"לתת זמן היערכות": ליברמן דחה את הגזירה נגד האברכים

הקיצוץ בסבסוד מעונות היום למשפחת אברכים יידחה לחודש נובמבר ולא ייכנס לתוקף בספטמבר הקרוב. ליצמן תקף: "אל תפלו לספין, צעד אכזרי ומרושע".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ה' באב תשפ"א

"לתת זמן היערכות": ליברמן דחה את הגזירה נגד האברכים-ערוץ 7
אביגדור ליברמן
צילום: Yonatan Sindel/Flash90     

הקיצוץ שתכנן שר האוצר אביגדור ליברמן בסבסוד מעונות היום יידחה לחודש נובמבר ולא ייכנס לתוקף בתחילת שנת הלימודים בקרוב בחודש ספטמבר.

בהודעה של שר האוצר ליברמן ושרת הכלכלה אורנה ברביבאי הוסבר כי הדחייה תאפשר "חודשיים נוספים להיערכות מערכת החינוך, שוק התעסוקה והמשפחות".

ח״כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) הגיב: ''ההחלטה של ליברמן וברביבאי לדחות את הקיצוץ הנפשע בסבסוד מעונות היום לאברכים, אינה הופכת אותה למוצדקת. אל תפלו לספין הזה. זהו צעד אכזרי ומרושע, שמטרתו לפגוע ולמוטט את המשפחות החרדיות ולומדי התורה. הממשלה הרפורמית של בנט-ליברמן-לפיד מתאכזרת לחרדים ופוגעת במסורת ישראל''.

המנהיג הליטאי הרב גרשון אדלשטיין הגיב לגזירת ליברמן על משפחוות האברכים ואמר כי ''לדאבוננו יש אנשי ציבור שיש להם כוונה לגזור גזירות כלכליות על עוסקי התורה. יש כאלה שלא מבינים שזכות התורה זה מגן על כלל ישראל, הם לא מבינים את זה. רוצים לגזור גזירות כלכליות שלא יוכלו ללמוד, שילכו לעבוד'', אמר הרב אדלשטיין.

''אבל הכל בידי שמיים והכל תלוי בזכויות, אם עוסקי התורה יעסקו בתורה כדין כמו הלכות תלמוד תורה, והגית בו יומם ולילה... לא היה שייך גזירות כי הבא להיטהר מסייעין אותו ויש סייעתא דשמיא שאין גזירות''.

בכאן 11 דווח אמש כי במפלגת ימינה מקדמים יוזמה לפיה אברכי הציונות הדתית יוחרגו מתוכנית הקיצוצים של שר האוצר, וימשיכו לקבל סבסוד למעונות היום. בימינה הציעו להכניס לתוכנית הקיצוצים סעיף לפיו מי ששירת בצה"ל יהיה זכאי לסבסוד למעונות.

יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני הגיב: ''יצא המרצע מן השק. אברכים מהציונות הדתית ימשיכו להיות מסובסדים במעונות היום, ואברכים מהציבור החרדי לא יסובסדו. ליברמן, בנט ושותפיהם מתכוונים לשנאת חרדים ולא לשום דבר אחר. זה לא נכון בבסיס, זה לא נכון ציבורית, זה לא נכון מוסרית וזה לא נכון משפטית''.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מסיעת הציונות הדתית תקף: ''ערב תשעה באב, בנט ושקד מנסים לזרוע עוד פירוד ומחלוקת. הפעם בין הציונות הדתית לציבור החרדי. לא תצליחו. דמו של ילד עם כיפה סרוגה אינו סמוק מדמו של ילד עם כיפה שחורה. אנחנו נשאר מאוחדים מול מי שמעדיפים להכנע לתומכי טרור ובמקביל להשפיל את לומדי התורה''.

כזכור, לפני כשבוע הודיע שר האוצר אביגדור ליברמן שהחל משנת הלימודים הקרובה, תשפ"ב - הורים שהם תלמידי ישיבה שאינם עובדים לא יהיו זכאים יותר לסבסוד מעונות יום מפוקחים לגילים 3-0.

מדובר בשינוי קריטריון ל"הורה לומד" לקבלת הסבסוד. לפי השינוי שעליו החליט ליברמן, רק הורה לומד שמוכוון לשוק התעסוקה יוכל לקבל סבסוד למעונות יום - תנאי המחריג את לומדי הישיבות שעד עתה נהנו מהסבסוד.