חרדים בבני ברק
חרדים בבני ברקצילום: Yonatan Sindel/Flash90

פרקליטות המדינה החליטה שלא לפתוח בחקירה פלילית נגד סגן ראש עיריית רמת גן רועי ברזילי שהתבטא נגד המגזר החרדי בנאום שנשא במהלך הפגנה על העברת חוק הארנונה לפני מספר שבועות.

ברזילי קרא להפסיק את התשלומים למוסדות לימוד חרדיים בעיר באם חוק הארנונה יעבור וטען כי "כל בית כנסת הופך להיות מוסד שבו מעבירים מסרים".

הפרקליטות קבעה כי "לא נמצא חשד סביר להתגבשותה של עבירת הסתה לגזענות המצדיק פתיחה בחקירה פלילית, שכן הגדרת המונח 'גזענות' הקבועה בסעיף 144א לחוק העונשין, כוללת שלוש קבוצות: צבע השתייכות לגזע או למוצא לאומי-אתני, והיא אינה כוללת 'קבוצה דתית' ובכלל זאת את הציבור החרדי".

מנכ"ל בצלמו שי גליק שהגיש את התלונה לפרקליטות הגיב: "לצערי, שוב תלונה על גזענות נגד חרדים נסגרת רק בגלל שחוק הגזענות לא חל על הציבור החרדי. לו דברים אלו היו נאמרים כלפי כל ציבור אחר, אומרם מזמן היה נחקר במשטרה. לא נוותר עד שחוק הגזענות המורחב יעבור ונדאג לעצירת ההסתה וגזענות בכלל וכלפי חרדים בפרט".

"יש לנו בית ספר 'חורב' שלומדים בו חרדים מבני ברק, יש לנו 'תולדות בן איש חיל', ויש לנו 'לוסטיג'. שלושה בתי ספר חרדים שפועלים בשטח רמת גן, עם תלמידים מחוץ לרמת גן. מקבלים מבנה יקר מאיתנו. ישיבת ההסדר שנמצאת בשטח בני ברק, ישיבה שיושבת על שטח מאוד יקר". אמר ברזילי בהפגנה.

לדברי מנכ"ל בצלמו בתלונה, "ברזילי משתמש ללא בושה במוסדות חינוך חרדים בתור כלי לאיום פוליטי, ומאיים כי יעצור תקציבים למוסדות חרדים בעיר במידה והממשלה תעביר את הצעת החוק".

במכתב מצויין כי מוסדות חורב ולוסטיג משויכים לחינוך העצמאי, תיכון בית יעקב אבות לוסטיג הוקם על שטח פרטי לפני כשבעה עשורים. בנוסף, ע"פ אתר גיידסטאר, בית ספר חורב מקבל %6.4 תמיכה תקציבית מהרשות המקומית, ולוסטיג מקבל %9.0 תמיכה
תקציבית מהעירייה. בנוסף הרשות המקומית מקבלת אגרת חוץ עבור כל תלמיד שבאים ללמוד מחוץ לעיר. "אז על מה המהומה הגדולה?", תהה גליק.

"בנוסף, בבית ספר חורב לומדים לימודי ליבה, ותיכון לוסטיג הוא אחד התיכונים החרדים המקצועיים לבנות, הוא מכין לבגרות מלאה ברמה גבוהה ואף מכיל בתוכו מגמת המשך לתואר ראשון במחשבים, חשבונאות ומנהל עסקים. הבוגרות שלו משתלבות בענף ההייטק,
זכו בפרויקטים של פיתוח עבור התעשייה האווירית ותרמו לביטחון המדינה".

"כל זה לא מפריע לברזילי לנאום בהפגנה נגד מגזר שלם, חלקם תושבי עירו. ולצייר אותם כתאבי בצע שמשתלטים על השטח החילוני. שטח שלטענתו החרדים קיבלו מהחילונים ולצייר מצג כאילו באשמתם
המגזר החילוני בעיר נאלץ לשלם תשלומי גנים גבוהים".

"אנחנו צריכים להפסיק מיד את כל התשלומים למוסדות החרדים שיש לנו כאן", אמר בהפגנה ברזילי ומנה את רשימת המוסדות החרדיים בעיר. "מקבלים מבנה יקר מאיתנו. אתם משלמים מחיר מלא על גן פרטי, הם לא צריכים לשלם את השכירות אז העלות יותר נמוכה".

"אנחנו צריכים להילחם כדי שדברים כאלה לא יקרו", אמר וטען כי "כל בית כנסת הופך להיות מוסד שבו מעבירים מסרים. כל בית ספר הופך לאינדוקטרינציה שלמה".

את דעתו על המגזר החרדי ברזילי לא מסתיר ובחשבון הטוויטר שלו הוא הגיב לאמירה של גלית גוטמן: "אפשר להמשיך להגיד בדיוק מה שחושבים ואיך שחושבים. 75 שנים אנחנו נחמדים, מנומסים, מתחשבים ובסוף החרדים ממשיכים בדרכם המיוחדת להתבטל על חשבוננו ולהוריד את המדינה כמעט בכל מדד אפשרי. מדינה חפצת רווחה לכלל לא יכולה עוד להסכים למצב הקיים. החרדים עצמם רק חלק מהבעיה, המתקרנפים הם הנבלים".

נציין כי רק לפני שבועיים, ברוב של 54 חברי כנסת אישרה מליאת הכנסת בטרומית את חוק הגזענות של ח"כ יעקב אשר, לפיו הסתה נגד חרדים תיחשב עבירה פלילית, בדומה להסתה נגד ערבים ואתיופים.

ח"כ אשר התפלמס עם שורת חכי"ם באופוזיציה שניסו לקטוע את דבריו שוב ושוב: "הפכתם את החרדים לגייס חמישי, אחר כך תשאלו למה אנחנו לא הולכים עם יש עתיד, צבועים!".