אליעזר (צ'ייני) מרום
אליעזר (צ'ייני) מרוםצילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

מפקד חיל הים לשעבר, האלוף במיל' אליעזר (צ'ייני) מרום הביע היום (שני) תמיכה בהטלת עונש מוות על מחבלי הטבח בריאיון לרדיו 103FM.

"אני בעד עונש מוות לכל מי שהשתתף בטבח של 7 באוקטובר. אני בכלל לא מהסס, לא ממצמץ ולא רוצה לדון בדברים אחרים. האנשים האלה, דינם מוות. אני רוצה לראות אותם תלויים אחד-אחד" אמר מרום.

על עניין אספקת הדלק לרצועה אמר: "אנחנו כבר נמצאים על הקרקע, מעל המנהרות, כמעט בכל המקומות, אנחנו נגיע בסוף לכל לוחות החשמל שלהם, לכל הגנרטורים שלהם ואנחנו ננתק להם פשוט את החשמל, זה הכול. אז הם יכולים לקבל דלק, שיישתו אותו מצידי. הדבר השני, אנחנו העברנו סדר גודל של מיליון איש לאזור המואסי, עיר אוהלים ענקית".

"תחשוב רק על הצרכים שלהם, איך נפטרים מהצרכים שלהם? איך הם מקבלים מים? איך הם מקבלים אוכל? איך הם מקבלים רפואה? מישהו צריך לטפל בכל העניין הזה. עכשיו, הדלק הזה, בסיכומו של דבר, הוא לא דלק לאנשים במואסי, ומצידי שחמאס יגנבו חלק מהדלק הזה. הדלק הזה הוא דלק ללגיטימציה של המשך המערכה של מדינת ישראל, שהמטרה העליונה והראשונה היא להחזיר את החטופים. אני יודע שיבואו עכשיו משפחות החטופים, ואין לי מילה להגיד עליהן, ויגידו 'הומניטרי תמורת הומניטרי', אבל אנחנו בכלל לא עוסקים כרגע במשא ומתן מול חמאס. מה שאנחנו עושים, אנחנו שופכים דלק לתוך הטנק הזה שנקרא לגיטימציה".

"זו דרישה של העולם כולו, בעיקר האמריקנים, והאמריקנים יושבים לנו על הווריד בעניין הזה וכשהם יגידו 'סטופ', אז אנחנו נצטרך לעצור והפסדנו את המלחמה הזו, ולא החזרנו את האנשים ולא הכרענו את חמאס ולא הורדנו את חמאס מהשלטון וזה יהיה נורא, לכן אני בעד. אם צריך לתת קצת דלק? ניתן קצת דלק. אם צריך לתת עוד דברים הומניטריים, ניתן את הדברים ההומניטריים", הוסיף.

על הנושא החות'י אמר מרום: "החות'ים הם כוח צבאי רציני. אנחנו עסקנו בהם ופעלנו בים האדום המון, כולל מול החות'ים. הם העבירו והבריחו הרבה מאוד דברים מצד לצד דרך סודאן, שבסוף הגיעו לעזה. אנחנו פעלנו כנגד הדבר הזה כבר לפני הרבה מאוד שנים. אנחנו מכירים את החות'ים היטב ולוקחים אותם מאוד ברצינות. עכשיו, החות'ים האלה מצוידים היטב, הם נלחמים כבר שנים והם כבשו חלקים גדולים מתימן, כולל את צנעא הבירה, וצריך להתייחס אליהם מאוד ברצינות. הם כבר באוניות והטביעו אוניות בעבר. הם קצת נמצאים רחוק, אז אנחנו קצת התעלמנו".

כשנשאל אם ישראל צריכה להגיב לחות'ים בתקופה הקרובה השיב: "מדינת ישראל היא מדינה קטנה. אנחנו 10 מיליון תושבים, בואו לא נתנהג כמו גורילה, פרה-פרה, לאט לאט, בשום שכל. נגיע לכל מי שצריך להגיע, הפנקס פתוח והיד רושמת, ואני אומר לך - אנחנו נגיע לחות'ים האלה והם יקבלו טיפול שלא קיבלו בחיים. אני בטוח בזה. מדינת ישראל תעשה את זה, אבל צריך לעשות את זה בשום שכל, באיטיות. בואו נגמור את חמאס, נביא את האנשים הביתה, את כל אלה שנמצאים שם וזה סיפור בפני עצמו ואנחנו מתמודדים עם הדבר הזה קשה. נטפל בחיזבאללה לאחר מכן, ואז נגיע גם לחות'ים".