מחסום של המשטרה בבני ברק
מחסום של המשטרה בבני ברקצילום: דוברות המשטרה

ראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין הודיע במכתב למפכ"ל המשטרה קובי שבתאי ולשר לבטחון פנים עמר בר לב על הפסקת השיתוף פעולה בין העירייה למשטרה.

ראש העיר מסביר כי הסיבה לניתוק הקשרים נובעת מכך שהמשטרה עצרה את תהלוכת החקלאים דקות ספורות לאחר שהחלה למרות שהיו סיכומים ואישורים בין העירייה למשטרה.

מדובר בתהלוכת חקלאים המתקיימת מדי 7 שנים בסיום שנת השמיטה. התהלוכה אורגנה על ידי 'קרן השביעית' ועיריית בני ברק והשתתפו בה עשרות אלפי תושבי העיר.

"נראה כי בעיני מפקד המשטרה המקומי, תושבי בני ברק אינם זכאים לזכות לחגוג במצעדים וטקסים כפי שזוכות לו קהילות אחרות בערים אחרות", פתח ראש עריית בני ברק אברהם רובינשטיין את מכתבו.

"עם היציאה למסע ברחבי העיר, נוצרו עומסי קהל על המדרכות, בשל היענות ציבורית חסרת תקדים. ומכאן נפתחה דרמה שהלכה והסלימה תוך שניות בודדות: מפקד המשטרה בעירנו החליט בצעד תמוה ובריוני על ביטול האירוע ופיזורו בכח, כולל פיזור המשאיות ואיום במעצר נהגים ועוד, צעדים אקטיבים של פיזור האירוע בכוח".

"אין ולא הייתה כל הצדקה ריאלית, הגיונית, אחראית ומנהיגותית למהלך כזה. התנהלות פוגענית וחד צדדית, שלא אוכל לקבל אותה ללא הסבר וללא נקיטת צעדים" מסכם ראש העיר את מכתבו.

"שמעתיך לא אחת, כמי שמשתבח בשיתופי הפעולה וההידברות הקיימת מול מנהיגי הציבור וראשי הקהלים. הידברות זו הוכחה כלא קיימת וככזו שבשעת מבחן אתם בזים לה ועושים דין לעצמכם ללא כל רגישות דתית וערכית, אחריות והידברות".

"לנוכח התנהלות זו, אני מודיעך כי עיריית בני ברק מפסיקה מרגע זה את כל שיתופי הפעולה עם משטרת ישראל, עד לקבלת מענה ומעורבותך האישית בנידון".

בתוך כך, חבר מועצת עיריית בני ברק ויושב ראש סיעת הליכוד בעיר יעקב וידר הגיש שאילתא לראש העיר אברהם רובינשטיין שבה הוא מעלה מספר שאלות בנוגע לקריסת תהלוכת החקלאים שנערכה בעיר והסתיימה מוקדם מהצפוי בעקבות הוראת המשטרה.

"האם יש קשר בין ראש העירייה לארגון ששמו מופיע על כל הפרסומים הקשורים לתהלוכה שלא התקיימה? במידה ויש קשר - מה הקשר? והאם ישנו אישור משפטי לכך?".

וידר ממשיך ושואל: "כמה עלה לתושבי בני ברק האירוע והקמפיין הענק שסביבו? והאם עסקני העירייה ידעו מראש שהתוכנית אינה עומדת בדרישות הבטיחות של משטרת ישראל?".

וידר מעלה עוד מספר שאלות לראש העיר: "מה נעשה עם הכספים שהוקצו לאירוע? האם בכלל תוכננה תהלוכה או שתוכנן רק קמפיין במטרה להאדיר את שם הארגון? מי יפצה את התושבים שביטלו תכניות או נתקעו בפקקים כתוצאה מכך?".

לסיום כתב לראש העיר כי "בהתאם לחוק, אבקש להשיב על כך בישיבת מועצת העיר הקרובה".

כאמור, עשרות אלפי תושבי בני ברק יצאו אמש (רביעי) לרחובות העיר לתהלוכה מיוחדת לכבודם של עשרות חקלאים ששמרו שמיטה.

החקלאים הסתובבו בין עשרות האלפים ובירכו כל אחד. התושבים הרעיפו עליהם ברכות ומילות עידוד על שמירת השמיטה כהלכה.

זמן קצר לאחר שהחלה התהלוכה ברחובות העיר, המשטרה הודיעה כי האירוע מבוטל ומלבד שתי משאיות שנשארו בעיר עם מספר חקלאים, כל המשאיות עזבו את התהלוכה שהתפרסה במספר מוקדים בעיר.