הרבנית הדסה חיימוביץ', מנהלת פורום המדרשות, התארחה באולפן ערוץ 7 לשיחה על חשיבות לימוד התורה הנשי שנמצא בתקופת פריחה של ממש.

"הפורום הוקם לפני כעשרים שנים על ידי ניר אורבך שראה את הצורך בו - לאור התפתחות המדרשות. הגעתי לפורום לפני כשנה וחצי וברוך השם בתקופה האחרונה מאוד גדולנו ואנחנו מאגדים מעל 40 מדרשות מכל רחבי הארץ מהגולן ועד אילת. יש כל כך הרבה בנות שמבקשות ללמוד תורה ומעוניינות בתורה נשית, לפתח את עצמן, ללמוד על האישיות שלהן ולהעמיק באמונה, בתורה, בהלכה ובגמרא", מספרת הרבנית חיימוביץ'.

היא מציינת שלדעתה כל בת זקוקה לחיזוק בדמות לימוד במדרש. "באולפנה בנות לומדות דברים נפלאים אבל בסוף יש גם יעד שהוא בגרויות הראש היה שם. במדרשה מקבלים עולם ומלואו - את התשוקה לעולם התורה ואת הרחבת העולמות. אני אומרת לבנות: 'בתקופה שלי, זו היתה פריבילגיה ללכת למדרשה, ולא היו כל כך הרבה. היום, לדעתי, זו לו פריובילגיה. זה הכרחי וכל בת חייבת ללמוד במדרשה'. הבת מקבלת במדרשה את החוסן הנפשי שאיתו היא בונה את הזהות שלה ויכולה להתמודד בהמשך. אני זכיתי ללמוד במדרשה וזה נתן לי באמת את הבסיס לחיים הזוגיים שלי, לחיי המשפחה שלי, לכל המהלך הרוחני שרציתי לקחת את עצמי אליו".

דווקא בעת המלחמה, לדבריה, במדרשות מופגן חוסן גדול. "לימוד התורה זה חלק מהחוסן שהן מקנות לעצמן, שהן מקבלות, ואז הן יכולות להקרין את זה לסביבה, לאחרים, למשפחות, ולכל הקהילה ולעם ישראל. כל בת שבונה את הזהות שלה, בונה בעצם עולם ומלואו. היא בונה את הזוגיות שלה, את המשפחה שלה, היא בונה לעם ישראל את כל החוסן הלאומי שלו. בנות מרגישות בתקופה הזו שהן רוצות יותר ללמוד ולמצוא את הייעוד שלהן".

הרבנית חיימוביץ' מציינת גם את הכוח שמעניקות המדרשות לרווקות. "הרבה מאוד מוצאות את המענה במדרשות שם מסייעים להן גם באמת לדייק את עצמן - מה היא מחפשת, מה היא רוצה, איפה היא עומדת, איזה בית היא רוצה לבנות לעצמה. הן מקבלות את הכלים של בניית הזוגיות להמשך החיים שלהן שמאוד חשוב לדייק ולכוון את זה נכון. הן מקבלות מענה של שמחה, להבנת המשמעות של התקופה הזאת, שלמרות הקושי הגדול שלכאורה הן מתמודדות איתו לבד - הן ממש לא לבד. הן ממש מקבלות את הליווי של הצוות כך שלא ירגישו בודדות".