ח"כ מתן כהנא לא אהב, בלשון המעטה, את הביקורת שהטיח אתמול (ראשון) השר ניר ברקת כלפי התנהלות הממשלה בלחימה בעזה.

ברקת טען בשיחה עם התקשורת לפי ישיבת הממשלה: "אני מודאג. לצערי אנחנו נחמדים מידי ומתחשבים מידי. לא מתקבל על הדעת שאנחנו נסכן חיילים שלנו, ונשלח אותם חשופים בכל מיני מבנים, מבלי שהפצצנו לפני כן".

"אני מאוד מתפלא על הדברים שניר ברקת אמר", מגיב ח"כ כהנא בראיון לערוץ 7. "מותר להיות מודאג - השאלה היא איפה עושים את זה. אם זה מתבטא ביציאה לתקשורת עם אמירה שאנחנו 'עדינים מדי' או 'נחמדים מדי' או ש'אנחנו מעדיפים את חיי האויב על פני חיילינו' - אלו אמירות מסוכנות ובמיוחד באמצע מלחמה".

"אם ניר ברקת מודאג - וזה בסדר להיות מודאג - יש לו מספיק אפשרויות לבדוק דברים לפני שהוא יוצא איתם לתקשורת. ראוי שישאל את שאלותיו במקומות המתאימים - בקבינט, בקבינט המצומצם - הוא גם יכול כשר לברר דברים. לצאת עם אמירה כזו שהיא לא נכונה - ובשעת מלחמה במיוחד - זה חוסר אחריות", אומר כהנא.

לדעתו, וממה שהוא שומע ממקורותיו, המצב שברקת מתאר הפוך בדיוק. "אני יודע גם מהחברים מהקבינט וגם מחיל האוויר שההחלטות שמתקבלות בשטח נובעות משיקולים מבצעיים בלבד ובטח שלא מהעדפת חיי האויב על חיי אויבינו. זו אמירה מקוממת ובלתי ראויה בכל עת ובעת הזו בפרט".

לראיה הוא מצביע על התנהלות הכוחות בשטח. "שיתוף הפעולה בין חיל האוויר וזרוע היבשה הוא כה הדוק, אלה דברים שלא יכולתי לחלום עליהם, כאשר הייתי מפקד טייסת ב'צוק איתן'. ממש עכשיו מסתובבים לפחות שני מטוסים בשמי עזה וכל תפקידם הוא לחכות לקריאה לכוחות היבשה לסיוע והפצצה עם פצצות מאוד מדוייקות. לכן, הייתי מאוד נזהר מלומר דברים בסגנון שניר ברקת אמר".

כהנא מתייחס לטיעון לפיו צה"ל מנהל 'כלכלת חימושים' וחוסך בפגזים בלחימה בעזה. "חיל האוויר וצה"ל שומרים מספיק חימושים כדי להתמודד בכל הגזרות. יש הרי אתגר אסטרטגי בצפון שעוד לא פתור. אנחנו מקווים שהוא ייפתר באופן מדיני - אבל לא הייתי בונה על זה במיוחד. לכן, ברור שחייבים לשמור חימושים למקרה שתתחיל מלחמה בצפון. לכן גם כלכלת חימושים זו לא מילה גסה".

לדבריו, השגת יעדי המלחמה, היא ריאלית. "יעדי המלחמה הוגדרו על ידי הממשלה והם מיטוט שלטון חמאס והחזרת החטופים. אלה מטרות העל של המלחמה הזו וצה"ל פועל לעשות את שני דברים הללו. אנחנו יודעים שהמתווה הקודם של שחרור החטופים לא היה מגיע לעולם, אלמלא הלחץ הצבאי המאסיבי. גם הלחץ הצבאי הנוכחי יקדם, בסופו של דבר, עוד מיתווים לשחרור חטופים. יש דברים שאי אפשר לעשות מהאוויר וצה"ל עובד בצורה מאוד נחושה".

ח"כ כהנא מתייחס למתקפה של פעילת השמאל נאווה רוזיליו נגד תא"ל ברק חירם בעקבות החלטתו לירות לתוך בית בו שהו עשרות מחבלי חמאס עם בני ערובה בבארי וההתעקשות לציין שהוא בן הציונות הדתית.

"כל ניסיון לשייך שיקולים מבצעיים למגזר או למוצא או למקום ממנו קצין מגיע - בטח קצין בכיר - זה דבר מגונה. בצבא כולנו עם קסדות, כולנו לוחמים. לנסות לשייך משהו למוצא מגזרי של קצין זה מגונה. מי שמדבר כך לא מבין מה עבר עלינו ב-7 באוקטובר ולא יוכל להיות חלק משיקום החברה שלנו כשהמלחמה הזו תסתיים".

"מלחמה זה דבר מאוד מורכב ומי שלא היה באותו מקרה ספציפי, אציע לו שלא יעשה תחקירים בחדר ממוזג תחת הניאונים. יהיה זמן לכל התחקירים ולכל השאלות. לשייך את זה לדתי או לא דתי זה מגונה", הוא מוסיף.

השיח הזה מוביל אותו למחשבה על התיקון הנדרש בחברה הישראלית ביום שאחרי המלחמה. "המאבק לתקן את החברה בנוגע לכל מה שהיה לפני ה-7 באוקטובר יהיה מאבק איתנים. הרוב בעם רוצה את זה, הלוחמים בשטח רוצים את זה, אנחנו נצטרך לוודא שמי שרוצה להחזיר אותנו לימים שלפני המלחמה הזו יהפוך ללא רלוונטי".