הרב דוד סתיו
הרב דוד סתיו צילום: פלאש 90

יו"ר ארגון רבני צהר הרב דוד סתיו הגיש לבית המשפט תביעה נגד רבה של העיר נשר, הרב יצחק לוי, בגין לשון הרע ופגיעה בשמו הטוב.

זאת בעקבות התבטאויותיו נגד הרב סתיו באמצעי התקשורת סביב העיסוק בקידום רפורמת הכשרות.

עורך דינו של הרב סתיו, אסף בנמלך אמר כי "רב עיר בישראל מוביל קמפיין להשחרת דמותו של הרב סתיו ולהצגתו כפורק עול תורה ומצוות, מתיר איסורים חמורים, והכל תוך לעג וביזוי והשמטה מכוונת של התואר 'רב' משמו".

"מסע הסתה זה מופנה כלפי הרב סתיו אך ורק בגלל עמדותיו הציבוריות וזיהויו כאיום על ההגמוניה החרדית ברבנות הראשית", הוסיף עורך הדין.

לדבריו, "הפגיעה ברב סתיו אינה רק פגיעה בו כי אם פגיעה בציבור גדול התומך ומאמין בדרכו ובהשקפותיו. יש צורך במסר ברור מאת בית המשפט כלפי תת תרבות ההכפשה, ההשמצה וההסתה הפושה במקומותינו".

‏ח"כ ינון אזולאי מש"ס הגיב "יש לברך על כך שיו״ר חברת צוהר מבין שרפורמי זה לא מקצוע מכובד אך יש להצר שפנה לערכאות. לאחר שהיה שושבין לחיסול הרבנות הראשית עם חבריו קריב וכהנא כעת מחפש להיות שושבין לחיסול בתי הדין הרבניים".

עוד באותו נושא:

לפני כחודש תקף רבה של נשר, המשמש גם כחבר מועצת הרבנות הראשית, את הרב דוד סתיו והרב אריה שטרן בעלון פרשת שבוע שהוא עורך.

הרב לוי התייחס לדברים שכתב הרב דוד כהן ראש ישיבת חברון לפיהם "בעבר רצו להביא לרבנות הראשית ולרבנות של ירושלים רבנים רפורמים ממש, ומרן (הגרע"י זצ"ל) נלחם על כך במסירות נפש...".

רב העיר נשר כתב הערה לפיה, "כוונת הגאון שליט"א לדיל שנעשה בתשע"ג עם ד. סתיו בתמיכת ליברמן ובנט. וכן לדיל שנעשה בתשע"ה עם הרב שטרן בתמיכת מר בנט והושיבו על כסא הגרצ"פ פראנק זצ"ל – רב שכתב שאין צריך שגר יקבל את כל המצווות".

זו אינה הפעם הראשונה ששם רבה של נשר נקשר באירועים דומים. לפני כמה חודשים אמר הרב לוי בראיון ל'כיכר השבת': "יש את הרב סתיו, שמרן אמר עליו שהוא מסוכן לרבנות וליהדות. בזמנו כשמרן אמר לא הבנו, היו כאלה שחשבו שהרב מגזים".

לאחר פרסום הדברים פנה השר לשירותי דת מתן כהנא לרבנים הראשיים ודרש לגנות אותם. "אבקש למחות ולכאוב על ביזוי כבוד תלמידי חכמים: השמטת התואר רב מהרב דוד סתיו שליט"א וקריאה בשם 'רפורמים' – לו ולגאון הרב אריה שטרן שליט"א. אני פונה לכת"ר לגנות את הדברים בפה מלא ולצאת בקריאה ברורה לשמור על כבודם של תלמידי חכמים. לא יתכן כי יפורסמו דברים קשים וחמורים מעין אלה על רבנים ותלמידי חכמים בישראל כלאחר יד", כתב כהנא לרבנים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו