מי בראש?

מעניין לדעת אם אותם אלה שמתלוננים על כך שהצד השני מונע אחדות רק בגלל מיקומים ברשימה, שמים לב לכך שזה בדיוק מה שהם עצמם עושים.

אחרי גיל 21 יגיעו לירח...

בעוד מערכת הבחירות הזו מתמקדת בכן ביבי לא ביבי, בקורונה וכלכלה, כדאי לשים לב לפרט מעניין וקצת הושתק בקמפיין של 'תקווה חדשה' של גדעון סער: לגליזציה של קנאביס בתוך שנה לבני 21 ומעלה. שימו לב, לא מדובר בקנאביס רפואי שהוא כמעט ומוסדר כבר כעת. מדובר בקנאביס של ממש. סם לכל דבר.

בשבועות האחרונים הזדמן לי לשוחח עם לא מעט נגמלי קנאביס ועם מומחי התמכרויות בארץ ובחו"ל ותשמעו, חברים, העסק הזה ממש לא פשוט. הלגליזציה מסתירה בחובה נהגים שיעלו לכביש כשהם לא מסוגלים לעלות על אופניים, חיילים שיאבטחו את הגבולות תחת השפעת חומרים (ואל תספרו לי שזו לגליזציה מגיל 21 ומעלה. אתם יודעים טוב מאוד שזו רק ההתחלה), עלייה דרמטית של היקפי הפשיעה והאלימות (ולא, זה שימכרו את החומרים בחנויות לא יסגור את השוק השחור אלא רק יעצים אותו. זה הוכח כבר בעולם), שימוש גובר והולך בסמים קשים הרבה יותר ועוד תופעות שהמרחק בינם לבין המונח תקווה חדשה הוא כרחוק שמים וארץ.

בקיצור, כדאי לדרוש תשובות ממועמדי המפלגות ולהכיר את מה שיש להם לומר בתחום הזה שהשלכותיו צפויות להישאר איתנו לעשרות שנים, הרבה אחרי שכן ביבי לא ביבי לא יעניין אותנו, הרבה אחרי שנשכח שהייתה כאן קורונה.

למען הפרוטוקול כדאי שנדע שבהזדמנויות שונות הצהירו עד כה נאמנות ללגליזציה לא רק אנשי תקווה חדשה אלא גם ישראל ביתנו, הליכוד, תל"ם, מרצ, העבודה, כחול לבן ויש עתיד. שיהיה לכולנו בהצלחה.

להערות ולהארות שלכם: cshimon2@gmail.com

לעוד כמה הערות קודמות:

שוברים שתיקה בדלת האחורית

הטבעת של המן והסוד ששומרים מנתניהו

יש גבול לשוויון, דתיים למשל

השמאל המאחזים והיהירות

בדיחה שקטה ושאלות טובות

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו