שבעה באוקטובר
שבעה באוקטוברצילום: תיאטרון אספקלריא

בבוקר חשוך, ביום השביעי של אוקטובר, נחרבו משפחות שלמות ומאושרות, על ידי מחבלים של החמאס.

האובדן האישי הפך לאובדנם של כל אדם בישראל ולכלל יהודי העולם. המכה הקשה יצרה תחושות של הלם, כאב ואי ודאות כלפי העתיד.

הצגה/מופע חדש 'שבעה באוקטובר' , אותה כתבה חוה דיבון ומבצע חגי לובר, הנה מופע המבוסס על סיפורים אמיתיים של אנשים שאיבדו את יקיריהם וסיפוריהם נשזרו לסיפור אחד על דורון המאבד את אשתו אורלי ומגדל לבדו את שלושת ילדיו. המופע משלב הקרנות וידאו דוקומנטרי ואומנותי שמשקף את האירועים עצמם, לצד תחושת השכול בצורה עוצמתית ומיוחדת.

ה "שבעה באוקטובר" קיבלה משמעות אחרת כאשר שבועיים לפני עליית ההצגה, משפחת לובר קיבלה דפיקה ארורה בדלת בה הם התבשרו שבנם יהונתן נפל בעזה והשחקן בהצגה חגי לובר, הופך מלשחק אב שכול לאב שכול במציאות הקשה.

הוא מחליט להעלות את ההצגה, למרות הכאב העצום, לזכרו של בנו סמ"ר (במיל') אלישע יהונתן לובר ז"ל (24) מיצהר שבשומרון, לוחם בגדוד 8104 בעוצבת ראם (179) שנפל בדרום רצועת עזה ב- 25 בדצמבר 23. יהונתן שנהרג בהתקלות עם מחבלים, הותיר אחרין אישה בהריון, תינוק בן 10 חודשים, הורים ושמונה אחים. יהונתן הוא בן דוד של הלל ויגל יניב הי"ד שנרצחו בחווארה והוא הנכד השלישי שנפל בשנה האחרונה לרב שמואל יניב.

במהלך ההצגה יזכה הקהל לשמוע את קולו של יהונתן כשהיה בן 5 בהקלטה מיוחדת שהוקלטה לפני 20 שנה בערוץ 7.

"לפני 20 שנה, כתבה חוה דיבון בהזמנת תיאטרון אספקלריה טקסט על התמודדות עם טרור ושכול. לצורך ההצגה, הקלטנו את קולו של ילד בן 5 -יהונתן", מספר חגי לובר, שחקן ומייסד תיאטרון אספקלריא, "לאחר השבעה באוקטובר, שמחת תורה, החלטתי לעדכן ולהעלות את ההצגה שוב, כדי לנחם ולעודד את כולנו, עם בטראומה. מצאתי את ההקלטה ההיא של קולו של יונתן. וסיפרתי לו שקולו עתיד לחזור ולהישמע על הבמות. עמדנו לסיים עם ההכנות, ואז... דפיקה בדלת. הדפיקה ההיא עצרה לנו את העולם. הודעתי לצוות ההצגה שהיא לא תעלה. פשוט לא היו לי כוחות".

"לאחר השבעה ולאחר שראיתי שהמנחמים כולם באבל, וגם הם זקוקים לנחמה, הודעתי לצוות שחוזרים לעבוד על ההצגה ומעלים את ההצגה רק לשלוש פעמים בירושלים. העלינו. קולו המתוק של יונתן חזר להדהד באולם. היה מעצים. הגיע עם ישראל לגווניו. החלטנו להעלות את ההצגה עוד תשע פעמים ברחבי הארץ לטובת כל כל מי שמרגיש צורך להבין קצת שכול, ולקבל קצת נחמה ועל הדרך לשמוע ילד מתוק בן חמש שהפך לחייל גיבור עם סיומת מוזרה של הי"ד. המקום ינחם אותנו ,כולנו יחד בניצחון ואחדות", מסכם חגי לובר.

תיאטרון אספקלריא הינו תיאטרון פורץ דרך בתחומו, העוסק ביצירה יהודית מתוך הזדהות ואהבה. היצירה היהודית שהוענקה לעולם על ידי עם ישראל הביאה בכנפיה תרבות יפה, עשירה, מוסרית ובעלת השלכות חברתיות, לאומיות ואישיות רבות. לאחר אלפיים שנה של יניקה מתרבויות זרות, העם היהודי המתחדש בארצו חייב להציב לו כמטרת על, לחדש וליצור מתוך עולם הערכים הייחודי לו.

תיאטרון אספקלריא יוצר שפה תיאטרונית חדשה -ישנה, בנויה על העבר מחד, פני עתיד מאידך וככזו זוכה היצירה היוצאת מבית היוצר של התיאטרון להתעניינות ולהערכה על יד חוגים רחבים מהארץ ומהעולם.

בראש התיאטרון עומד חגי לובר תושב בית אל, שחקן בימאי ויוצר המביא את התיאטרון ביחד עם אנשי תרבות וארגון להשגים משמעותיים. ההצגה בעברית ובאנגלית.

תאריכים של ההצגות:
3.3 יום א' בשעה 20:30, אולם תמוז, באר שבע
10.3 יום א' בשעה 20:30 היכל התרבות פתח תקווה.