טל גן צבי ובנט
טל גן צבי ובנט צילום: קובי גדעון, לע"מ

טלטלה בלשכת בנט: ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, טל גן צבי, ביקש היום (שני) מראש הממשלה לסיים את תפקידו בשבועות הקרובים, פחות משבועיים אחרי הודעת העזיבה של היועצת המדינית שמרית מאיר.

מלשכת בנט נמסר כי הוא יסיים את תפקידו בשבועות הקרובים באופן סדור ולאחר שישלים את המשימות עליהן הוא אמון.

לאור הודעת הפרישה, ח"כ ניר אורבך אמור להיפגש בשעות הקרובות עם ראש הממשלה יחד עם השרה איילת שקד וסגן השר אביר קארה.

לערוץ 7 נודע כי בשיחות סגורות בימים האחרונים נשמע ח"כ ניר אורבך מתבטא לא פעם אחת כשהוא אומר: "אני לא פורש מהקואליציה כי אני מחויב לטל גן צבי".

גן צבי מלווה את רה"מ בנט בעשור האחרון מאז כניסתו לפוליטיקה. הוא שימש כראש לשכתו במשרד הכלכלה, כראש המטה שלו במשרד החינוך וכיועץ מטעמו במערכות הבחירות ובמשאים ומתנים הקואליציוניים שלאחריהן. הוא נכנס לתפקיד ראש הסגל לאחר הקמת הממשלה בחודש יוני אשתקד.

ראש הממשלה, נפתלי בנט, הודה לגן צבי על שנים ארוכות של עבודה משותפת ומסר: "מרגע כניסתי לפוליטיקה, טל היה לאחד מעמודי התווך בעשייתי הציבורית, בכל התחנות השונות. אני רוצה להודות לו על שנים ארוכות, במהלכן ליווה אותי מקרוב במקצועיות, במסירות ובנאמנות יוצאות דופן, בעליות ובירידות, בעבודה קשה מסביב לשעון".

"קיבלתי בצער אך בהבנה את החלטתו לסיים את תפקידו כראש הסגל בלשכת ראש הממשלה לאחר שנה אינטנסיבית ורוויית עשייה, ובתום עשור של עבודה משותפת. חוכמתו, יכולותיו הניהוליות ופירות עשייתו היוו עבורי נכס יקר, ואני סמוך ובטוח כי בכל אשר יפנה בהמשך הוא ינחל הצלחה ושגשוג".

ראש הסגל, טל גן צבי הוסיף: "הייתה לי הזכות לעבוד בעשור האחרון עם משרת ציבור אמיתי שטובת ישראל הייתה ונשארה תמיד בראש מעייניו. אני מודה לראש הממשלה על ההזדמנויות, האתגרים והעשייה בה לקחתי חלק במהלך שנות כהונתו למען אזרחי ישראל בשורה ארוכה של נושאים - מכלכלה, דרך חינוך ועד סוגיות ביטחוניות ומדיניות הרות גורל. בתום עשור של עבודה משותפת ואינטנסיבית, ולאחר שנה בתפקיד המאתגר והעמוס של ראש הסגל, ביקשתי לסיים את תפקידי בקרוב ולפנות לאפיקים חדשים. זו הייתה תקופה משמעותית ויוצאת דופן. אני מודה לראש הממשלה על הדרך המשותפת, ואוסיף להיות לו לעזר גם בעתיד בכל שאידרש".

נזכיר כי רק לפני שבוע וחצי הודיעה היועצת המדינית של ראש הממשלה, שמרית מאיר, על סיום תפקידה. בלשכת ראש הממשלה נפתלי בנט.

זאת, שברקע חילופי האשמות וסיכסוכים בתוך הלשכה. מקורבים לבנט סיפרו כי מאיר ניסתה לאורך התקופה "למרכז" את בנט על חשבון בוחרי המחנה הלאומי. בין היתר נטען כי האסטרטגיה שהובילה בחודשים האחרונים כשלה, ימינה התרסקה בסקרים, והביאה אף באופן עקיף לפרישתה של עידית סילמן מראשות הקואליציה.

בתוך הלשכה נוצרו שני מחנות: מחנה שמרית מאיר שמשך את בנט למרכז-שמאל ומחנה טל גן צבי ראש הסגל, איש ימין מובהק המחובר להתיישבות, שניסה לכל אורך השנה האחרונה להוביל מהלכים לטובת מחנה הימין בכלל והציונות הדתית בפרט שסללה את דרכו של בנט ללשכת ראש הממשלה.

"עם הקמת הממשלה, ביוני אשתקד, התבקשתי על ידך לשמש כיועצת המדינית לראש הממשלה. לאחר לבטים, הסכמתי", כתבה מאיר לבנט. "במהלך השנה האחרונה הקדשתי את כל כוחותי לסייע לך בתחום המדיני ובכלל. בבניית היחסים הטובים עם ממשל ביידן, בחיזוק הקשר עם מדינות ערב, הקרובות והרחוקות, בייצוג טוב של ישראל על הבמה הבינלאומית, וחשוב יותר - בהשגת תכליות מדיניות חשובות שלא זה המקום לפרטן, כולל מהלך מדיני משמעותי ביותר רק לאחרונה".

מאיר הוסיפה: "היתה זו שנה מלאת עשייה, מבוקר ועד לילה. שורת המשימות הארוכה שהטלת עלי, חייבה הקרבה ניכרת בחיי האישיים. לקראת סיום שנה בעבודה משותפת קרובה, זה הזמן לעזוב. אסיים את תפקידי ב-1 ביוני. בכוונתי לסייע ככל שיידרש בהשלמת המשימות עליהן אני מופקדת, בעיקר בכל הקשור לביקורו המתקרב של נשיא ארה"ב בישראל. אני מודה לך על ההזדמנות לתרום למדינת ישראל בתחומים כה חשובים ומאחלת לך בהצלחה".

ראש הממשלה נפתלי בנט קיבל את התפטרותה וכתב "לפני כשנה, עם הקמת הממשלה, שמרית מאיר נענתה לבקשתי לשמש כיועצת מדינית. מאז, במהלך השנה החולפת שמרית תרמה רבות לקידום מעמדה המדיני של מדינת ישראל, לבניית מערכת יחסים מיוחדת עם הממשל בארה"ב, למניעת הקמת קונסוליה בירושלים, לחיזוק הקשרים מול מדינות אירופה, לפריחה המדינית אל מול המדינות הערביות המתונות, ולמאבק הדיפלומטי באיראן.

שמרית פעלה במקצועיות ובמסירות וסייעה בהתמודדות בנושאים המדיניים-ביטחוניים המורכבים והעדינים ביותר. קיבלתי את בקשתה לעזוב בצער, אך בהבנה. אני מאחל לה הצלחה רבה בהמשך דרכה", הוסיף בנט.