פרטים נוספים על פגישת בנט ועבאס: "שמו את הסוגיות הבעייתיות בצד"

מוחמד מג'אדלה ('רדיו א-נאס') על הפגישה בין יו"ר ימינה ליו"ר רע"ם: "היה חשוב לרע"ם להסביר שאם יתקיים שיתוף פעולה, יש על מה לדבר"

103FM , י"ז באייר תשפ"א

פרטים נוספים על פגישת בנט ועבאס: "שמו את הסוגיות הבעייתיות בצד"-ערוץ 7
נפתלי בנט ומנסור עבאס
פלאש 90

מוחמד מג'אדלה, ראש חטיבת החדשות ברדיו 'א-נאס', שוחח הבוקר (חמישי) עם ניסים משעל וגיא פלג וסיפר על הפגישה ההיסטורית שהתקיימה בין נפתלי בנט ומנסור עבאס.

מג'אדלה אמר כי מי שיזמו את הפגישה הם אנשי ימינה, "בעיקר מדובר בפגישת היכרות. לימינה, שביקשה את הפגישה הזאת, היה חשוב להכיר את עבאס בשני רבדים, בפן האישי שבנט ועבאס יכירו אחד את השני וברמה הפוליטית".

לדבריו, "עבאס הבין שבנט הגיע עם שאלות ברמה האישית והפוליטית, והתעניין בעמדות של התנועה האסלאמית. היה חשוב לרע"ם להסביר שאם יתקיים שיתוף פעולה בין רע"ם לימינה, יש הרבה על מה לדבר חוץ מהסוגיות הבוערות והבעייתיות שפחות יסכימו הצדדים.. בנט ועבאס שמו את כל הסוגיות הבעייתיות בצד".

כמו כן, מג'אדלה העריך כי "בנט היה מעוניין בשיחה הזאת יותר ממנסור עבאס, למרות שעבאס אמר בשבוע שעבר 'בנט לחץ את ידי לראשונה ואני מקווה שהמשך יבוא'. ימינה לא חיכו הרבה ויזמו את השיחה". הוא ציין כי "היו הרבה גורמים בגוש השינוי שדחפו את קיום המפגש, אמרו 'אנחנו עשינו כל מה שאנחנו יכולים, לפיד נפגש עם עבאס, המגעים מתקיימים. עכשיו זה הצעד שלך, האיש מתקרב לליכוד. לך תציל את המצב, תשב עם מנסור עבאס, תחזיר אותו אלינו קצת. שלא ילך עד הסוף, ולא ייכנס יותר מדי לליכוד'".

וכיצד החברה הערבית הגיבה לקיום המפגש? מג'אדלה עדכן: "אני מופתע שעד עכשיו אין הודעת גינוי ואין ביקורת או שום דבר שלילי שיצא כנגד המפגש הזה. לא מהרשימה המשותפת, לא ממנהיגי ציבור, חברי כנסת ערבים אחרים, זה מאוד מוזר". לדעתו, אם המפגש היה מתקיים לפני מספר חודשים, "לפני הסיפור שהתחיל בין רע"מ והליכוד, כל החברה הערבית הייתה מגנה את זה. עצם שאף אחד לא מדבר בחברה הערבית זה שינוי, זה לא היה קורה לפני כמה חודשים".

בהמשך, התייחס גם לפגישה הסודית שהתקיימה בין יאיר לפיד ותע"ל שלשום, והסביר: "ברשימה המשותפת קיבלו החלטה, חד"ש ובל"ד לא הולכים להמליץ על ממשלה של שלפיד כל עוד בנט חלק מהנוף. אחמד טיבי עם 2 המנדטים שלו אומר 'אני לא רוצה לקבל החלטה כרגע, אני אחכה עד הרגע האחרון'. גם אם רע"מ יעדרו מההצבעה על הממשלה של בנט־לפיד, לפיד יצטרך עוד אצבע, שיכול להיות שטיבי יספק. ברע"מ אומרים שבכל הצבעה, שכל ממשלה שתובא לכנסת להצבעה - אנחנו נצביע או בעד או נגד. לא ניעדר, לא נמנע, אנחנו רוצים להיות חלק פעיל בקואליציה, או שנפיל כל ממשלה שתגיע".