מיקי לוי
מיקי לוי צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר הכנסת מיקי לוי פנה הערב (חמישי) למנכ"ל בתי הדין הרבניים הרב דוד מלכא, והביע מחאה על החלטת בתי הדין להחרים את דיוני הכנסת שנחשפה בערוץ 7.

נציגי בתי הדין סירבו להגיע לחמישה דיונים בוועדת החוקה שעסקו בחוק הדיינים, לוי כתב לרב מלכא: "התייצבותם של נציגי הרשות המבצעת בדיוני ועדות הכנסת אליהם הם הוזמנו הינה בעלת חשיבות מן המעלה הראשונה, וזאת לנוכח מעמדה של הכנסת כרשות מחוקקת וכרשות מפקחת על פעילות הרשות המבצעת.

"התייצבות נציגי הרשות המבצעת חיונית לצורך קיומו של דיון מקצועי, המאפשר בחינה אפקטיבית ומשמעותית של הדברים, בנוכחות כלל הגורמים הרלוונטיים וביניהם כמובן נציגי הממשלה".

יו"ר הכנסת הוסיף במכתבו למנכ''ל בתי הדין הרבניים: "כולי תקווה כי אין מדובר בהחרמה מכוונת של דיוני ועדות הכנסת וכי בכל מקרה תוקפד הקפדה יתרה בעתיד על הגעת נציגי הנהלת בתי הדין הרבניים לוועדות הכנסת עת זימונם''.

מכתבו של מיקי לוי נשלח גם אל יו"ר ועדת החוקה ח"כ גלעד קריב, יועמ"שית הכנסת עו"ד שגית אפיק, היועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדלבליט, היועצת המשפטית של משרד הדתות עו"ד גליה קליין, וגם ליועמ"ש בתי הדין הרבניים הרב עו"ד שמעון יעקבי.

כאמור, ועדת חוקה, חוק ומשפט קיימה בחודש האחרון מספר דיונים בנושא חוק הדיינים אך לערוץ 7 נודע שהנהלת בתי הדין הרבניים שהוזמנה אליהם לא שלחה נציג אפילו לדיון אחד.

גם לאחר שחוק הדיינים הובא שוב בפני הועדה והתקיימו ימי דיונים ארוכים, לא שלחה הנהלת בתי הדין נציג מטעמה.

גורמים בועודת החוקה אמרו כי מדובר בהתנהלות בלתי נסבלת. "זו חוצפה שגוף ממשלתי שמוזמן לוועדה לא מגיע ובוחר להחרים את מוסד הכנסת והדבר לא יעבור בשתיקה".

נציין כי לפני כשנתיים, יו"ר הכנסת דאז, ח"כ יולי אדלשטיין החליט כי יופעלו סנקציות נגד משרד או אדם שהוזמן לדיוני הכנסת ולא התייצב.

על פי ההחלטה, "אם לא היתה הצדקה סבירה לאי־התייצבותו של נושא משרה או ממלא תפקיד בוועדות הכנסת, היא תהיה רשאית לשלול את היתר הכניסה הקבוע שלו למשכן; לשלול את היתר הכניסה עם רכב; לאסור על כניסתו למשכן הכנסת; לפעול בדרכים אלה גם ביחס לממונה על אותו נושא משרה ולקבוצת אנשים מאותו משרד או גוף; להגיש קובלנה משמעתית בפני האחראי על המשמעת בגוף שבו עובד נושא המשרה; ולהמליץ בפני יושבי ראש ועדות הכנסת לא לכלול בסדר היום של הוועדות דיונים בנושאים שמקדם אותו משרד או גוף שהנציג מטעמו לא התייצב בוועדה".

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר: "החלטות הממשלה מחייבות את הנהלות המשרדים ויחידות הסמך. הנהלת בתי הדין הביעה את דעתה לעניין החוק בטרם התקבלה החלטת ממשלה. לא התקבל אישור להביע עמדה מסתייגת בדיוני ועדת חוקה, ולכן לא היה טעם לשלוח נציג של ההנהלה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו