נדב גדליה
נדב גדליהצילום: באדיבות המצלם

1. לאחרונה, הרשת מלאה בסרטונים פופולריים בהם מופיע שי גראוכר, בחור חביב עם כיפה שחורה המשמח את הבריות הכואבות של דורנו ללא הבדלי מגזר ומחלק להן מתנות ע"פ טעמן; מכדורגל איכותי ועד מכונית (!).

אף שאיני נוהג לצפות בסרטונים קצרים, נתקלתי בכמה מהם ועיניי התמלאו דמעות בלי שאתכונן לכך. לא משנה מי מממן אותה - נתינה כזאת (שלאו דווקא עוסקת בנתינת חפצים 'קריטיים' לחיים) - מייצרת את מה שאנו זקוקים לו נואשות: אהבה, ללא תנאי, ככה.

גם אם לא קבלתי מגראוכר קונסולת משחקים של נינטדו - אני בוכה ביחד עם הילד הכואב שקיבל אותה ומביט משתאה כיצד נבנה אמון מחדש בין הקצוות הישראליות. לפני כל הפחדים זה מזה, הצהרת אהבת אחים אמינה - זה מה שאנחנו צריכים. תמיד וכל שכן עכשיו.

2. אחרי שהבנו היטב שאנו זקוקים אחד לשני באופן קריטי - הגיע הזמן להתקדם לשלב הנתינה הבא; כל אחד כפי יכולתו ונדיבותו - ע"י נתינה שהיא מעין 'אנטי חברתית-מערבית' בכך שהיא מורדת בהתנהלותה של האנושיות העולמית המצומצמת המביטה על עצמה במראה ועטופה באינטרסים נמוכים גם כשהיא עטויה באיצטלת 'אנחנו דואגים לך ואוהבים אותך, צ'יז''. זאת הנתינה החברתית האותנטית שאינה באה דווקא כדי 'להציל' (חובה) - אלא נטו לתת כדי להרבות אהבה (זכות). נכון, זה עולה כסף - אך האפקט לא יסולא בפז.

3. בעת הזאת, כשגורמים עם כוונות שנויות במחלוקת עסוקים בתיחזוק המפריד ובשיעבוד הפערים למען תשומת לב או גזירת רווח כלשהו - אך טבעי הוא שרוב העם המשווע לאחדות ימשוך לצד השני של המטבע: הענקת מתנות זה לזה, סתם כי אנחנו רוצים לשמח אחד את השני ולא רק להציל זה לזה את החיים. אמנם לא כל אחד יכול לחלק מתנות בשפע - אך התמיכה הגדולה בסרטונים הללו מציגה במה באמת רובנו תומכים יותר מכל, בסתר ליבנו: אהבה, חיים זה לצד זה, מה שבאמת חשוב.

4. נתינה יוצרת אהבה - לא רק סרטונים ויראלים ובעיניי הקטנות, כל אחד יכול לאמץ את המסר של גרואכר. אין צורך לחלק מתנות יקרות דווקא, אלא להפנים את המסר הפשוט והעתיק שנשכח: 'נתינה גשמית יוצרת אהבה רוחנית'. נקודה. המסר נוגע הן לפן האישי והן לפן הציבור. די ברור שברוב המחלוקות כאן, מגש בורקסים וחיוך אותנטי יכולים לרכך ולחבר הרבה יותר מכל תוכנית גרנדיוזית לשלום ביננו. המתכון פשוט: קח את היכולות הכלכליות והכישרונות שניחנת בהם - וחלק אותן בלי לפחד, בלי להתקמצן וללא תוכנית אסטרטגית לטיפוח משהו ישיר או עקיף.

זה קשה, אבל רק ככה אפשר לנצח את מכונות הרעל המשומנות בשמנים ציניים ומפיקות הדי רעש גדול נונ-סטופ.

5. הנתינה מהסוג הטהור היא מהפכנית והכרחית כי לא נעים להודות; די התרחקנו מנדיבות ייתר ועולם האינטרסים המערבי חילחל לקרבנו בלי ששמנו לב. שאפנו אותו עד תום ושיננו קצת יותר מדי עקרונות שיווקיים-אסטרטגיים - במקום לטפח עיין רחומה שמחפשת איך לשמח את השני בעזרת המשאבים שלי "סתם" כי לשמח אחרים זאת מצווה גדולה.

צחוק הגורל הוא שדווקא בחור אנונימי, בעל ניראות חרדית, בלי הרבה מילים ומניירות - מצליח ללמד בנקל את הציבור (לאו דווקא בכוונה) - את השיעור הקריטי והפשוט של נתינה ללא רווח וכוחה בחיבורים פנימיים. הלוואי ועוד כמה חבר'ה ממגזרים מקבילים, שחשוב להם השלום ביננו, ילכו בפשטות ויחלקו מתנות לאלו המייצגים חיים אחרים משלהם בפן האישי. הכסף קיים, הכישרון נמצא, השאלה לאיפה מנתבים אותו; לקמפיין ממומן, לשיפוץ הממ"ד או למימון מתנות שפוגעות ישר בלב ומחזירות לנמנעים ולצופים את האמון זה בזה.

נדב גדליה הוא עורך טקסטים בכיר ומנהל תוכן, מוזיקאי יוצר ומפיק הסרטים 'רווק עם אלוקים', 'מדריך למתבונן האמיץ' והספר המשולש החדש "רגשות כנים על ימים עלומים".