משה גפני
משה גפניצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת הרבנים של הציונות הדתית בחרה ברב מאיר כהנא כמועמד לתפקיד הרב הראשי האשכנזי, אולם בש"ס וביהדות התורה לא ממהרים ליישר קו ולתמוך במועמד שנבחר.

על אף ה"דיל" המוקדם בין ש"ס למפלגת הציונות הדתית שלפיו שתי המפלגות יסכימו יחד על שני מועמדים לרבנות הראשית, אשכנזי וספרדי, בחירת הרב כהנא טרפה את הקלפים ובש"ס פתחו במגעים עם יהדות התורה.

החרדים, כך נראה, יבקשו לגבש מועמד מוסכם מטעמם לתפקיד הרב הראשי האשכנזי ואילו בציונות הדתית יתמודדו רבנים נוספים כמו הרב דוד סתיו והרב קלמן בר.

בליכוד ינסו חברי הכנסת משה סעדה ובועז ביסמוט לקדם במרץ את החוק שמבטל את מגבלת הגיל של המועמדים לרבנות הראשית, במטרה לאפשר לרב יעקב שפירא מ"מרכז הרב" להתמודד לתפקיד.

כאמור, ועדת רבני הציונות הדתית שהוקמה באחרונה כדי לבחור מועמד לתפקיד הרב הראשי האשכנזי בחרה ברב מאיר כהנא. לסיבוב השני של הבחירה עלו הרב כהנא והרב מיכה הלוי והרבנים החברים בוועדה הכריעו בין השניים.

רבני הוועדה גם קבעו כי אם המצב החוקי ישתנה ויחוקק החוק המשנה את מגבלת הגיל על הרבנים המתמודדים לתפקיד הרב הראשי, תשוב הוועדה ותתכנס לדיון מחודש. התוצאות מהוות הפתעה משמעותית שכן ההערכות לפני כינוס הוועדה היו שהיא תבחר ברב מיכה הלוי למועמד לתפקיד הרב הראשי האשכנזי.

הרב ‏כהנא (54) משמש אב בית דין באשקלון ויו"ר נציגות הדיינים הארצית. הוא אב לחמישה, נולד בבת ים וגדל בבני ברק. את דרכו התורנית החל בישיבה התיכונית נתיב מאיר בירושלים ובישיבת ההסדר קריית שמונה בראשות הרב צפניה דרורי והרב ישראל קירשטיין, שבה למד שבע שנים. לאחר נישואיו להתחיל הרב כהנא את מסלול ההכשרה לדיינות, שנמשך אף הוא שבע שנים, בכולל "ארץ חמדה" בירושלים בסיומן הוסמך לדיין.

הפרק הצבאי מהווה אבן דרך משמעותית בקורות חייו של הרב כהנא. במשך שמונה שנים הוא כיהן כמ"פ חי"ר במילואים, וכיום הוא משרת כסגן אלוף במילואים בפיקוד העורף. הרב כהנא נמנה עם ראשוני תלמידי ישיבות ההסדר שהתגייסו לצנחנים.

במהלך שירותו בדרום לבנון הרב כהנא איבד שניים מחבריו למחלקה, אלי שפר ואבשלום בשארי הי"ד. בהמשך שירותו הצבאי יצא הרב כהנא לקורס קצינים ושירת כקצין ברצועת הביטחון בלבנון של ראשית שנות ה-90.

לאחר הסמכתו כדיין, יצאו הרב מאיר כהנא ומשפחתו לשליחות לאומית בנגב, במסגרתה לימד בישיבת ההסדר בירוחם במשך עשור והיה לאחד הר"מים הבולטים בישיבה, בהעמידו דור של תלמידים. במקביל ללימוד בישיבה, הרב כהנא שם דגש מיוחד על המגורים בירוחם ועל הקשר שהתפתח עם תושבים מרקעים שונים.